2016–17 PlusLiga
2016–17 PlusLiga | |
---|---|
League | PlusLiga |
Sport | Volleyball |
Duration | 30 September 2016 – 23 April 2017 |
Number of games | 260 |
Number of teams | 16 |
TV partner(s) | Polsat Sport |
League champions | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (7th title) |
Runners-up | PGE Skra Bełchatów |
The 2016–17 PlusLiga was the 81st season of the Polish Volleyball Championship, the 17th season as a professional league organized by the Professional Volleyball League SA (Polish: Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.) under the supervision of the Polish Volleyball Federation (Polish: Polski Związek Piłki Siatkowej).
The number of teams competing in this season was increased from 14 to 16.[1]
During this season, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovia and PGE Skra Bełchatów competed in CEV Champions League.
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle achieved their 7th title of the Polish Champions.[2]
Regular season[]
Qualified for the Semifinals (1–4) |
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 77 | 26 | 4 | 83 | 24 | 3.458 | 2581 | 2176 | 1.186 |
2 | Asseco Resovia | 72 | 25 | 5 | 81 | 31 | 2.613 | 2610 | 2275 | 1.147 |
3 | PGE Skra Bełchatów | 69 | 25 | 5 | 80 | 32 | 2.500 | 2567 | 2304 | 1.114 |
4 | Jastrzębski Węgiel | 67 | 23 | 7 | 81 | 43 | 1.884 | 2839 | 2589 | 1.097 |
5 | Indykpol AZS Olsztyn | 65 | 22 | 8 | 76 | 41 | 1.854 | 2687 | 2476 | 1.085 |
6 | Cuprum Lubin | 54 | 18 | 12 | 66 | 49 | 1.347 | 2630 | 2419 | 1.087 |
7 | LOTOS Trefl Gdańsk | 47 | 16 | 14 | 62 | 60 | 1.033 | 2720 | 2698 | 1.008 |
8 | Cerrad Czarni Radom | 44 | 14 | 16 | 59 | 58 | 1.017 | 2625 | 2645 | 0.992 |
9 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 40 | 14 | 16 | 51 | 60 | 0.850 | 2492 | 2578 | 0.967 |
10 | GKS Katowice | 39 | 13 | 17 | 53 | 66 | 0.803 | 2617 | 2678 | 0.977 |
11 | MKS Będzin | 37 | 11 | 18 | 50 | 65 | 0.769 | 2566 | 2644 | 0.970 |
12 | Espadon Szczecin | 27 | 9 | 21 | 41 | 74 | 0.554 | 2430 | 2620 | 0.927 |
13 | Effector Kielce | 27 | 9 | 21 | 40 | 74 | 0.541 | 2381 | 2637 | 0.903 |
14 | BBTS Bielsko-Biała | 22 | 6 | 24 | 32 | 78 | 0.410 | 2222 | 2601 | 0.854 |
15 | Łuczniczka Bydgoszcz | 20 | 5 | 25 | 38 | 79 | 0.481 | 2423 | 2682 | 0.903 |
16 | AZS Częstochowa | 13 | 4 | 26 | 27 | 84 | 0.321 | 2277 | 2645 | 0.861 |
1st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 Oct | 15:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | Asseco Resovia | 15–25 | 22–25 | 23–25 | 60–75 | [1] | ||
30 Sep | 20:15 | Espadon Szczecin | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 11–25 | 22–25 | 48–75 | [2] | ||
5 Oct | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | MKS Będzin | 25–18 | 25–18 | 26–24 | 76–60 | [3] | ||
3 Oct | 18:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Effector Kielce | 20–25 | 25–22 | 25–21 | 25–23 | 95–91 | [4] | |
19 Oct | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Cuprum Lubin | 17–25 | 16–25 | 20–25 | 53–75 | [5] | ||
4 Oct | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | AZS Częstochowa | 27–25 | 25–21 | 25–17 | 77–63 | [6] | ||
1 Oct | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–19 | 23–25 | 22–25 | 29–27 | 15–7 | 114–103 | [7] |
2 Oct | 18:00 | GKS Katowice | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–19 | 14–25 | 25–18 | 25–19 | 89–81 | [8] |
2nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Oct | 14:45 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–18 | 25–20 | 25–20 | 75–58 | [9] | ||
8 Oct | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | GKS Katowice | 25–18 | 25–21 | 25–12 | 75–51 | [10] | ||
7 Oct | 17:30 | AZS Częstochowa | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 16–25 | 22–25 | 16–25 | 54–75 | [11] | ||
10 Oct | 17:30 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | BBTS Bielsko-Biała | 20–25 | 23–25 | 27–25 | 21–25 | 91–100 | [12] | |
2 Nov | 18:00 | Effector Kielce | 2–3 | Cuprum Lubin | 18–25 | 23–25 | 25–22 | 25–18 | 9–15 | 100–105 | [13] |
9 Oct | 18:00 | MKS Będzin | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 22–25 | 25–17 | 20–25 | 25–20 | 13–15 | 105–102 | [14] |
9 Oct | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–22 | 26–28 | 24–26 | 23–25 | 98–101 | [15] | |
6 Oct | 18:00 | Espadon Szczecin | 0–3 | Asseco Resovia | 21–25 | 20–25 | 22–25 | 63–75 | [16] |
3rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Oct | 18:00 | Espadon Szczecin | 0–3 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 21–25 | 23–25 | 20–25 | 64–75 | [17] | ||
15 Oct | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 1–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 18–25 | 25–19 | 20–25 | 86–94 | [18] | |
16 Oct | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 18–25 | 25–21 | 24–26 | 23–25 | 90–97 | [19] | |
15 Oct | 20:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | MKS Będzin | 25–16 | 25–13 | 25–19 | 75–48 | [20] | ||
14 Oct | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | Effector Kielce | 23–25 | 25–20 | 25–17 | 21–25 | 13–15 | 107–102 | [21] |
15 Oct | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–13 | 25–14 | 25–16 | 75–43 | [22] | ||
15 Oct | 17:00 | GKS Katowice | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–16 | 25–23 | 26–24 | 76–63 | [23] | ||
14 Oct | 20:15 | Łuczniczka Bydgoszcz | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 18–25 | 16–25 | 25–19 | 14–25 | 73–94 | [24] |
4th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Oct | 15:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–23 | 25–20 | 18–25 | 28–26 | 96–94 | [25] | |
23 Oct | 17:00 | AZS Częstochowa | 3–2 | Łuczniczka Bydgoszcz | 20–25 | 27–25 | 21–25 | 25–17 | 15–11 | 108–103 | [26] |
22 Oct | 14:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | GKS Katowice | 24–26 | 22–25 | 15–25 | 61–76 | [27] | ||
21 Oct | 18:00 | Effector Kielce | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 25–22 | 14–25 | 15–25 | 13–15 | 92–109 | [28] |
22 Dec | 19:00 | MKS Będzin | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 18–25 | 20–25 | 22–25 | 60–75 | [29] | ||
22 Oct | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–21 | 25–19 | 25–16 | 75–56 | [30] | ||
21 Oct | 20:15 | Asseco Resovia | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–18 | 25–17 | 17–25 | 25–17 | 92–77 | [31] | |
20 Oct | 19:00 | Espadon Szczecin | 3–0 | PGE Skra Bełchatów | 25–0 | 25–0 | 25–0 | 75–0 | [32] |
5th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26 Oct | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–20 | 30–28 | 25–22 | 80–70 | [33] | ||
26 Oct | 19:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Espadon Szczecin | 25–15 | 26–28 | 27–25 | 25–19 | 103–87 | [34] | |
26 Oct | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | Asseco Resovia | 25–20 | 25–20 | 25–22 | 75–62 | [35] | ||
26 Oct | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 20–25 | 25–23 | 19–25 | 86–98 | [36] | |
26 Oct | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 1–3 | MKS Będzin | 21–25 | 31–29 | 22–25 | 21–25 | 95–104 | [37] | |
26 Oct | 18:00 | GKS Katowice | 0–3 | Effector Kielce | 23–25 | 28–30 | 19–25 | 70–80 | [38] | ||
26 Oct | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–23 | 25–19 | 25–17 | 75–59 | [39] | ||
26 Oct | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–22 | 27–25 | 18–25 | 25–19 | 95–91 | [40] |
6th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 Oct | 18:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | AZS Częstochowa | 25–22 | 29–31 | 22–25 | 21–25 | 97–103 | [41] | |
29 Oct | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 22–25 | 23–25 | 16–25 | 61–75 | [42] | ||
29 Oct | 17:00 | Effector Kielce | 3–2 | Łuczniczka Bydgoszcz | 15–25 | 25–23 | 22–25 | 25–18 | 15–11 | 102–102 | [43] |
29 Oct | 18:00 | MKS Będzin | 3–1 | GKS Katowice | 25–22 | 22–25 | 25–21 | 25–17 | 97–85 | [44] | |
29 Oct | 20:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–21 | 20–25 | 25–16 | 25–27 | 22–20 | 117–109 | [45] |
30 Oct | 14:45 | Asseco Resovia | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–18 | 25–16 | 25–15 | 75–49 | [46] | ||
29 Oct | 17:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–14 | 25–23 | 25–14 | 75–51 | [47] | ||
29 Oct | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–18 | 30–28 | 25–16 | 80–62 | [48] |
7th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 Nov | 17:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–20 | 23–25 | 25–16 | 25–20 | 98–81 | [49] | |
5 Nov | 14:45 | Cuprum Lubin | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 19–25 | 19–25 | 61–75 | [50] | ||
5 Nov | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Espadon Szczecin | 25–20 | 25–20 | 27–29 | 25–19 | 102–88 | [51] | |
4 Nov | 20:15 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | Asseco Resovia | 25–17 | 25–21 | 23–25 | 25–20 | 98–83 | [52] | |
5 Nov | 20:00 | GKS Katowice | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 26–28 | 16–25 | 20–25 | 62–78 | [53] | ||
5 Nov | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–0 | MKS Będzin | 25–23 | 25–18 | 25–19 | 75–60 | [54] | ||
7 Nov | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | Effector Kielce | 25–20 | 25–23 | 25–20 | 75–63 | [55] | ||
5 Nov | 17:00 | AZS Częstochowa | 3–2 | BBTS Bielsko-Biała | 16–25 | 25–22 | 25–23 | 22–25 | 15–4 | 103–99 | [56] |
8th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Dec | 19:30 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | BBTS Bielsko-Biała | 23–25 | 25–20 | 21–25 | 23–25 | 92–95 | [57] | |
12 Nov | 17:00 | Effector Kielce | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–22 | 25–21 | 19–25 | 25–21 | 94–89 | [58] | |
12 Nov | 20:00 | MKS Będzin | 2–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–20 | 22–25 | 13–25 | 25–22 | 6–15 | 91–107 | [59] |
12 Nov | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 26–24 | 25–18 | 19–25 | 25–15 | 95–82 | [60] | |
12 Nov | 17:00 | Asseco Resovia | 2–3 | GKS Katowice | 25–17 | 23–25 | 23–25 | 25–22 | 11–15 | 107–104 | [61] |
14 Nov | 19:00 | Espadon Szczecin | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 23–25 | 25–23 | 17–25 | 15–25 | 80–98 | [62] | |
12 Nov | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–12 | 25–23 | 25–18 | 75–53 | [63] | ||
11 Nov | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–2 | Cuprum Lubin | 25–16 | 18–25 | 17–25 | 25–22 | 15–13 | 100–101 | [64] |
9th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Nov | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–1 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 21–25 | 25–19 | 25–19 | 25–15 | 96–78 | [65] | |
19 Nov | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 21–25 | 25–22 | 30–28 | 32–30 | 108–105 | [66] | |
9 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 25–22 | 25–21 | 23–25 | 15–11 | 110–104 | [67] |
19 Nov | 17:00 | GKS Katowice | 3–1 | Espadon Szczecin | 25–19 | 21–25 | 35–33 | 25–16 | 106–93 | [68] | |
19 Nov | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | Asseco Resovia | 21–25 | 18–25 | 20–25 | 59–75 | [69] | ||
18 Nov | 20:15 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 19–25 | 16–25 | 21–25 | 56–75 | [70] | ||
19 Nov | 17:00 | AZS Częstochowa | 2–3 | MKS Będzin | 25–19 | 18–25 | 32–34 | 25–18 | 10–15 | 110–111 | [71] |
17 Nov | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | Effector Kielce | 21–25 | 25–23 | 25–21 | 22–25 | 12–15 | 105–109 | [72] |
10th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 Nov | 18:00 | Effector Kielce | 1–3 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 17–25 | 28–30 | 25–22 | 23–25 | 93–102 | [73] | |
26 Nov | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–11 | 25–21 | 25–19 | 75–51 | [74] | ||
26 Nov | 18:00 | MKS Będzin | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–12 | 25–19 | 25–13 | 75–44 | [75] | ||
26 Nov | 20:00 | Asseco Resovia | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–19 | 22–25 | 25–22 | 25–21 | 97–87 | [76] | |
27 Nov | 20:00 | Espadon Szczecin | 3–2 | Łuczniczka Bydgoszcz | 20–25 | 25–21 | 16–25 | 25–14 | 15–12 | 101–97 | [77] |
25 Nov | 20:15 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | GKS Katowice | 25–19 | 25–17 | 25–22 | 75–58 | [78] | ||
26 Nov | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–21 | 25–20 | 23–25 | 22–25 | 15–13 | 110–104 | [79] |
24 Nov | 18:00 | Cuprum Lubin | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 26–28 | 25–23 | 29–31 | 23–25 | 103–107 | [80] |
11th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29 Nov | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–23 | 22–25 | 25–17 | 25–22 | 97–87 | [81] | |
30 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | Cuprum Lubin | 24–26 | 26–24 | 25–12 | 16–25 | 11–15 | 102–102 | [82] |
30 Nov | 20:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | GKS Katowice | 18–25 | 22–25 | 20–25 | 60–75 | [83] | ||
30 Nov | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 19–25 | 23–25 | 65–75 | [84] | ||
30 Nov | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Espadon Szczecin | 23–25 | 28–26 | 28–26 | 25–13 | 104–90 | [85] | |
30 Nov | 20:30 | AZS Częstochowa | 0–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 18–25 | 21–25 | 62–75 | [86] | ||
30 Nov | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 17–25 | 15–25 | 47–75 | [87] | ||
30 Nov | 17:00 | Effector Kielce | 2–3 | MKS Będzin | 17–25 | 17–25 | 27–25 | 25–21 | 10–15 | 96–111 | [88] |
12th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 Dec | 20:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–2 | MKS Będzin | 36–38 | 23–25 | 25–18 | 25–18 | 15–6 | 124–105 | [89] |
3 Dec | 16:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Effector Kielce | 28–26 | 25–18 | 25–21 | 78–65 | [90] | ||
3 Dec | 17:00 | Asseco Resovia | 3–2 | BBTS Bielsko-Biała | 28–30 | 25–16 | 21–25 | 25–18 | 15–7 | 114–96 | [91] |
5 Dec | 18:00 | Espadon Szczecin | 3–2 | AZS Częstochowa | 21–25 | 25–20 | 25–23 | 19–25 | 15–10 | 105–103 | [92] |
3 Dec | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–27 | 25–22 | 25–13 | 25–21 | 100–83 | [93] | |
4 Dec | 16:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 36–38 | 25–18 | 25–14 | 25–18 | 111–88 | [94] | |
6 Dec | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–2 | GKS Katowice | 33–35 | 25–18 | 25–20 | 21–25 | 15–10 | 119–108 | [95] |
2 Dec | 20:15 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 23–25 | 28–26 | 16–25 | 23–25 | 90–101 | [96] |
13th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Dec | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 28–30 | 20–25 | 25–18 | 25–20 | 15–12 | 113–105 | [97] |
10 Dec | 17:00 | GKS Katowice | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 19–25 | 27–29 | 69–79 | [98] | ||
9 Dec | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 1–3 | Cuprum Lubin | 27–25 | 23–25 | 20–25 | 20–25 | 90–100 | [99] | |
9 Dec | 20:15 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–21 | 25–14 | 21–25 | 13–25 | 16–14 | 100–99 | [100] |
10 Dec | 20:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 30–28 | 15–25 | 22–25 | 21–25 | 88–103 | [101] | |
10 Dec | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–1 | Espadon Szczecin | 25–21 | 25–21 | 19–25 | 26–24 | 95–91 | [102] | |
10 Dec | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | Asseco Resovia | 21–25 | 29–31 | 12–25 | 62–81 | [103] | ||
9 Dec | 18:00 | MKS Będzin | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 16–25 | 16–25 | 18–25 | 50–75 | [104] |
14th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Dec | 20:30 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 13–25 | 21–25 | 21–25 | 55–75 | [105] | ||
14 Dec | 18:00 | Asseco Resovia | 3–0 | MKS Będzin | 25–20 | 25–17 | 25–18 | 75–55 | [106] | ||
13 Dec | 18:00 | Espadon Szczecin | 3–0 | Effector Kielce | 25–23 | 31–29 | 25–21 | 81–73 | [107] | ||
14 Dec | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–17 | 25–14 | 25–21 | 75–52 | [108] | ||
14 Dec | 18:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | AZS Częstochowa | 22–25 | 25–15 | 25–18 | 25–19 | 97–77 | [109] | |
14 Dec | 18:00 | Cuprum Lubin | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 19–25 | 22–25 | 25–21 | 23–25 | 89–96 | [110] | |
14 Dec | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 2–3 | Cerrad Czarni Radom | 25–18 | 30–32 | 25–14 | 17–25 | 11–15 | 108–104 | [111] |
14 Dec | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | GKS Katowice | 25–15 | 24–26 | 25–19 | 25–16 | 99–76 | [112] |
15th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Dec | 17:00 | GKS Katowice | 2–3 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 28–30 | 25–16 | 25–18 | 21–25 | 12–15 | 111–104 | [113] |
16 Dec | 20:15 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 18–25 | 18–25 | 20–25 | 56–75 | [114] | ||
18 Dec | 15:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 22–25 | 25–15 | 25–20 | 25–15 | 97–75 | [115] | |
17 Dec | 17:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | Cuprum Lubin | 22–25 | 22–25 | 28–26 | 22–25 | 94–101 | [116] | |
17 Dec | 17:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 22–25 | 25–21 | 25–19 | 25–14 | 97–79 | [117] | |
17 Dec | 18:00 | Effector Kielce | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 20–25 | 20–25 | 17–25 | 57–75 | [118] | ||
19 Dec | 18:00 | MKS Będzin | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–19 | 25–16 | 25–21 | 75–56 | [119] | ||
17 Dec | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 25–18 | 25–18 | 18–25 | 13–15 | 104–101 | [120] |
16th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Dec | 20:15 | Asseco Resovia | 3–0 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–19 | 25–18 | 25–17 | 75–54 | [121] | ||
30 Dec | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–18 | 25–12 | 25–22 | 75–52 | [122] | ||
30 Dec | 19:00 | MKS Będzin | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 18–25 | 28–26 | 25–22 | 23–25 | 10–15 | 104–113 | [123] |
21 Dec | 18:00 | Effector Kielce | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 15–25 | 22–25 | 22–25 | 59–75 | [124] | ||
30 Dec | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–22 | 25–18 | 25–17 | 75–57 | [125] | ||
30 Dec | 18:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 13–25 | 21–25 | 15–25 | 49–75 | [126] | ||
22 Dec | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Jastrzębski Węgiel | 24–26 | 25–18 | 25–23 | 27–25 | 101–92 | [127] | |
30 Dec | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 2–3 | GKS Katowice | 25–22 | 17–25 | 25–21 | 23–25 | 15–17 | 105–110 | [128] |
17th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Jan | 20:15 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 17–25 | 20–25 | 26–28 | 63–78 | [129] | ||
8 Jan | 14:45 | GKS Katowice | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 14–25 | 20–25 | 15–25 | 49–75 | [130] | ||
7 Jan | 15:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–18 | 25–16 | 25–16 | 75–50 | [131] | ||
7 Jan | 15:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–20 | 20–25 | 25–23 | 25–20 | 95–88 | [132] | |
7 Jan | 17:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | Effector Kielce | 25–20 | 25–16 | 25–17 | 75–53 | [133] | ||
8 Jan | 16:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–0 | MKS Będzin | 25–21 | 25–19 | 27–25 | 77–65 | [134] | ||
7 Jan | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 23–25 | 19–25 | 25–18 | 25–20 | 15–9 | 107–97 | [135] |
7 Jan | 17:00 | Asseco Resovia | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–23 | 25–18 | 25–17 | 75–58 | [136] |
18th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Jan | 18:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–19 | 25–17 | 25–20 | 75–56 | [137] | ||
28 Jan | 14:45 | Asseco Resovia | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 20–25 | 25–22 | 30–28 | 25–17 | 100–92 | [138] | |
28 Jan | 20:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–22 | 25–15 | 25–16 | 75–53 | [139] | ||
27 Jan | 18:00 | MKS Będzin | 3–2 | Cuprum Lubin | 25–23 | 20–25 | 25–23 | 23–25 | 15–11 | 108–107 | [140] |
28 Jan | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 22–25 | 17–25 | 19–25 | 58–75 | [141] | ||
30 Jan | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 17–25 | 19–25 | 20–25 | 81–97 | [142] | |
28 Jan | 17:00 | AZS Częstochowa | 2–3 | GKS Katowice | 14–25 | 25–21 | 22–25 | 25–22 | 10–15 | 96–108 | [143] |
27 Jan | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–22 | 25–21 | 20–25 | 25–20 | 95–88 | [144] |
19th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Jan | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–18 | 30–28 | 25–20 | 80–66 | [145] | ||
21 Jan | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–18 | 25–23 | 27–25 | 77–66 | [146] | ||
23 Jan | 18:00 | GKS Katowice | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–22 | 25–21 | 25–13 | 75–56 | [147] | ||
21 Jan | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Effector Kielce | 25–21 | 25–17 | 25–23 | 75–61 | [148] | ||
20 Jan | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | MKS Będzin | 25–22 | 25–18 | 22–25 | 25–23 | 97–88 | [149] | |
24 Jan | 18:00 | Cuprum Lubin | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 17–25 | 25–19 | 23–25 | 19–25 | 84–94 | [150] | |
22 Jan | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–2 | Asseco Resovia | 23–25 | 26–24 | 17–25 | 25–20 | 15–10 | 106–104 | [151] |
22 Jan | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–23 | 25–21 | 25–23 | 75–67 | [152] |
20th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 Feb | 14:45 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 25–22 | 22–25 | 25–23 | 25–18 | 97–88 | [153] | |
6 Feb | 18:00 | Espadon Szczecin | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 22–25 | 25–22 | 31–29 | 25–23 | 103–99 | [154] | |
5 Feb | 18:00 | Asseco Resovia | 3–2 | Cuprum Lubin | 26–24 | 25–16 | 15–25 | 21–25 | 17–15 | 104–105 | [155] |
4 Feb | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 21–25 | 26–24 | 17–25 | 25–19 | 19–17 | 108–110 | [156] |
3 Feb | 19:00 | MKS Będzin | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–21 | 22–25 | 26–28 | 20–25 | 93–99 | [157] | |
4 Feb | 17:00 | Effector Kielce | 1–3 | GKS Katowice | 25–22 | 13–25 | 19–25 | 23–25 | 80–97 | [158] | |
3 Feb | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 29–31 | 25–16 | 25–22 | 17–25 | 11–15 | 107–109 | [159] |
4 Feb | 17:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 18–25 | 23–25 | 22–25 | 63–75 | [160] |
21st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Feb | 18:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–16 | 18–25 | 28–30 | 22–25 | 93–96 | [161] | |
11 Feb | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–17 | 25–18 | 25–22 | 75–57 | [162] | ||
10 Feb | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 2–3 | Effector Kielce | 23–25 | 25–17 | 25–22 | 20–25 | 15–17 | 108–106 | [163] |
11 Feb | 17:00 | GKS Katowice | 0–3 | MKS Będzin | 20–25 | 22–25 | 23–25 | 65–75 | [164] | ||
10 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–23 | 25–23 | 19–25 | 18–25 | 11–15 | 98–111 | [165] |
10 Feb | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | Asseco Resovia | 25–19 | 18–25 | 21–25 | 14–25 | 78–94 | [166] | |
12 Feb | 14:45 | Espadon Szczecin | 0–3 | Cuprum Lubin | 19–25 | 16–25 | 15–25 | 50–75 | [167] | ||
11 Feb | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–21 | 20–25 | 25–16 | 18–25 | 10–15 | 98–102 | [168] |
22nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Feb | 14:45 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–27 | 23–25 | 25–21 | 18–25 | 91–98 | [169] | |
18 Feb | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–20 | 25–16 | 25–23 | 75–59 | [170] | ||
17 Feb | 18:00 | Espadon Szczecin | 2–3 | Cerrad Czarni Radom | 12–25 | 20–25 | 25–22 | 25–23 | 9–15 | 91–110 | [171] |
18 Feb | 20:00 | Asseco Resovia | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 21–25 | 25–15 | 24–26 | 20–25 | 90–91 | [172] | |
18 Feb | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | GKS Katowice | 30–28 | 32–30 | 31–29 | 93–87 | [173] | ||
17 Feb | 18:00 | MKS Będzin | 2–3 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–17 | 19–25 | 22–25 | 25–14 | 13–15 | 104–96 | [174] |
18 Feb | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 23–25 | 19–25 | 19–25 | 61–75 | [175] | ||
18 Feb | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | AZS Częstochowa | 23–25 | 25–19 | 18–25 | 22–25 | 88–94 | [176] |
23rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Feb | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–0 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–21 | 31–29 | 25–22 | 81–72 | [177] | ||
22 Feb | 18:30 | AZS Częstochowa | 1–3 | Effector Kielce | 20–25 | 20–25 | 25–17 | 25–27 | 90–94 | [178] | |
22 Feb | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | MKS Będzin | 24–26 | 19–25 | 25–13 | 25–13 | 15–9 | 108–86 | [179] |
22 Feb | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 23–25 | 16–25 | 22–25 | 61–75 | [180] | ||
22 Feb | 20:30 | GKS Katowice | 2–3 | Asseco Resovia | 26–28 | 25–20 | 25–22 | 23–25 | 12–15 | 111–110 | [181] |
22 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–15 | 25–20 | 25–23 | 75–58 | [182] | ||
21 Feb | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–16 | 19–25 | 25–22 | 17–25 | 10–15 | 96–103 | [183] |
22 Feb | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–16 | 24–26 | 25–15 | 25–16 | 99–73 | [184] |
24th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18 Jan | 19:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | Cuprum Lubin | 15–25 | 21–25 | 19–25 | 55–75 | [185] | ||
26 Feb | 14:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 22–25 | 25–18 | 25–23 | 25–20 | 97–86 | [186] | |
26 Feb | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–27 | 25–17 | 23–25 | 25–15 | 15–10 | 113–94 | [187] |
26 Feb | 17:00 | Espadon Szczecin | 2–3 | GKS Katowice | 16–25 | 28–26 | 25–22 | 20–25 | 11–15 | 100–113 | [188] |
25 Feb | 20:00 | Asseco Resovia | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–17 | 25–21 | 25–13 | 75–51 | [189] | ||
25 Feb | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 21–25 | 25–21 | 25–21 | 25–22 | 96–89 | [190] | |
24 Feb | 18:00 | MKS Będzin | 3–1 | AZS Częstochowa | 27–29 | 25–19 | 25–14 | 25–10 | 102–72 | [191] | |
25 Feb | 18:00 | Effector Kielce | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–21 | 25–13 | 25–13 | 75–47 | [192] |
25th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 Mar | 19:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | Effector Kielce | 23–25 | 25–18 | 18–25 | 20–25 | 86–93 | [193] | |
6 Mar | 18:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 16–25 | 20–25 | 51–75 | [194] | ||
4 Mar | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | MKS Będzin | 25–20 | 17–25 | 14–25 | 26–28 | 82–98 | [195] | |
4 Mar | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | Asseco Resovia | 25–19 | 25–23 | 17–25 | 21–25 | 10–15 | 98–107 | [196] |
3 Mar | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 1–3 | Espadon Szczecin | 21–25 | 25–20 | 23–25 | 22–25 | 91–95 | [197] | |
4 Mar | 20:00 | GKS Katowice | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 25–21 | 20–25 | 25–22 | 13–15 | 105–108 | [198] |
5 Mar | 15:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 25–14 | 18–25 | 26–28 | 89–92 | [199] | |
4 Mar | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | Cuprum Lubin | 27–25 | 26–24 | 25–21 | 78–70 | [200] |
26th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Mar | 19:00 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–20 | 25–20 | 21–25 | 25–18 | 96–83 | [201] | |
8 Mar | 18:00 | Cuprum Lubin | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–17 | 25–22 | 22–25 | 21–25 | 11–15 | 104–104 | [202] |
17 Jan | 18:00 | GKS Katowice | 3–2 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–22 | 25–14 | 20–25 | 16–25 | 15–13 | 101–99 | [203] |
8 Mar | 17:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–14 | 25–14 | 25–9 | 75–37 | [204] | ||
8 Mar | 18:00 | Espadon Szczecin | 2–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–20 | 25–27 | 25–17 | 16–25 | 11–15 | 102–104 | [205] |
8 Mar | 18:00 | Asseco Resovia | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–21 | 25–20 | 25–15 | 75–56 | [206] | ||
8 Mar | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–22 | 25–9 | 25–20 | 75–51 | [207] | ||
8 Mar | 20:30 | MKS Będzin | 3–1 | Effector Kielce | 25–22 | 25–13 | 19–25 | 25–20 | 94–80 | [208] |
27th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Mar | 18:00 | MKS Będzin | 1–3 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 23–25 | 21–25 | 25–18 | 21–25 | 90–93 | [209] | |
12 Mar | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 19–25 | 19–25 | 15–25 | 53–75 | [210] | ||
11 Mar | 15:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Asseco Resovia | 16–25 | 19–25 | 19–25 | 54–75 | [211] | ||
11 Mar | 17:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | Espadon Szczecin | 15–25 | 25–21 | 14–25 | 21–25 | 75–96 | [212] | |
11 Mar | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 27–29 | 15–25 | 25–22 | 25–19 | 9–15 | 101–110 | [213] |
11 Mar | 17:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–23 | 22–25 | 25–19 | 18–25 | 13–15 | 103–107 | [214] |
11 Mar | 17:00 | GKS Katowice | 2–3 | Cuprum Lubin | 25–23 | 13–25 | 18–25 | 29–27 | 12–15 | 97–115 | [215] |
13 Mar | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–23 | 25–20 | 25–19 | 75–62 | [216] |
28th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18 Mar | 14:45 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–23 | 20–25 | 19–25 | 25–21 | 15–12 | 104–106 | [217] |
17 Mar | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | GKS Katowice | 24–26 | 14–25 | 25–18 | 25–23 | 22–24 | 110–116 | [218] |
18 Mar | 17:00 | Cuprum Lubin | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 26–24 | 17–25 | 25–21 | 25–19 | 93–89 | [219] | |
18 Mar | 20:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 26–28 | 25–27 | 18–25 | 69–80 | [220] | ||
18 Mar | 17:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–19 | 25–18 | 25–19 | 75–56 | [221] | ||
17 Mar | 18:00 | Espadon Szczecin | 2–3 | BBTS Bielsko-Biała | 23–25 | 23–25 | 25–16 | 25–23 | 18–20 | 114–109 | [222] |
18 Mar | 17:00 | Asseco Resovia | 3–1 | Effector Kielce | 25–17 | 25–14 | 20–25 | 25–15 | 95–71 | [223] | |
19 Mar | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | MKS Będzin | 28–30 | 25–18 | 25–23 | 27–25 | 105–96 | [224] |
29th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26 Mar | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–22 | 25–16 | 25–12 | 75–50 | [225] | ||
26 Mar | 17:00 | MKS Będzin | 0–3 | Asseco Resovia | 17–25 | 16–25 | 18–25 | 51–75 | [226] | ||
25 Mar | 20:00 | Effector Kielce | 2–3 | Espadon Szczecin | 25–20 | 25–27 | 22–25 | 25–23 | 11–15 | 108–110 | [227] |
25 Mar | 15:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 19–25 | 24–26 | 14–25 | 57–76 | [228] | ||
24 Mar | 20:30 | AZS Częstochowa | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 17–25 | 24–26 | 15–25 | 56–76 | [229] | ||
25 Mar | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Cuprum Lubin | 17–25 | 25–17 | 25–21 | 25–23 | 92–86 | [230] | |
25 Mar | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–11 | 25–18 | 23–25 | 25–22 | 98–76 | [231] | |
28 Mar | 18:00 | GKS Katowice | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 23–25 | 25–22 | 25–21 | 9–15 | 102–108 | [232] |
30th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 Apr | 14:45 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | GKS Katowice | 25–19 | 25–20 | 28–26 | 78–65 | [233] | ||
1 Apr | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–17 | 25–21 | 25–19 | 75–57 | [234] | ||
31 Mar | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–23 | 15–25 | 19–25 | 19–25 | 78–98 | [235] | |
1 Apr | 17:00 | Cuprum Lubin | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–23 | 25–8 | 25–20 | 75–51 | [236] | ||
1 Apr | 15:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 21–25 | 23–25 | 25–20 | 25–16 | 17–19 | 111–105 | [237] |
2 Apr | 17:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Effector Kielce | 25–14 | 25–19 | 25–17 | 75–50 | [238] | ||
2 Apr | 16:30 | Espadon Szczecin | 3–2 | MKS Będzin | 25–23 | 19–25 | 21–25 | 25–21 | 15–11 | 105–105 | [239] |
1 Apr | 20:00 | Asseco Resovia | 3–0 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–21 | 25–22 | 25–19 | 75–62 | [240] |
Playoffs[]
Semifinals | Finals | ||||||||
1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2 | |||||||
4 | Jastrzębski Węgiel | 0 | |||||||
1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2 | |||||||
3 | PGE Skra Bełchatów | 0 | |||||||
3 | PGE Skra Bełchatów | 2 | |||||||
2 | Asseco Resovia | 0 |
Semifinals[]
- (to 2 victories)
Semifinal A[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Apr | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 23–25 | 20–25 | 19–25 | 62–75 | [241] | ||
12 Apr | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–19 | 25–17 | 25–20 | 75–56 | [242] |
Semifinal B[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 Apr | 17:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Asseco Resovia | 25–21 | 25–15 | 25–13 | 75–49 | [243] | ||
12 Apr | 20:30 | Asseco Resovia | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–21 | 19–25 | 25–21 | 18–25 | 8–15 | 95–107 | [244] |
Finals[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Apr | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–27 | 21–25 | 19–25 | 65–77 | [245] | ||
23 Apr | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 25–23 | 27–25 | 25–18 | 98–91 | [246] |
Placement matches[]
- (to 2 victories)
15th place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12 Apr | 18:00 | AZS Częstochowa | 3–2 | Łuczniczka Bydgoszcz | 25–19 | 25–23 | 19–25 | 16–25 | 15–7 | 100–99 | [247] |
19 Apr | 18:00 | Łuczniczka Bydgoszcz | 3–1 | AZS Częstochowa | 23–25 | 25–21 | 25–19 | 25–18 | 98–83 | [248] |
13th place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Apr | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | Effector Kielce | 25–19 | 23–25 | 25–21 | 22–25 | 12–15 | 107–105 | [249] |
13 Apr | 18:00 | Effector Kielce | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–19 | 25–17 | 25–19 | 75–55 | [250] |
11th place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 Apr | 19:00 | Espadon Szczecin | 1–3 | MKS Będzin | 22–25 | 21–25 | 37–35 | 23–25 | 103–110 | [251] | |
12 Apr | 19:00 | MKS Będzin | 3–0 | Espadon Szczecin | 25–23 | 26–24 | 25–15 | 76–62 | [252] |
9th place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Apr | 14:45 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | GKS Katowice | 25–18 | 25–17 | 17–25 | 25–19 | 92–79 | [253] | |
9 Apr | 17:00 | GKS Katowice | 3–1 | ONICO AZS Politechnika Warszawska | 25–18 | 29–31 | 31–29 | 25–21 | 110–99 | [254] | |
Golden set | GKS Katowice | 12–15 | ONICO AZS Politechnika Warszawska |
7th place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Apr | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 22–25 | 25–15 | 25–23 | 16–25 | 13–15 | 101–103 | [255] |
13 Apr | 18:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 19–25 | 30–28 | 18–25 | 18–25 | 85–103 | [256] |
5th place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Apr | 18:00 | Cuprum Lubin | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–16 | 24–26 | 16–25 | 21–25 | 86–92 | [257] | |
12 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Cuprum Lubin | 25–27 | 25–23 | 25–15 | 25–22 | 100–87 | [258] |
3rd place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18 Apr | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | Asseco Resovia | 25–21 | 34–32 | 24–26 | 25–21 | 108–100 | [259] | |
23 Apr | 17:30 | Asseco Resovia | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 26–24 | 25–17 | 21–25 | 26–28 | 9–15 | 107–109 | [260] |
Final standings[]
Qualified for the 2017–18 CEV Champions League | |
Qualified for the 2017–18 CEV Cup | |
Playoffs with the top team from the 1st league |
|
|
Squads[]
References[]
- ^ "Rewolucja w PlusLidze gotowa". www.plusliga.pl (in Polish). 25 June 2016. Retrieved 3 February 2018.
- ^ "Plusliga: ZAKSA ponownie złota i z dubletem". www.przegladsportowy.pl (in Polish). 23 April 2017. Retrieved 3 February 2018.
External links[]
Categories:
- PlusLiga
- 2016–17 in European volleyball leagues
- 2016 in Polish sport
- 2017 in Polish sport
- 2016 in volleyball
- 2017 in men's volleyball