2015–16 PlusLiga
2015–16 PlusLiga | |
---|---|
League | PlusLiga |
Sport | Volleyball |
Duration | 30 October 2015 – 26 April 2016 |
Number of games | 200 |
Number of teams | 14 |
TV partner(s) | Polsat Sport |
League champions | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (6th title) |
Runners-up | Asseco Resovia |
The 2015–16 PlusLiga was the 80th season of the Polish Volleyball Championship, the 16th season as a professional league organized by the Professional Volleyball League SA (Polish: Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.) under the supervision of the Polish Volleyball Federation (Polish: Polski Związek Piłki Siatkowej).
During this season, Asseco Resovia, LOTOS Trefl Gdańsk and PGE Skra Bełchatów competed in CEV Champions League. Jastrzębski Węgiel had a chance to represent Poland in CEV Cup but resigned due to financial problems.[1]
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle achieved their 6th title of the Polish Champions, the first title since 2003.[2]
Regular season[]
Qualified for the Finals (1–2) | |
Qualified for the 3rd place game (3–4) |
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 69 | 23 | 3 | 74 | 15 | 4.933 | 2144 | 1769 | 1.212 |
2 | Asseco Resovia | 58 | 18 | 8 | 66 | 33 | 2.000 | 2388 | 2072 | 1.153 |
3 | PGE Skra Bełchatów | 58 | 21 | 5 | 67 | 34 | 1.971 | 2360 | 2166 | 1.090 |
4 | LOTOS Trefl Gdańsk | 50 | 18 | 8 | 58 | 43 | 1.349 | 2300 | 2180 | 1.055 |
5 | Cuprum Lubin | 46 | 15 | 11 | 59 | 44 | 1.341 | 2361 | 2277 | 1.037 |
6 | Cerrad Czarni Radom | 45 | 15 | 11 | 55 | 45 | 1.222 | 2277 | 2164 | 1.052 |
7 | Jastrzębski Węgiel | 40 | 13 | 13 | 53 | 52 | 1.019 | 2319 | 2307 | 1.005 |
8 | AZS Politechnika Warszawska | 36 | 13 | 13 | 49 | 53 | 0.925 | 2261 | 2290 | 0.987 |
9 | Indykpol AZS Olsztyn | 33 | 11 | 15 | 44 | 55 | 0.800 | 2153 | 2246 | 0.959 |
10 | Łuczniczka Bydgoszcz | 32 | 11 | 15 | 37 | 53 | 0.698 | 2025 | 2099 | 0.965 |
11 | BBTS Bielsko-Biała | 25 | 8 | 16 | 39 | 63 | 0.619 | 2180 | 2344 | 0.930 |
12 | AZS Częstochowa | 19 | 6 | 19 | 33 | 68 | 0.485 | 2110 | 2318 | 0.910 |
13 | Effector Kielce | 18 | 5 | 21 | 33 | 70 | 0.471 | 2133 | 2408 | 0.886 |
14 | MKS Będzin | 17 | 5 | 21 | 28 | 67 | 0.418 | 1956 | 2274 | 0.860 |
1st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Oct | 18:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | Asseco Resovia | 27–25 | 22–25 | 21–25 | 19–25 | 89–100 | [1] | |
30 Oct | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 18–25 | 25–17 | 25–20 | 18–25 | 10–15 | 96–102 | [2] |
30 Oct | 18:00 | Effector Kielce | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 16–25 | 25–22 | 18–25 | 81–97 | [3] | |
31 Oct | 14:45 | MKS Będzin | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 22–25 | 19–25 | 29–27 | 25–21 | 15–17 | 110–115 | [4] |
2 Nov | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–23 | 23–25 | 25–17 | 25–21 | 98–86 | [5] | |
2 Nov | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 25–23 | 25–21 | 18–25 | 8–15 | 98–109 | [6] |
30 Oct | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–2 | Cuprum Lubin | 23–25 | 21–25 | 25–20 | 25–17 | 15–13 | 109–100 | [7] |
2nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Nov | 17:00 | Cuprum Lubin | 3–2 | AZS Częstochowa | 22–25 | 25–21 | 17–25 | 25–20 | 18–9 | 104–100 | [8] |
6 Nov | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–22 | 25–17 | 28–26 | 78–65 | [9] | ||
7 Nov | 14:45 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 17–25 | 11–25 | 15–25 | 43–75 | [10] | ||
7 Nov | 20:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 19–25 | 25–22 | 25–21 | 23–25 | 16–14 | 108–107 | [11] |
7 Nov | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | MKS Będzin | 25–18 | 25–23 | 25���15 | 75–56 | [12] | ||
7 Nov | 17:00 | Effector Kielce | 1–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 11–25 | 22–25 | 25–23 | 17–25 | 75–98 | [13] | |
7 Nov | 17:00 | Asseco Resovia | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–21 | 25–17 | 25–18 | 75–56 | [14] |
3rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Nov | 18:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 16–25 | 25–20 | 21–25 | 20–25 | 82–95 | [15] | |
11 Nov | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 1–3 | Asseco Resovia | 21–25 | 25–16 | 20–25 | 22–25 | 88–91 | [16] | |
11 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | BBTS Bielsko-Biała | 22–25 | 22–25 | 25–17 | 25–19 | 13–15 | 107–101 | [17] |
11 Nov | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–1 | Effector Kielce | 25–18 | 22–25 | 25–20 | 25–23 | 97–86 | [18] | |
11 Nov | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | MKS Będzin | 25–10 | 25–17 | 25–18 | 75–45 | [19] | ||
10 Nov | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–18 | 25–18 | 27–25 | 77–61 | [20] | ||
10 Nov | 20:30 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 19–25 | 25–19 | 22–25 | 15–25 | 81–94 | [21] |
4th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Nov | 17:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 11–25 | 27–29 | 21–25 | 59–79 | [22] | ||
14 Nov | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | AZS Politechnika Warszawska | 17–25 | 21–25 | 25–19 | 27–25 | 18–16 | 108–110 | [23] |
14 Nov | 18:00 | MKS Będzin | 1–3 | Cuprum Lubin | 26–24 | 20–25 | 22–25 | 22–25 | 90–99 | [24] | |
14 Nov | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 14–25 | 22–25 | 17–25 | 53–75 | [25] | ||
13 Nov | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 19–25 | 25–20 | 15–25 | 24–26 | 83–96 | [26] | |
14 Nov | 18:00 | Asseco Resovia | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 22–25 | 25–14 | 25–20 | 21–25 | 9–15 | 102–99 | [27] |
14 Nov | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–17 | 25–20 | 25–19 | 75–56 | [28] |
5th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Nov | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–17 | 25–21 | 25–11 | 75–49 | [29] | ||
22 Nov | 17:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–20 | 25–20 | 18–25 | 20–25 | 12–15 | 100–105 | [30] |
21 Nov | 20:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 1–3 | Asseco Resovia | 25–23 | 20–25 | 27–29 | 23–25 | 95–102 | [31] | |
21 Nov | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–11 | 27–25 | 25–16 | 77–52 | [32] | ||
20 Nov | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | Effector Kielce | 31–29 | 25–20 | 25–22 | 81–71 | [33] | ||
20 Nov | 19:00 | MKS Będzin | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 26–24 | 25–18 | 25–22 | 76–64 | [34] | ||
21 Nov | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–15 | 25–23 | 25–20 | 75–58 | [35] |
6th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 Nov | 18:30 | AZS Częstochowa | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 23–25 | 18–25 | 22–25 | 63–75 | [36] | ||
25 Nov | 19:00 | MKS Będzin | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 18–25 | 17–25 | 22–25 | 57–75 | [37] | ||
25 Nov | 18:00 | Effector Kielce | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 22–25 | 25–21 | 25–21 | 22–25 | 8–15 | 102–107 | [38] |
25 Nov | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–1 | Cuprum Lubin | 29–27 | 14–25 | 25–21 | 25–20 | 93–93 | [39] | |
25 Nov | 20:30 | Asseco Resovia | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–21 | 20–25 | 25–27 | 24–26 | 94–99 | [40] | |
25 Nov | 19:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–12 | 25–22 | 25–14 | 75–48 | [41] | ||
25 Nov | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Jastrzębski Węgiel | 22–25 | 25–19 | 25–21 | 25–16 | 97–81 | [42] |
7th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 Dec | 20:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–21 | 25–22 | 25–23 | 75–66 | [43] | ||
27 Nov | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 26–28 | 21–25 | 22–25 | 69–78 | [44] | ||
28 Nov | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 19–25 | 25–22 | 25–16 | 23–25 | 10–15 | 102–103 | [45] |
29 Nov | 20:00 | Asseco Resovia | 2–3 | Cuprum Lubin | 25–19 | 21–25 | 26–24 | 22–25 | 10–15 | 104–108 | [46] |
30 Nov | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–22 | 25–21 | 25–18 | 75–61 | [47] | ||
30 Nov | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Effector Kielce | 25–17 | 20–25 | 25–20 | 25–15 | 95–77 | [48] | |
28 Nov | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | MKS Będzin | 25–20 | 25–14 | 25–17 | 75–51 | [49] |
8th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 Dec | 18:00 | AZS Częstochowa | 3–1 | MKS Będzin | 25–19 | 23–25 | 25–20 | 25–19 | 98–83 | [50] | |
5 Dec | 14:45 | Effector Kielce | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–20 | 25–19 | 23–25 | 25–22 | 98–86 | [51] | |
5 Dec | 14:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | Cerrad Czarni Radom | 22–25 | 22–25 | 25–18 | 28–26 | 12–15 | 109–109 | [52] |
5 Dec | 17:00 | Asseco Resovia | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 24–26 | 21–25 | 25–22 | 25–19 | 14–16 | 109–108 | [53] |
6 Dec | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–2 | Cuprum Lubin | 22–25 | 25–18 | 30–28 | 24–26 | 18–16 | 119–113 | [54] |
5 Dec | 20:00 | PGE Skra Bełchatów | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 17–25 | 25–21 | 20–25 | 25–19 | 10–15 | 97–105 | [55] |
5 Dec | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–23 | 28–26 | 25–17 | 78–66 | [56] |
9th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 Dec | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–0 | AZS Częstochowa | 27–25 | 29–27 | 25–13 | 81–65 | [57] | ||
9 Dec | 18:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–20 | 25–20 | 25–21 | 75–61 | [58] | ||
9 Dec | 18:00 | Cuprum Lubin | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 25–18 | 19–25 | 25–15 | 10–15 | 100–98 | [59] |
9 Dec | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 28–26 | 23–25 | 21–25 | 25–22 | 10–15 | 107–113 | [60] |
8 Dec | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–2 | Asseco Resovia | 27–25 | 21–25 | 18–25 | 27–25 | 15–10 | 108–110 | [61] |
9 Dec | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–19 | 25–17 | 29–27 | 79–63 | [62] | ||
9 Dec | 19:00 | MKS Będzin | 1–3 | Effector Kielce | 25–17 | 22–25 | 20–25 | 17–25 | 84–92 | [63] |
10th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12 Dec | 14:45 | AZS Częstochowa | 3–2 | Effector Kielce | 18–25 | 23–25 | 25–16 | 25–21 | 17–15 | 108–102 | [64] |
11 Dec | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–2 | MKS Będzin | 25–20 | 25–23 | 20–25 | 24–26 | 15–5 | 109–99 | [65] |
12 Dec | 17:00 | Asseco Resovia | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 22–25 | 17–25 | 25–17 | 25–12 | 15–10 | 104–89 | [66] |
12 Dec | 20:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–21 | 25–17 | 23–25 | 25–22 | 98–85 | [67] | |
12 Dec | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 27–25 | 25–18 | 25–23 | 77–66 | [68] | ||
12 Dec | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | Cuprum Lubin | 24–26 | 27–29 | 25–23 | 25–15 | 16–14 | 117–107 | [69] |
13 Dec | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 20–25 | 18–25 | 60–75 | [70] |
11th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Dec | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–18 | 25–14 | 25–23 | 75–55 | [71] | ||
19 Dec | 14:45 | Cuprum Lubin | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–21 | 25–19 | 25–20 | 75–60 | [72] | ||
21 Dec | 18:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–21 | 25–21 | 25–19 | 75–61 | [73] | ||
19 Dec | 20:00 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 21–25 | 26–24 | 23–25 | 91–99 | [74] | |
20 Dec | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | LOTOS Trefl Gdańsk | 21–25 | 25–11 | 16–25 | 25–23 | 15–13 | 102–97 | [75] |
20 Dec | 17:00 | MKS Będzin | 0–3 | Asseco Resovia | 12–5 | 16–25 | 19–25 | 47–75 | [76] | ||
18 Dec | 18:00 | Effector Kielce | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 25–15 | 25–20 | 20–25 | 25–19 | 95–79 | [77] |
12th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Jan | 18:30 | AZS Częstochowa | 3–2 | BBTS Bielsko-Biała | 26–28 | 18–25 | 25–22 | 25–20 | 15–9 | 109–104 | [78] |
13 Jan | 18:00 | Asseco Resovia | 3–1 | Effector Kielce | 25–20 | 25–18 | 23–25 | 25–21 | 98–84 | [79] | |
13 Jan | 19:00 | MKS Będzin | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 20–25 | 11–25 | 21–25 | 52–75 | [80] | ||
13 Jan | 20:30 | PGE Skra Bełchatów | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 22–25 | 25–20 | 22–25 | 27–29 | 96–99 | [81] | |
13 Jan | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–22 | 25–23 | 25–21 | 75–66 | [82] | ||
13 Jan | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–1 | AZS Politechnika Warszawska | 25–18 | 25–18 | 30–32 | 25–20 | 105–88 | [83] | |
13 Jan | 18:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–20 | 25–16 | 25–17 | 75–53 | [84] |
13th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Jan | 17:00 | AZS Częstochowa | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–17 | 25–19 | 25–18 | 75–54 | [85] | ||
16 Jan | 20:00 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | Cuprum Lubin | 25–23 | 22–25 | 25–20 | 23–25 | 11–15 | 106–108 | [86] |
16 Jan | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 18–25 | 15–25 | 20–25 | 53–75 | [87] | ||
15 Jan | 19:00 | MKS Będzin | 1–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 18–25 | 23–25 | 30–28 | 21–25 | 92–103 | [88] | |
17 Jan | 14:45 | Effector Kielce | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 18–25 | 26–28 | 14–25 | 58–78 | [89] | ||
16 Jan | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 19–25 | 21–25 | 25–22 | 21–22 | 86–97 | [90] | |
16 Jan | 14:45 | Asseco Resovia | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–22 | 28–26 | 25–20 | 78–68 | [91] |
14th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 Jan | 17:00 | Asseco Resovia | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–17 | 25–12 | 25–18 | 75–47 | [92] | ||
24 Mar | 19:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 21–25 | 25–18 | 25–18 | 25–18 | 96–79 | [93] | |
23 Jan | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Effector Kielce | 25–16 | 25–22 | 32–34 | 19–25 | 15–9 | 116–106 | [94] |
22 Jan | 17:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | MKS Będzin | 25–16 | 25–22 | 22–25 | 25–18 | 97–81 | [95] | |
23 Jan | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–16 | 20–25 | 25–21 | 25–17 | 95–79 | [96] | |
23 Jan | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–15 | 25–19 | 25–23 | 75–57 | [97] | ||
22 Jan | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–13 | 25–20 | 25–16 | 75–49 | [98] |
15th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Jan | 17:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | Cuprum Lubin | 18–25 | 21–25 | 25–20 | 20–25 | 84–95 | [99] | |
30 Jan | 20:00 | AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 18–25 | 24–26 | 22–25 | 64–76 | [100] | ||
30 Jan | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–22 | 23–25 | 28–26 | 25–16 | 101–89 | [101] | |
1 Feb | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 21–25 | 20–25 | 25–18 | 33–35 | 99–103 | [102] | |
29 Jan | 20:30 | MKS Będzin | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 19–25 | 16–25 | 58–75 | [103] | ||
31 Jan | 15:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Effector Kielce | 25–23 | 26–28 | 25–23 | 25–19 | 101–93 | [104] | |
30 Jan | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Asseco Resovia | 19–25 | 23–25 | 25–27 | 67–77 | [105] |
16th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Feb | 17:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | AZS Częstochowa | 19–25 | 25–21 | 25–19 | 25–23 | 94–88 | [106] | |
10 Feb | 18:00 | Asseco Resovia | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 29–31 | 26–24 | 25–23 | 13–15 | 115–118 | [107] |
10 Feb | 19:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 25–23 | 23–25 | 23–25 | 15–13 | 111–108 | [108] |
9 Feb | 18:00 | Effector Kielce | 2–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 20–25 | 25–20 | 25–19 | 16–25 | 15–17 | 101–106 | [109] |
10 Feb | 18:00 | MKS Będzin | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 13–25 | 22–25 | 57–75 | [110] | ||
7 Feb | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Cuprum Lubin | 22–25 | 27–25 | 27–25 | 25–19 | 101–94 | [111] | |
10 Feb | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | AZS Politechnika Warszawska | 25–22 | 27–29 | 13–25 | 21–25 | 86–101 | [112] |
17th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Feb | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | AZS Częstochowa | 27–25 | 23–25 | 25–17 | 25–21 | 100–88 | [113] | |
13 Feb | 17:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 21–25 | 25–11 | 25–23 | 22–25 | 15–13 | 108–97 | [114] |
13 Feb | 17:00 | Cuprum Lubin | 3–2 | MKS Będzin | 23–25 | 25–14 | 25–20 | 23–25 | 15–7 | 111–91 | [115] |
13 Feb | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Effector Kielce | 25–22 | 25–18 | 25–14 | 75–54 | [116] | ||
12 Feb | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 25–23 | 25–20 | 20–25 | 25–19 | 95–87 | [117] | |
13 Feb | 20:00 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | Asseco Resovia | 15–25 | 15–25 | 14–25 | 44–75 | [118] | ||
13 Feb | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–0 | PGE Skra Bełchatów | 25–17 | 25–20 | 25–16 | 75–53 | [119] |
18th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Feb | 17:00 | AZS Częstochowa | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 16–25 | 27–25 | 20–25 | 26–24 | 9–15 | 98–114 | [120] |
20 Feb | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 15–25 | 25–20 | 19–25 | 17–25 | 76–95 | [121] | |
20 Feb | 20:00 | Asseco Resovia | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–22 | 25–18 | 25–21 | 75–61 | [122] | ||
20 Feb | 14:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 21–25 | 21–25 | 57–75 | [123] | ||
20 Feb | 15:00 | Effector Kielce | 3–2 | Cuprum Lubin | 20–25 | 25–27 | 28–26 | 25–21 | 16–14 | 114–113 | [124] |
17 Feb | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 2–3 | MKS Będzin | 23–25 | 25–27 | 25–23 | 26–24 | 9–15 | 108–114 | [125] |
19 Feb | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 12–25 | 25��22 | 25–22 | 19–25 | 15–13 | 96–107 | [126] |
19th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 Feb | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–21 | 25–12 | 22–25 | 25–21 | 97–79 | [127] | |
24 Feb | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | MKS Będzin | 25–15 | 25–18 | 26–24 | 76–57 | [128] | ||
24 Feb | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | Effector Kielce | 27–25 | 25–22 | 25–15 | 77–62 | [129] | ||
24 Feb | 18:00 | Cuprum Lubin | 1��3 | BBTS Bielsko-Biała | 22–25 | 20–25 | 25–20 | 19–25 | 86–95 | [130] | |
24 Feb | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Asseco Resovia | 22–25 | 25–19 | 25–22 | 25–21 | 97–87 | [131] | |
24 Feb | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 21–25 | 23–25 | 23–25 | 67–75 | [132] | ||
24 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 27–25 | 25–27 | 25–20 | 10–15 | 110–112 | [133] |
20th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Feb | 20:00 | AZS Częstochowa | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 25–21 | 19–25 | 13–25 | 10–15 | 92–108 | [134] |
27 Feb | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 0–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 23–25 | 21–25 | 22–25 | 66–75 | [135] | ||
28 Feb | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25-23 | 21–25 | 25–23 | 25–20 | 96–91 | [136] | |
27 Feb | 14:45 | Cuprum Lubin | 3–0 | Asseco Resovia | 25–22 | 32–30 | 25–23 | 82–75 | [137] | ||
27 Feb | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | AZS Politechnika Warszawska | 21–25 | 20–25 | 23–25 | 64–75 | [138] | ||
27 Feb | 17:00 | Effector Kielce | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 14–25 | 25–23 | 18–25 | 80–98 | [139] | |
27 Feb | 18:00 | MKS Będzin | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–23 | 25–19 | 25–23 | 75–65 | [140] |
21st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Mar | 17:00 | MKS Będzin | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–22 | 26–24 | 21–25 | 25–21 | 97–92 | [141] | |
4 Mar | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | Effector Kielce | 25–19 | 25–18 | 25–22 | 75–59 | [142] | ||
4 Mar | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–2 | BBTS Bielsko-Biała | 23–25 | 23–25 | 25–18 | 25–22 | 15–9 | 111–99 | [143] |
6 Mar | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | Asseco Resovia | 18–25 | 25–21 | 23–25 | 18–25 | 84–96 | [144] | |
5 Mar | 20:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–21 | 25–20 | 25–17 | 75–58 | [145] | ||
6 Mar | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–23 | 19–25 | 25–21 | 23–25 | 12–15 | 104–109 | [146] |
4 Mar | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 18–25 | 26–28 | 64–78 | [147] |
22nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Mar | 18:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 20–25 | 21–25 | 22–25 | 63–75 | [148] | ||
12 Mar | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 23–25 | 18–25 | 56–75 | [149] | ||
12 Mar | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Cuprum Lubin | 25–19 | 26–28 | 25–19 | 25–21 | 101–87 | [150] | |
12 Mar | 20:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | AZS Politechnika Warszawska | 28–30 | 28–30 | 20–25 | 76–85 | [151] | ||
11 Mar | 18:00 | Asseco Resovia | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–19 | 23–25 | 25–22 | 25–20 | 98–86 | [152] | |
10 Mar | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 26–24 | 25–21 | 23–25 | 25–18 | 99–88 | [153] | |
11 Mar | 18:00 | Effector Kielce | 1–3 | MKS Będzin | 25–23 | 26–28 | 22–25 | 19–25 | 92–101 | [154] |
23rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Mar | 15:00 | Effector Kielce | 2–3 | AZS Częstochowa | 25–23 | 18–25 | 10–25 | 25–23 | 12–15 | 90–111 | [155] |
21 Mar | 18:00 | MKS Będzin | 0–3 | BBTS Bielsko-Biała | 25–27 | 23–25 | 23–25 | 71–77 | [156] | ||
16 Mar | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 17–25 | 17–25 | 57–75 | [157] | ||
18 Mar | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–16 | 27–25 | 23–25 | 25–22 | 100–88 | [158] | |
20 Mar | 14:45 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 24–26 | 25–17 | 23–25 | 93–93 | [159] | |
9 Mar | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–1 | Jastrzębski Węgiel | 25–19 | 20–25 | 36–34 | 25–16 | 106–94 | [160] | |
19 Mar | 20:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–21 | 25–17 | 25–22 | 75–60 | [161] |
24th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 Mar | 18:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 14–25 | 26–28 | 21–25 | 61–78 | [162] | ||
24 Mar | 20:30 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | Cuprum Lubin | 16–25 | 28–30 | 20–25 | 64–80 | [163] | ||
2 Apr | 17:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 22–25 | 22–25 | 25–13 | 25–21 | 16–18 | 110–102 | [164] |
2 Apr | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–21 | 25–14 | 25–20 | 75–55 | [165] | ||
30 Mar | 20:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–22 | 25–17 | 20–25 | 25–17 | 95–81 | [166] | |
31 Mar | 18:00 | Asseco Resovia | 3–1 | MKS Będzin | 25–19 | 23–25 | 25–18 | 25–18 | 98–80 | [167] | |
1 Apr | 20:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–0 | Effector Kielce | 25–21 | 25–17 | 25–18 | 75–56 | [168] |
25th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Apr | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | AZS Częstochowa | 21–25 | 23–25 | 25–18 | 18–25 | 87–93 | [169] | |
23 Mar | 20:30 | Effector Kielce | 0–3 | Asseco Resovia | 18–25 | 16–25 | 14–25 | 48–75 | [170] | ||
12 Apr | 19:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | MKS Będzin | 25–16 | 28–30 | 25–15 | 25–22 | 103–83 | [171] | |
6 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 19–25 | 27–29 | 23–25 | 69–79 | [172] | ||
6 Apr | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–17 | 25–23 | 25–19 | 75–59 | [173] | ||
6 Apr | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–22 | 25–27 | 25–23 | 25–18 | 100–90 | [174] | |
5 Apr | 20:30 | Cuprum Lubin | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 26–28 | 16–25 | 21–25 | 63–78 | [175] |
26th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 Apr | 17:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–2 | AZS Częstochowa | 25–10 | 25–19 | 20–25 | 21–25 | 15–13 | 106–92 | [176] |
9 Apr | 14:45 | Cuprum Lubin | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–22 | 26–24 | 25–23 | 76–69 | [177] | ||
10 Apr | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–22 | 25–21 | 25–16 | 75–59 | [178] | ||
9 Apr | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–0 | MKS Będzin | 25–17 | 25–17 | 25–15 | 75–49 | [179] | ||
11 Apr | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | Effector Kielce | 23–25 | 25–21 | 15–25 | 25–17 | 14–16 | 102–104 | [180] |
9 Apr | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 23–25 | 25–19 | 25–22 | 27–25 | 100–91 | [181] | |
6 Apr | 20:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 20–25 | 20–75 | 63–75 | [182] |
Final round[]
13th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Apr | 18:00 | MKS Będzin | 1–3 | Effector Kielce | 25–22 | 19–25 | 20–25 | 16–25 | 80–97 | [183] | |
24 Apr | 16:00 | Effector Kielce | 3–2 | MKS Będzin | 18–25 | 25–13 | 22–25 | 25–22 | 19–17 | 109–102 | [184] |
11th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Apr | 18:00 | AZS Częstochowa | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 27–25 | 25–16 | 25–18 | 77–59 | [185] | ||
24 Apr | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | AZS Częstochowa | 23–25 | 25–22 | 16–25 | 19–25 | 83–97 | [186] |
9th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Apr | 19:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 28–26 | 25–20 | 25–23 | 78–69 | [187] | ||
20 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–19 | 22–25 | 25–23 | 25–16 | 97–83 | [188] | |
21 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–15 | 25–23 | 18–25 | 23–25 | 12–15 | 103–103 | [189] |
7th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18 Apr | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 18–25 | 18–25 | 25–20 | 21–25 | 82–95 | [190] | |
23 Apr | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 26–24 | 22–25 | 25–13 | 19–25 | 11–15 | 103–102 | [191] |
24 Apr | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 28–26 | 25–22 | 25–21 | 78–69 | [192] |
5th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Apr | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Cuprum Lubin | 23–25 | 15–25 | 22–25 | 60–75 | [193] | ||
22 Apr | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 25–22 | 20–25 | 23–25 | 25–19 | 15–9 | 108–100 | [194] |
3rd place[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Apr | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 26–24 | 25–15 | 25–21 | 76–60 | [195] | ||
22 Apr | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–13 | 25–10 | 25–21 | 75–44 | [196] | ||
26 Apr | 18:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 11–25 | 19–25 | 17–25 | 47–75 | [197] |
Finals[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Apr | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Asseco Resovia | 25–20 | 25–14 | 25–18 | 75–52 | [198] | ||
22 Apr | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Asseco Resovia | 25–18 | 25–19 | 25–21 | 75–58 | [199] | ||
26 Apr | 20:30 | Asseco Resovia | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 23–25 | 21–25 | 13–25 | 57–75 | [200] |
Final standings[]
Qualified for the 2016–17 CEV Champions League |
|
|
Squads[]
References[]
- ^ "Jastrzębski Węgiel zrezygnował z gry w europejskich pucharach". www.wiadomosci.onet.pl (in Polish). 5 August 2015. Retrieved 8 November 2021.
- ^ "PlusLiga: ZAKSA mistrzem Polski!". www.polsatsport.pl (in Polish). 26 April 2016. Retrieved 8 November 2021.
- ^ "Lotos Trefl Gdańsk nie zagra w Pucharze CEV w sezonie 2016/2017". www.sport.onet.pl (in Polish). 10 May 2016. Retrieved 8 November 2021.
External links[]
- Official website (Polish)
Categories:
- PlusLiga
- 2015–16 in European volleyball leagues
- 2015 in Polish sport
- 2016 in Polish sport
- 2015 in volleyball
- 2016 in volleyball