2020–21 Danish Cup
DBU Pokalen (The DBU Cup) | |
Country | Denmark |
---|---|
Teams | 104 |
Champions | Randers (2nd title) |
Runners-up | SønderjyskE |
← 2019–20 2021–22 → |
The 2020–21 Danish Cup, also known as Sydbank Pokalen, was the 67th season of the Danish Cup competition.
Randers defeated SønderjyskE in the final of the competition on 13 May 2021. As the winner of the tournament, Randers earned qualification into the play-off round of the 2021–22 UEFA Europa League.
Structure[]
Assuming a similar structure to 2019–20, 92 teams are expected to participate in the first round, coming from all levels of competition. Six additional teams joined in the second round, while the top six teams from the 2019–20 Danish Superliga entered in the third round.[1]
Notable Dates[]
The draw date and matchdays for the 2020–21 Sydbank Pokalen are as follows:[2]
First round – 1-3 September 2020
Second round – 6-8 October 2020
Third round – 10-12 November 2020
Fourth round – 15-17 December 2020
Quarter-finals – 9-11 February 2021
Semi-finals – 14-15 April 2021
Final – 13 May 2021
Participants[]
104 teams will compete for the Danish Cup. All teams from the top three divisions in 2019–20 were automatically entered, while 54 teams from lower division teams qualified through qualifying matches to enter the competition proper.[3]
First round[]
In the first round of the tournament, all teams except those from the 2020–21 Danish Superliga participated, meaning 92 teams took part in this round.
The draw was held on Friday, July 2, 2020.[4]
1 September 2020 | Glamsbjerg (5) | 0–8 | Esbjerg (2) | Glamsbjerg Stadion, Glamsbjerg |
16:30 | Report | Ankersen 17' Egelund 28' Tranberg 36' Bjarnason 44', 51', 59' Kristensen 57' Yakovenko 80' |
1 September 2020 | Ringsted (5) | 3–0 | Vordingborg (2) | Ringsted Stadion, Ringsted |
17:00 | 2', 75' 44' |
Report |
1 September 2020 | Frederikssund (5) | 1–4 | Næstved (3) | Frederikssund Stadion, Frederikssund |
17:00 | 10' | Report | 15' 36' (pen.), 90+3' 79' |
1 September 2020 | Ishøj (5) | 1–2 (a.e.t.) | AB (3) | Ishøj Idrætscenter, Ishøj |
17:00 | Offenberg 90+3' (pen.) | Report | 35' 100' |
1 September 2020 | Vanløse (3) | 1–2 (a.e.t.) | Hillerød (3) | Vanløse Idrætspark, Vanløse |
17:00 | 20' | Report | Olsen 42' 99' |
1 September 2020 | B.1908 (4) | 1–3 | Fremad Amager (2) | Sundby Idrætspark, Copenhagen |
17:00 | 90' | Report | Olusegun 9', 39', 69' |
1 September 2020 | Sydvest (3) | 2–0 | Fredericia (2) | BankParken, Tønder |
17:00 | 25' 65' |
Report |
1 September 2020 | Aalborg Freja (4) | 0–4 | VSK Aarhus (3) | Frejaparken, Aalborg |
17:00 | Report | 31' 43' 61' 90+2' |
1 September 2020 | Brønderslev (4) | 0–4 | Brabrand (3) | Arena Kop & Kande, Brønderslev |
17:00 | Report | 27' 34' 67', 75' (pen.) |
1 September 2020 | Skjold Birkerød (4) | 1–0 | Avedøre (3) | Birkerød Stadion, Birkerød |
17:15 | Willer 67' | Report |
1 September 2020 | Allerød (4) | 3–1 | BK Union (5) | Allerød Idrætspark, Allerød |
17:15 | 11' (pen.), 80' (pen.) 45' (o.g.) |
Report | 25' |
1 September 2020 | Utopia (6) | 1–1 (a.e.t.) (6–5 p) | Bogense (5) | Munke Mose, Odense |
17:15 | 90' (pen.) | Report | 90' | |
Penalties | ||||
|
1 September 2020 | NFB (5) | 1–3 | LSF (4) | KL Køleteknik Arena, Nørre Alslev |
17:15 | 85' | Report | 1' 29' 77' |
1 September 2020 | SGI (5) | 0–1 | Kolding Boldklub (4) | Guldager Idrætscenter, Esbjerg |
17:15 | Report | 22' |
1 September 2020 | Højslev (5) | 0–4 | Viby (4) | Højslev Stadion, |
17:15 | Report | 25' 60', 75' 61' |
1 September 2020 | Djursland (4) | 0–7 | Skive (2) | HSM Arena Grenaa, Grenaa |
17:15 | Report | Denius 1', 86' (pen.) 15', 55', 66' 54' 90+1' |
1 September 2020 | Ringkøbing (4) | 0–2 | Vendsyssel (2) | Green Arena, Ringkøbing |
17:15 | Report | Messaoud (o.g.) |
1 September 2020 | Frem Sakskøbing (6) | 1–6 | Roskilde (3) | JP Air Tech Arena, Sakskøbing |
17:15 | 70' | Report | 58' 67', 86' 80', 90' 89' |
1 September 2020 | Morsø (5) | 0–9 | Viborg (2) | Morsø Multipark, Nykøbing Mors |
18:30 | Report | S. Grønning 20', 36' Sørensen 32' Bakiz 38' 55' Jatta 63', 75' Lauritsen 72' 85' |
1 September 2020 | BK Skjold (5) | 1–1 (a.e.t.) (5–6 p) | KFUM København (5) | Fælledparken Kunst, Copenhagen |
19:00 | 7' | Report | 53' | |
Penalties | ||||
1 September 2020 | Nakskov (5) | 0–3 | Nykøbing (3) | OK Plus Stadion, Nakskov |
19:30 | Report | Kristensen 25' Koch 58', 60' |
1 September 2020 | Skovshoved (3) | 0–0 (a.e.t.) (5–4 p) | Hellerup (3) | Gentofte Sportspark, Gentofte |
20:00 | Report | |||
Penalties | ||||
|
|
1 September 2020 | GVI (4) | 1–2 (a.e.t.) | Avarta (3) | GVI Kunststofbane, Gentofte |
20:00 | 66' | Report | 90' unknown player 118' (o.g.) |
1 September 2020 | Brønshøj (3) | 2–1 | Frem (3) | Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj |
20:00 | 90+1' (pen.), 90+5' (pen.) | Report | 8' |
1 September 2020 | ASA Aarhus (5) | 4–0 | Aalborg Chang (5) | Robotize Park, Aarhus |
20:15 | unknown player unknown player unknown player unknown player |
Report |
2 September 2020 | Lyseng (4) | 0–7 | Hobro (2) | Lyseng Idrætspark, Højbjerg |
17:30 | Report | Enevoldsen 30', 43' Don Deedson 39', 65' Andersson 46' Hvilsom 78' Louati 90' |
2 September 2020 | Fjordager (5) | 1–2 | Hedensted (4) | Fjordager IF.s anlæg, Odense |
60' | Report | 8' 90+5' |
2 September 2020 | Bispebjerg (6) | 3–2 | Helsingør (2) | Lersøparken, Bispebjerg |
19' 45' 52' |
Report | Bergqvist 18', 63' |
2 September 2020 | FC ESPM (7) | 2–5 | Solrød (5) | Art, Valby IP |
8' (o.g.) 53' |
Report | 18', 89', 90+2' 24' 79' (pen.) |
2 September 2020 | Rødovre (6) | 2–4 | Græsrødderne (6) | Rødovre Stadium |
72' (pen.) 87' |
Report | Frederiksen 5' 11' (o.g.) 55' 65' |
2 September 2020 | Rønne (5) | 0–3 | B 93 (3) | Rønne Stadium North, Rønne |
Report | unknown player unknown player unknown player |
2 September 2020 | Løjt (7) | 0–2 | Grindsted (7) | Løjt Idrætsanlæg |
Report | 82' 90+2' |
2 September 2020 | Otterup (4) | 2–3 | Middelfart (3) | Nordfyns Bank Arena, Otterup |
30', 39' | Report | 44' 62' 90' |
2 September 2020 | FIUK Odense (7) | 0–7 | Næsby (3) | Humlehaveskolen, Odense |
Report | 28', 41', 61' 30' (pen.) 71' Petersen 75' 88' |
2 September 2020 | Glostrup (5) | 0–2 | Hvidovre (2) | Glostrup Idrætspark, Glostrup |
Report | Qamili 49' Lindberg 85' (pen.) |
2 September 2020 | Skanderborg (5) | 1–1 (a.e.t.) (3–5 p) | OKS (4) | team.blue arena, Skanderborg |
Report | ||||
Penalties | ||||
|
2 September 2020 | Helsted Fremad (5) | 0–1 | Holstebro (3) | Quickpoint Park Helsted Artificial turf pitch, Helstad |
Report | 68' |
2 September 2020 | Slagelse (3) | 2–1 | Dalum (3) | Slagelse Stadium, Slagelse |
Ahlgren 78' (pen.) 90+4' (pen.) |
Report | Pedersen 70' |
8 September 2020 | Hundested (5) | 0–3 | BSF (4) | Hundested Stadium |
Report | 57', 68' 70' |
8 September 2020 | Vatanspor (5) | 1–5 | Aarhus Fremad (3) | , Fredericia |
18:15 | 76' | Report | 40', 65' 70', 90' Nissen 86' |
23 September 2020 | FA 2000 (4) | 0–3 | HB Køge (2) | Frederiksberg Idrætspark, Frederiksberg |
Report | Nsungusi 30', 34' 78' |
Second round[]
The draw was held on 4 September 2020.
There were 52 teams:
- 46 teams from the 1st round (winners)
- 5 teams from the 2019–20 Danish Superliga (7th–11th placed)
- The 2019–20 Danish 1st Division champions
6 October 2020 | Hedensted (4) | 3–1 (a.e.t.) | Viborg (2) | Hedensted Stadion |
Gordinho 40' (o.g.) 106' 116' |
Report | 96' |
6 October 2020 | Sydvest (3) | 1–4 | Randers (1) | BankParken, Tønder |
44' | Report | Egho 17' 31' Lauridsen 54' Bassala Sambou 67' |
6 October 2020 | Ringsted (5) | 2–3 (a.e.t.) | Avarta (3) | Ringsted Stadion, Ringsted |
Saber 44' Larsen 98' (pen.) |
Report | 36', 104' 101' |
6 October 2020 | Skjold Birkerød (4) | 0–6 | Nykøbing (3) | Birkerød Stadion, Birkerød |
Report | 4' Koch 11', 40' Jensen 18' 69' 83' |
6 October 2020 | Bispebjerg (6) | 0–4 | HB Køge (2) | Lersøparken, Bispebjerg |
Report | Johansson 15', 27' 44' Nsungusi 60' |
6 October 2020 | Viby (4) | 1–2 | Skive (2) | Viby Idrætspark |
18' | Report | 73' 77' |
6 October 2020 | Jammerbugt (3) | 2–1 | Middelfart (3) | Sparekassen Vendsyssel Arena |
69' Bytyqi 88' |
Report | 25' |
7 October 2020 | Allerød (4) | 1–2 (a.e.t.) | AB (3) | Allerød Idrætspark, Allerød |
101' | Report | 94' (pen.) 109' |
7 October 2020 | Aarhus Fremad (3) | 5–0 | Vendsyssel (2) | Riisvangen Stadion |
Andreasen 42', 54' 66' 69', 90+1' |
Report |
7 October 2020 | Hillerød (3) | 1–2 | OB (1) | Hillerød Stadion |
12' | Report | Thrándarson 26' Jebali 30' |
7 October 2020 | OKS (4) | 1–2 | VSK Aarhus (3) | OKSON-Park |
Jensen 8' | Report | 85', 90+2' |
7 October 2020 | Kolding Boldklub (4) | 0–4 | Holstebro (3) | Mosevej Sportsplads |
Report | 8' 19', 30' 52' |
7 October 2020 | Grindsted (7) | 1–2 | ASA Aarhus (5) | Grindsted Stadion |
73' (pen.) | Report | 34' 45' |
7 October 2020 | KFUM København (5) | 0–2 | Hvidovre (2) | Emdrupparken |
Report | 64' 89' |
7 October 2020 | Slagelse (3) | 2–0 | Skovshoved (3) | Slagelse Stadium, Slagelse |
76' 90+1' |
Report |
7 October 2020 | Brønshøj (3) | 4–5 (a.e.t.) | Lyngby (1) | Tingbjerg Idrætspark, Brønshøj |
Tshiembe 11' (o.g.) 27' 87' 89' |
Report | 21', 95' 34' 42' Warming 48' |
7 October 2020 | Holbæk (3) | 0–3 | Fremad Amager (2) | Holbæk Sportsby, Holbæk |
Report | Iyede 47' 83' Olusegun 88' |
8 October 2020 | Græsrødderne (6) | 1–5 | Nordsjælland (1) | Gentofte Sportspark |
Report | Nnamani Jensen Antman Rothmann Atanga |
8 October 2020 | Esbjerg (2) | 2–1 | Silkeborg (2) | Esbjerg Stadium, Esbjerg |
Ankersen 42' Bjarnason 78' |
Report | 15' |
Third round[]
The draw was held on 8 October 2020.
There were 32 teams:
- 26 teams from the 2nd round (winners)
- 6 teams from the 2019–20 Danish Superliga (1st–6th placed)
4 November 2020 | Avarta (3) | 1–2 | Copenhagen (1) | Espelundens Idrætsanlæg, Rødovre |
5' | Report | Fischer 42', 59' |
10 November 2020 | Aarhus Fremad (3) | 1–3 | Randers (1) | Riisvangen Stadium, Aarhus N |
Report | Sambou |
11 November 2020 | Hedensted (4) | 1–5 | Fremad Amager (2) | Hedensted Stadion |
55' | Report | Iyede 15' 53' 69' (o.g.)br> 75'br>Olusegun 83' |
11 November 2020 | Skive (2) | 0–1 | SønderjyskE (1) | Skive Stadium, Skive |
Report | Christiansen 2' |
11 November 2020 | HB Køge (2) | 0–1 | Midtjylland (1) | Køge Stadium, Køge |
Report | Høegh 21' |
11 November 2020 | Brabrand (3) | 2–2 (a.e.t.) (2–4 p) | Vejle (1) | Brabrand Stadion, Brabrand |
41', 81' | Report | Yamga 25', 90' | ||
Penalties | ||||
|
11 November 2020 | Slagelse (3) | 0–9 | Lyngby (1) | Slagelse Stadium, Slagelse |
Report | Gregor 4' Torp 13', 39', 51' 20' 58' (o.g.) Geertsen 69' Warming 80' Jakobsen 86' |
11 November 2020 | VSK Aarhus (3) | 2–4 | Horsens (1) | Vejlby Stadium, Risskov |
4' 51' |
Report | 29' Tengstedt 47' (pen.), 55' (pen.) Gemmer 72' |
11 November 2020 | Nykøbing (3) | 1–0 | Esbjerg (2) | Nykøbing Falster Idrætspark, Nykøbing Falster |
Koch 66' | Report |
12 November 2020 | Kolding (2) | 3–3 (a.e.t.) (3–4 p) | AGF (1) | Kolding Stadium, Kolding |
Hansen 4' Grabara 8' (o.g.) Jakobsen 63' |
Report | Juelsgård 43' Helenius 46' Mortensen 57' |
||
Penalties | ||||
|
|
12 November 2020 | Hvidovre (2) | 2–0 | Nordsjælland (1) | Hvidovre Stadium, Hvidovre |
5' Thomsen 12' |
Report |
Fourth round[]
The draw was held on 12 November 2020.
9 December 2020 | Nykøbing (3) | 0–3 | OB (1) | Nykøbing Falster Idrætspark, Nykøbing Falster |
Report | Guðjohnsen 36' Sabbi 39' Hyllegaard 90+1' |
15 December 2020 | Hvidovre (2) | 2–3 | Vejle (1) | Hvidovre Stadium, Hvidovre |
Westergaard 15' Thomsen 88' |
Report | Henrique 56' Montiel 61' 65' |
15 December 2020 | Holstebro (3) | 1–3 | Randers (1) | Holstebro Idrætspark, Holstebro |
88' | Report | Nielsen 44' Kamara 56' Klysner 81' |
16 December 2020 | SønderjyskE (1) | 2–1 (a.e.t.) | Lyngby (1) | Haderslev Football Stadium, Haderslev |
Wright 40' Gartenmann 114' |
Report | Torp 33' |
16 December 2020 | AGF (1) | 1–0 | Horsens (1) | Aarhus Stadium, Aarhus |
Tingager 87' | Report |
17 December 2020 | Fremad Amager (2) | 2–1 (a.e.t.) | Brøndby (1) | Sundby Idrætspark, Amager Vest |
26' Iyede 94' |
Report | Uhre 45' |
17 December 2020 | Copenhagen (1) | 1–1 (a.e.t.) (5–6 p) | Midtjylland (1) | Parken Stadium, Copenhagen |
Stage 9' | Report | Kaba 3' | ||
Penalties | ||||
|
Quarter-finals[]
The draw was held on 17 December 2020. Contrary to previous years, the quarter-finals were played over two legs.
AGF (1) | 3–1 | B 93 (3) |
---|---|---|
|
Report |
|
B 93 (3) | 2–1 | AGF (1) |
---|---|---|
|
Report |
|
AGF won 4–3 on aggregate.
Fremad Amager (2) | 1–2 | SønderjyskE (1) |
---|---|---|
|
Report |
SønderjyskE (1) | 4–1 | Fremad Amager (2) |
---|---|---|
|
Report |
|
SønderjyskE won 6–2 on aggregate.
Vejle (1) | 0–0 | Randers (1) |
---|---|---|
Report |
Randers won 3–1 on aggregate.
Midtjylland (1) | 3–0 | OB (1) |
---|---|---|
Report |
Midtjylland won 5–1 on aggregate.
Semi-finals[]
The draw was held on 11 March 2021. Contrary to previous years, the semi-finals will be played over two legs.
Midtjylland (1) | 1–0 | SønderjyskE (1) |
---|---|---|
|
Report | Vinderslev 34' Holm 69' |
SønderjyskE (1) | 3–1 | Midtjylland (1) |
---|---|---|
Simonsen 49', 83' Scholz 55' (o.g.) Banggaard 75' Eskesen 88' |
Report | Scholz 4' Evander 87' |
SønderjyskE won 3–2 on aggregate.
AGF (1) | 0–2 | Randers (1) |
---|---|---|
Hausner 70' | Report |
|
Randers (1) | 1–1 | AGF (1) |
---|---|---|
|
Report |
|
Randers won 3–1 on aggregate.
Final[]
Randers | 4–0 | SønderjyskE |
---|---|---|
Marxen 2' Greve 7', 81' Piesinger 52' Kallesøe 71' |
Report | Eskesen 19' Albæk 83' Dal Hende 86' |
References[]
- ^ "Pokal 19/20 Participants". www.haslund.info. Retrieved 2 August 2020.
- ^ "Kommende kampe og Resultater". www.dbu.dk. Retrieved 2 August 2020.
- ^ "Pokalturnering". www.dbu.dk. Retrieved 2 August 2020.
- ^ kampe og Resultater
External links[]
- Danish Cup 2019/2020 summary(SOCCERWAY)
- Danish Cup 2019/2020 summary (in danish) (DBU)
- Danish Cup seasons
- 2020–21 European domestic association football cups
- 2020–21 in Danish football