1996–97 UEFA Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia

1996–97 UEFA Cup
Dates17 July 1996 – 21 May 1997
Final positions
ChampionsGermany Schalke 04 (1st title)
Runners-upItaly Internazionale
Tournament statistics
Matches played126
Goals scored327 (2.6 per match)
Top scorer(s)Italy Maurizio Ganz (8 goals)

The 1996–97 UEFA Cup was the 26th season of the UEFA Cup, the third-tier club football competition organised by the Union of European Football Associations (UEFA). It was won by German side Schalke 04, who beat Internazionale of Italy on penalties after the two-legged final finished 1–1 on aggregate. Defending champions Bayern Munich were eliminated in the first round by Valencia.

This was the last year in which the UEFA Cup final was played in a two-legged, home-and-away format. From 1998, the final was played as a single match at a neutral venue.

Format[]

According to 1995 UEFA ranking, Bulgaria ceded a slot to Norway.

The access list was finally increased to 117 clubs:

  • all the 47 federations obtained a UEFA place,
  • all the 32 national champions excluded from the Champions League group stage entered in the UEFA Cup,
  • a third winner of the UEFA Intertoto Cup was added,
  • 3 clubs of the UEFA Fair Play ranking were confirmed.

A second qualifying round was consequently added for the first time in the history of the European competitions.

Teams[]

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • TH: Title holders
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • IC: Intertoto Cup
  • FP: Fair play
  • CLQ: Relegated from the Champions League
First round
Italy Lazio (3rd) Spain Tenerife (5th) England Newcastle United (2nd) Russia Alania Vladikavkaz (CLQ)
Italy Roma (5th) Germany Bayern MunichTH (2nd) England Aston Villa (LC) Denmark Brøndby (CLQ)
Italy Parma (6th) Germany Schalke 04 (3rd) England Arsenal (5th) Czech Republic Slavia Prague (CLQ)
Italy Internazionale (7th) Germany Borussia Mönchengladbach (4th) Belgium Anderlecht (2nd) Ukraine Dynamo Kyiv (CLQ)
France AS Monaco (3rd) Germany Hamburg (5th) Belgium Germinal Ekeren (3rd) Hungary Ferencváros (CLQ)
France Metz () Netherlands Feyenoord (3rd) Belgium Molenbeek (4th) Israel Maccabi Tel Aviv (CLQ)
France Lens (5th) Netherlands Roda (4th) Greece Olympiacos (3rd) France Guingamp (IC)
France Montpellier (6th) Portugal Sporting CP (3rd) Belgium Club Brugge (CLQ) Germany Karlsruhe (IC)
Spain Valencia (2nd) Portugal Boavista (4th) Greece Panathinaikos (CLQ) Denmark Silkeborg (IC)
Spain Espanyol (4th) Portugal Vitória Guimarães (5th)
Qualifying round
Greece Iraklis (4th) Denmark Lyngby (4th) Switzerland Aarau (4th) Ukraine Chornomorets Odesa (2nd)
Russia Spartak Moscow (3rd) Austria Tirol Innsbruck (3rd) Czech Republic Sigma Olomouc (2nd) Hungary Budapesti VSC (2nd)
Russia Dynamo Moscow (4th) Austria Grazer AK (4th) Scotland Celtic (2nd) Romania Național București (2nd)
Russia Torpedo Moscow (5th) Sweden Helsingborg (2nd) Scotland Aberdeen (3rd) Romania Rapid București (3rd)
Turkey Trabzonspor (2nd) Sweden Halmstad (3rd) Norway Molde (2nd) Russia CSKA Moscow (FP)
Turkey Beşiktaş (3rd) Switzerland Neuchâtel Xamax (3rd) Norway Bodø/Glimt (3rd) Sweden Malmö (FP)
Denmark Odense (3rd)
Preliminary round
Poland Legia Warsaw (2nd) Georgia (country) Dinamo Tbilisi (1st) Moldova Zimbru Chișinău (1st) Faroe Islands B71 (4th)
Poland Hutnik Kraków (3rd) Georgia (country) Margveti Zestafoni (2nd) Moldova Tiligul Tiraspol (2nd) Wales Barry Town (1st)
Israel Maccabi Haifa (2nd) Iceland ÍA (1st) Republic of Ireland St Patrick's Athletic (1st) Wales Newtown (2nd)
Israel Beitar Jerusalem (3rd) Iceland ÍBV (3rd) Republic of Ireland Bohemians (2nd) Armenia Pyunik (1st)
Cyprus APOEL (1st) Finland Haka (1st) Malta Sliema Wanderers (1st) Armenia Shirak (2nd)
Cyprus Anorthosis Famagusta (2nd) Finland HJK (3rd) Malta Floriana (3rd) Estonia Lantana Tallinn (1st)
Croatia Croatia Zagreb (1st) Bulgaria Slavia Sofia (1st) Lithuania Inkaras Kaunas (1st) Estonia Flora (2nd)
Croatia Hajduk Split (2nd) Bulgaria Lokomotiv Sofia (3rd) Lithuania Žalgiris Vilnius (3rd) Federal Republic of Yugoslavia Partizan (1st)
Latvia Skonto (1st) Belarus Dinamo Minsk (1st) Albania Tirana (1st) Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina (3rd)
Latvia Dinaburg (2nd) Belarus Dinamo-93 Minsk (3rd) Albania Teuta Durrës (2nd) Federal Republic of Yugoslavia Bečej (4th)
Slovakia Slovan Bratislava (1st) Northern Ireland Portadown (1st) Luxembourg Jeunesse Esch (1st) Azerbaijan Neftçi (1st)
Slovakia Košice (2nd) Northern Ireland Crusaders (2nd) Luxembourg Grevenmacher (2nd) Azerbaijan Khazri Buzovna (2nd)
Slovenia Gorica (1st) North Macedonia Sileks (1st) Faroe Islands (1st) Finland FC Jazz (FP)
Slovenia Mura (3rd) North Macedonia Vardar (3rd)

Preliminary round[]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 6–2 Luxembourg Grevenmacher 4–0 2–2
Dinamo-93 Minsk Belarus 4–2 Moldova Tiligul Tiraspol 3–1 1–1
Croatia Zagreb Croatia 10–2 Albania Tirana 4–0 6–2
Sliema Wanderers Malta 4–3 Georgia (country) Margveti Zestafoni 1–3 3–0
FC Jazz Finland 4–1 Faroe Islands 3–1 1–0
Gorica Slovenia 1–3 North Macedonia Vardar 0–1 1–2
Anorthosis Famagusta Cyprus 6–2 Armenia Shirak 4–0 2–2
Portadown Northern Ireland 1–5 Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina 0–1 1–4
Pyunik Armenia 5–6 Finland HJK 3–1 2–5(aet)
Lantana Tallinn Estonia 2–1 Iceland ÍBV 2–1 0–0
Bohemians Republic of Ireland 1–1(a) Belarus Dinamo Minsk 1–1 0–0
Beitar Jerusalem Israel 8–2 Malta Floriana 3–1 5–1
Jeunesse Esch Luxembourg 2–7 Poland Legia Warsaw 2–4 0–3
Slavia Sofia Bulgaria 5–4 Lithuania Inkaras Kaunas 4–3 1–1
ÍA Iceland 2–1 North Macedonia Sileks 2–0 0–1
Neftçi Azerbaijan 2–7 Bulgaria Lokomotiv Sofia 2–1 0–6
Newtown Wales 1–7 Latvia Skonto 1–4 0–3
Zimbru Chișinău Moldova 1–6 Croatia Hajduk Split 0–4 1–2
B71 Faroe Islands 3–9 Cyprus APOEL 1–5 2–4
Barry Town Wales 2–1 Latvia Dinaburg 0–0 2–1
Žalgiris Vilnius Lithuania 3–2 Northern Ireland Crusaders 2–0 1–2
Teuta Durrës Albania 2–6 Slovakia Košice 1–4 1–2
Haka Finland 3–2 Estonia Flora 2–2 1–0
Bečej Federal Republic of Yugoslavia 0–2 Slovenia Mura 0–0 0–2
Hutnik Kraków Poland 11–2 Azerbaijan Khazri Buzovna 9–0 2–2
Maccabi Haifa Israel 1–4 Federal Republic of Yugoslavia Partizan 0–1 1–3
St Patrick's Athletic Republic of Ireland 3–5 Slovakia Slovan Bratislava 3–4 0–1

First leg[]

Dinamo Tbilisi Georgia (country)4–0Luxembourg Grevenmacher
Iashvili 36', 72'
Gogichaishvili 78'
Demetradze 87'
Report
Tbilisi

Dinamo-93 Minsk Belarus3–1Moldova Tiligul Tiraspol
5', 10'
Arlowski 7'
Report Cosse 87'
City Stadium, Molodechno
Attendance: 2,500
Referee: (Russia)

Croatia Zagreb Croatia4–0Albania Tirana
Slišković 25'
Krznar 42'
Cvitanović 53', 79' (pen.)
Report
Stadion Maksimir, Zagreb
Referee: Vasyl Melnychuk (Ukraine)[1]

Sliema Wanderers Malta1–3Georgia (country) Margveti Zestafoni
Turner 11' (pen.) Report 23'
Endeladze 77'
85'
Sliema

FC Jazz Finland3–1Faroe Islands
38'
49'
Piracaia 77'
Report 89'
Pori

Gorica Slovenia0–1North Macedonia Vardar
Report Trajčev 44'
Nova Gorica

Anorthosis Famagusta Cyprus4–0Armenia Shirak
Mihajlović 53', 83'
Gogić 60' (pen.) 72' (pen.)
Report
Famagusta

Portadown Northern Ireland0–1Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina
Report Cilinšek 27'
Shamrock Park, Portadown

Pyunik Armenia3–1Finland HJK
Avetisyan 22', 61'
Mkhitaryan 74'
Report Lehtinen 43' (pen.)
Yerevan

Lantana Tallinn Estonia2–1Iceland ÍBV
Bragin 60'
Gruznov 79'
Report Guðmundsson 58'
Tallinn

Bohemians Republic of Ireland1–1Belarus Dinamo Minsk
Swan 1' Report U.Makowski 63'
Dalymount Park, Dublin
Attendance: 3,000
Referee: Victor José Esquinas Torres (Spain)

Beitar Jerusalem Israel3–1Malta Floriana
Sallói 27'
Harazi 32'
Pisont 43'
Report Veselji 55'
Jerusalem

Jeunesse Esch Luxembourg2–4Poland Legia Warsaw
Ganser 31'
Theis 43' (pen.)
Report Pisz 5'
Sokołowski 39'
Staniek 41' (pen.) 61' (pen.)
Esch-sur-Alzette

Slavia Sofia Bulgaria4–3Lithuania Inkaras Kaunas
31', 72'
42'
Pramatarov 85'
Report Poderis 9'
Maciulevičius 17', 76'
Sofia

ÍA Iceland2–0North Macedonia Sileks
Guðjónsson 44'
Bibercić 72'
Report
Akranes

Neftçi Azerbaijan2–1Bulgaria Lokomotiv Sofia
Rzayev 57'
Vakhabzade 90'
Report Borisov 7'
Baku
Attendance: 20,000[2]

Newtown Wales1–4Latvia Skonto
90' Report Astafjevs 36', 71'
Lobaņovs 75', 80'
Latham Park, Newtown
Attendance: 2,000

Zimbru Chișinău Moldova0–4Croatia Hajduk Split
Report Skoko 19', 56', 71'
Vučko 31'
Stadionul Republican, Chişinău
Attendance: 6,000
Referee: Graziano Cesari (Italy)

B71 Faroe Islands1–5Cyprus APOEL
Hentze 34' (pen.) Report Sotiriou 5', 26'
Fasouliotis 11'
Alexandrou 36', 68'
Sandur

Barry Town Wales0–0Latvia Dinaburg
Report
Barry

Žalgiris Vilnius Lithuania2–0Northern Ireland Crusaders
Vencevičius 82'
McKeown 86' (o.g.)
Report
Vilnius

Teuta Durrës Albania1–4Slovakia Košice
Begeja 3' Report Sovič 45', 66'
Obšitník 85'
Kožlej 87'

Haka Finland2–2Estonia Flora
Ristilä 56', 80' Report Rooba 22'
Zdančius 90'
Valkeakoski

Bečej Federal Republic of Yugoslavia0–0Slovenia Mura
Report

Hutnik Kraków Poland9–0Azerbaijan Khazri Buzovna
Yahaya 29'
Romuzga 39', 68'
Wojnecki 65', 75'
Zając 70', 72'
Shipovskiy 86' (pen.)
Jamróz 90'
Report

Maccabi Haifa Israel0–1Federal Republic of Yugoslavia Partizan
Report Svetličić 10'
Haifa

St Patrick's Athletic Republic of Ireland3–4Slovakia Slovan Bratislava
44'
64'
McDonnell 74'
Report Németh 10', 40'
Maixner 18'
77'
Richmond Park (football ground), Dublin

Second leg[]

Grevenmacher Luxembourg2–2Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Scholten 37'
55'
Report Kiknadze 49'
Kerdzevadze 71'
Grevenmacher

Dinamo Tbilisi won 6–2 on aggregate.


Tiligul Tiraspol Moldova1–1Belarus Dinamo-93 Minsk
Pogorelov 49' Report 10'
Stadionul Municipal, Tiraspol
Attendance: 2,500
Referee: (Slovenia)

Dinamo-93 Minsk won 4–2 on aggregate.


Tirana Albania2–6Croatia Croatia Zagreb
Fortuzi 23'
Gallo 27'
Report Cvitanović 1'
Šimić 32'
Marić 37'
Gašpar 56'
Rukavina 60'
Šarić 82'
Tirana

Croatia Zagreb won 10–2 on aggregate.


Margveti Zestafoni Georgia (country)0–3Malta Sliema Wanderers
Report 13'
Muscat 48'
Turner 89' (pen.)
Sliema

Sliema Wanderers won 4–3 on aggregate.


Faroe Islands0–1Finland FC Jazz
Report 86'
Toftir

FC Jazz won 4–1 on aggregate.


Vardar North Macedonia2–1Slovenia HIT Gorica
Trajčev 3'
Jakimovski 68'
Report Demirović 41'
Skopje

Vardar won 3–1 on aggregate.


Shirak Armenia2–2Cyprus Anorthosis Famagusta
Harutyunyan 15'
Vardanyan 25'
Report Gogić 18' (pen.)
Mihajlović 47'
Yerevan

Anorthosis Famagusta won 6–2 on aggregate.


Vojvodina Federal Republic of Yugoslavia4–1Northern Ireland Portadown
Lerinc 10'
Stojak 15'
Miloševski 58'
Cilinšek 87'
Report 79'
Novi Sad

Vojvodina won 5–1 on aggregate.


HJK Finland5–2
(a.e.t.)
Armenia Pyunik
Vasara 32'
50'
Lehtinen 86'
97'
Hyryläinen 110'
Report Sanamyan 41'
Avetisyan 103'
Helsinki

HJK won 6–5 on aggregate.


ÍBV Iceland0–0Estonia Lantana Tallinn
Report

Lantana Tallinn won 2–1 on aggregate.


Dinamo Minsk Belarus0–0Republic of Ireland Bohemians
Report
City Stadium, Molodechno
Attendance: 3,700
Referee: (Romania)

1–1 on aggregate; Dinamo Minsk won on away goals.


Floriana Malta1–5Israel Beitar Jerusalem
Buhagiar 79' Report Amsalem 17'
Ohana 20'
Harazi 40'
Sallói 71'
Abukasis 80'
Floriana

Beitar Jerusalem won 8–2 on aggregate.


Legia Warsaw Poland3–0Luxembourg Jeunesse Esch
Mięciel 19', 63'
Oreshchuk 70'
Report
Warsaw

Legia Warsaw won 7–2 on aggregate.


Inkaras Kaunas Lithuania1–1Bulgaria Slavia Sofia
Maciulevičius 13' (pen.) Report Ivanov 84'
Kaunas

Slavia Sofia won 5–4 on aggregate.


Sileks North Macedonia1–0Iceland ÍA
Karanfilovski 41' (pen.) Report
Skopje

ÍA won 2–1 on aggregate.


Lokomotiv Sofia Bulgaria6–0Azerbaijan Neftçi
Pavlov 18', 29'
31'
Radivojević 51'
Marinov 71'
Gerov 89'
Report
Vasil Levski Stadium, Sofia
Attendance: 6,180[3]
Referee: Marnix Sandra (Belgium)

Lokomotiv Sofia won 7–2 on aggregate.


Skonto Latvia3–0Wales Newtown
Astafjevs 45'
Ivanov 70'
Jeļisejevs 80'
Report
Riga

Skonto won 7–1 on aggregate.


Hajduk Split Croatia2–1Moldova Zimbru Chișinău
Skoko 66'
Butorović 82'
Report Miterev 75'
Stadion Poljud, Split
Attendance: 8,250[4]
Referee: Veselin Bogdanov (Bulgaria)

Hajduk Split won 6–1 on aggregate.


APOEL Cyprus4–2Faroe Islands B71
Ioannou 13', 49'
Sotiriou 61'
Kozma 73'
Report Hentze 37' (pen.)
á Reynatúgvu 43'
Nicosia

APOEL won 9–3 on aggregate.


Dinaburg Latvia1–2Wales Barry Town
Tarasovs 60' Report Pike 35'
85'
Daugavpils

Barry Town won 2–1 on aggregate.


Crusaders Northern Ireland2–1Lithuania Žalgiris Vilnius
83', 90' Report Ražanauskas 18'
Belfast

Žalgiris Vilnius won 3–2 on aggregate.


Košice Slovakia2–1Albania Teuta Durrës
A. Rusnák 57', 68' Report Dobi 55'

Košice won 6–2 on aggregate.


Flora Estonia0–1Finland Haka
Report Popovitch 14'
Tallinn

Haka won 3–2 on aggregate.


Mura Slovenia2–0Federal Republic of Yugoslavia Bečej
Škaper 17', 47' Report
Murska Sobota

Mura won 2–0 on aggregate.


Khazri Buzovna Azerbaijan2–2Poland Hutnik Kraków
17'
Aliyev 41'
Report Ziółkowski 22'
Yahaya 80'
Baku

Hutnik Kraków won 11–2 on aggregate.


Partizan Federal Republic of Yugoslavia3–1Israel Maccabi Haifa
Trenevski 33'
Saveljić 52'
Hristov 83'
Report Revivo 10'
Belgrade

Partizan won 4–1 on aggregate.


Slovan Bratislava Slovakia1–0Republic of Ireland St Patrick's Athletic
Tittel 82' Report
Bratislava

Slovan Bratislava won 5–3 on aggregate.

Qualifying round[]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dynamo Moscow Russia 4–2 Finland FC Jazz 1–1 3–1
Rapid București Romania 2–0 Bulgaria Lokomotiv Sofia 1–0 1–0
Anorthosis Famagusta Cyprus 1–6 Switzerland Neuchâtel Xamax 1–2 0–4
Halmstad Sweden 1–0 North Macedonia Vardar 0–0 1–0
Grazer AK Austria 7–1 Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina 2–0 5–1
Legia Warsaw Poland 4–1 Finland Haka 3–0 1–1
Iraklis Greece 1–3 Cyprus APOEL 0–1 1–2
Helsingborg Sweden 4–1 Belarus Dinamo-93 Minsk 1–1 3–0
ÍA Iceland 1–6 Russia CSKA Moscow 0–2 1–4
Sliema Wanderers Malta 1–9 Denmark Odense 0–2 1–7
Žalgiris Vilnius Lithuania 4–5 Scotland Aberdeen 1–4 3–1
Budapesti VSC Hungary 4–4 (p) Wales Barry Town 3–1 1–3
Sigma Olomouc Czech Republic 2–3 Poland Hutnik Kraków 1–0 1–3
Slovan Bratislava Slovakia 3–5 Turkey Trabzonspor 2–1 1–4
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 0–1 Romania Național București 0–0 0–1
Aarau Switzerland 4–2 Estonia Lantana Tallinn 4–0 0–2
Croatia Zagreb Croatia 3–3 (a) Russia Spartak Moscow 3–1 0–2
Slavia Sofia Bulgaria 2–5 Austria Tirol Innsbruck 1–1 1–4
Hajduk Split Croatia 1–2 Russia Torpedo Moscow 1–0 0–2
Beitar Jerusalem Israel 2–7 Norway Bodø/Glimt 1–5 1–2
Lyngby Denmark 2–0 Slovenia Mura 0–0 2–0
Košice Slovakia 0–1 Scotland Celtic 0–0 0–1
HJK Finland 2–4 Ukraine Chornomorets Odesa 2–2 0–2
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2–1 Norway Molde 2–1 0–0
Skonto Latvia 1–4 Sweden Malmö 0–3 1–1
Dinamo Minsk Belarus 2–3 Turkey Beşiktaş 2–1 0–2

First leg[]

Dynamo Moscow Russia1–1Finland FC Jazz
Kobelev 15' Report Laaksonen 30'
Attendance: 2,500
Referee: Zbigniew Przesmycki (Poland)

Rapid București Romania1–0Bulgaria Lokomotiv Sofia
Mironaş 75' Report
Attendance: 8,750
Referee: René Temmink (Romania)

Anorthosis Famagusta Cyprus1–2Switzerland Neuchâtel Xamax
18' Report Vernier 29'
Leśniak 57'
Referee: Alan Christopher Howells (Wales)

Halmstad Sweden0–0North Macedonia Vardar
Report
Örjans Vall, Halmstad
Referee: Vasyl Melnychuk (Ukraine)

Grazer AK Austria2–0Federal Republic of Yugoslavia Vojvodina
Vuković 45'
Mužek 54'
Report
Alpenstadion, Kapfenberg
Attendance: 2,500
Referee: István Vad (Hungary)

Legia Warsaw Poland3–0Finland Haka
Mosór 9'
Staniek 27'
Oreshchuk 88'
Report
Polish Army Stadium, Warsaw
Referee: Pavlin Jirku (Czech Republic)

Iraklis Greece0–1Cyprus APOEL
Report Sotiriou 48'
Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Referee: Claude Colombo (France)

Helsingborg Sweden1–1Belarus Dinamo-93 Minsk
Pringle 45' Report Arlowski 48'
Olympiastadion, Helsingborg
Attendance: 6,007
Referee: (Republic of Ireland)

ÍA Iceland0–2Russia CSKA Moscow
Report Karsakov 34'
Jankauskas 37'
Attendance: 1,100
Referee: Finn Lambek (Denmark)

Sliema Wanderers Malta0–2Denmark Odense
Report Schjønberg 81'
U.B. Pedersen 90'
Sliema

Žalgiris Vilnius Lithuania1–4Scotland Aberdeen
Ražanauskas 49' Report Dodds 43', 81' (pen.)
Glass 72'
Shearer 90'
Vilnius

Budapesti VSC Hungary3–1Wales Barry Town
Bükszegi 5'
Egressy 42'
67' (pen.)
Report T. Evans 15' (o.g.)

Sigma Olomouc Czech Republic1–0Poland Hutnik Kraków
Baranek 78' Report
Olomouc

Slovan Bratislava Slovakia2–1Turkey Trabzonspor
Slovák 25'
Kinder 64'
Report S. Arveladze 4'
Bratislava

Partizan Federal Republic of Yugoslavia0–0Romania Național București
Report
Partizan Stadium, Belgrade
Attendance: 15,000
Referee: Fernand Meese (Belgium)

Aarau Switzerland4–0Estonia Lantana Tallinn
Georgiev 21'
Skrzypczak 55'
Pavličević 76', 86'
Report
Aarau

Croatia Zagreb Croatia3–1Russia Spartak Moscow
Slišković 6'
Cvitanović 70' (pen.)
Šarić 75'
Report Galič 44' (o.g.)
Stadion Maksimir, Zagreb
Attendance: 15,000
Referee: Dimitar Ivanov Momirov (Bulgaria)

Slavia Sofia Bulgaria1–1Austria Tirol Innsbruck
76' Report Kitzbichler 32'
Sofia

Hajduk Split Croatia1–0Russia Torpedo Moscow
Leonchenko 50' (o.g.) Report
Stadion Poljud, Split
Attendance: 20,000
Referee: George Constantinu (Romania)

Beitar Jerusalem Israel1–5Norway Bodø/Glimt
Tretyak 46' Report S. Johansen 23'
Berg 36', 51', 56'
Sørensen 75'
Jerusalem

Lyngby Denmark0–0Slovenia Mura
Report
Lyngby

Košice Slovakia0–0Scotland Celtic
Report
Attendance: 16,000
Referee: Konrad Plautz (Austria)

HJK Finland2–2Ukraine Chornomorets Odesa
Lehkosuo 56'
Lehtinen 65'
Report Mizin 35'
Musolitin 44'
Attendance: 2,000
Referee: (Republic of Ireland)

Dinamo Tbilisi Georgia (country)2–1Norway Molde
Gogichaishvili 13'
Iashvili 19'
Report Stavrum 66'
Tbilisi

Skonto Latvia0–3Sweden Malmö
Report Andersson 35'
Kindvall 60'
Ohlsson 80'
Riga

Dinamo Minsk Belarus2–1Turkey Beşiktaş
M.Makowski 52'
U.Makowski 61'
Report Serdar 60'
City Stadium, Molodechno
Attendance: 4,000
Referee: (Switzerland)

Second leg[]

FC Jazz Finland1–3Russia Dynamo Moscow
40' Report Kobelev 59' (pen.)
Artyomov 67', 80'
Pori Stadium, Pori
Attendance: 9,500
Referee: Roy Helge Olsen (Norway)

Dynamo Moscow won 4–2 on aggregate.


Lokomotiv Sofia Bulgaria0–1Romania Rapid București
Report Butoiu 90'
Vasil Levski Stadium, Sofia
Attendance: 3,000[5]
Referee: Gilles Veissière (France)

Rapid București won 2–0 on aggregate.


Neuchâtel Xamax Switzerland4–0Cyprus Anorthosis Famagusta
Sandjak 10', 27'
Cyprien 17'
Vernier 37'
Report
Referee: Haim Lipkovitz (Israel)

Neuchâtel Xamax won 6–1 on aggregate.


Vardar North Macedonia0–1Sweden Halmstad
Report Nilsson 50'
Gradski stadion, Skopje
Referee: Alfred Micallef (Malta)

Halmstad won 1–0 on aggregate.


Vojvodina Federal Republic of Yugoslavia1–5Austria Grazer AK
Stojak 50' Report Ramusch 44' (pen.)
Sabitzer 47', 73' (pen.)
Wieger 52'
Aničić 85'
Attendance: 7,000
Referee: Livio Bazzoli (Italy)

Grazer AK won 7–1 on aggregate.


Haka Finland1–1Poland Legia Warsaw
Popovitch 61' Report Mięciel 5'
Tehtaan kenttä, Valkeakoski
Referee: Sergey Shmolik (Belarus)

Legia Warsaw won 4–1 on aggregate.


APOEL Cyprus2–1Greece Iraklis
Alexandrou 5'
Sotiriou 86'
Report Borbokis 89'
Makario Stadium, Nicosia
Referee: Bujar Pregja (Albania)

APOEL won 3–1 on aggregate.


Dinamo-93 Minsk Belarus0–3Sweden Helsingborg
Report Nilsson 25' (pen.)
Powell 34'
Pringle 77'
City Stadium, Molodechno
Attendance: 11,000
Referee: Zygmunt Ziober (Poland)

Helsingborg won 4–1 on aggregate.


CSKA Moscow Russia4–1Iceland ÍA
Movsisyan 35', 40'
Leonidas 53'
Jankauskas 62'
Report Högnason 80'
Attendance: 3,000
Referee: Vančo Kocev (Macedonia)

CSKA Moscow won 6–1 on aggregate.


Odense Denmark7–1Malta Sliema Wanderers
Schjønberg 22', 59', 82'
Jensen 24'
Bisgaard 33', 45'
Henriksen 57'
Report Teplovs 40'
Odense

Odense won 9–1 on aggregate.


Aberdeen Scotland1–3Lithuania Žalgiris Vilnius
Irvine 85' Report Mikulėnas 53', 86'
Pukelevičius 76' (pen.)
Aberdeen

Aberdeen won 5–4 on aggregate.


Barry Town Wales3–1Hungary Budapesti VSC
Pike 45' (pen.)
46'
78'
Report Egressy 63'
Penalties
4–2
Barry

4–4 on aggregate; Barry Town won 4–2 on penalties.


Hutnik Kraków Poland3–1Czech Republic Sigma Olomouc
Yahaya 24'
Stolarz 40'
Romuzga 71'
Report Kovář 6'

Hutnik Kraków won 3–2 on aggregate.


Trabzonspor Turkey4–1Slovakia Slovan Bratislava
Mandıralı 1'
S. Arveladze 11'
Orhan 67'
Abdullah 71'
Report Németh 57'
Trabzon

Trabzonspor won 5–3 on aggregate.


Național București Romania1–0Federal Republic of Yugoslavia Partizan
Moisescu 6' Report
Stadionul Cotroceni, București
Attendance: 7,000
Referee: Taras Bezubyak (Russia)

Național București won 1–0 on aggregate.


Lantana Tallinn Estonia2–0Switzerland Aarau
80'
Hepner 85'
Report
Tallinn

Aarau won 4–2 on aggregate.


Spartak Moscow Russia2–0Croatia Croatia Zagreb
Melyoshin 26'
Alenichev 56'
Report
Lokomotiv Stadium, Moscow
Attendance: 10,000
Referee: Lutz Michael Fröhlich (Germany)

3–3 on aggregate; Spartak Moscow won on away goals.


Tirol Innsbruck Austria4–1Bulgaria Slavia Sofia
Śliwowski 28'
Krinner 31'
Kitzbichler 44'
73' (o.g.)
Report Zvetanov 48'
Innsbruck

Tirol Innsbruck won 5–2 on aggregate.


Torpedo Moscow Russia2–0Croatia Hajduk Split
Kamoltsev 19'
Vostrosablin 82' (pen.)
Report
Eduard Streltsov Stadium, Moscow
Attendance: 6,800
Referee: Vencel Toth (Hungary)

Torpedo Moscow won 2–1 on aggregate.


Bodø/Glimt Norway2–1Israel Beitar Jerusalem
Sørensen 6'
S. Johansen 60'
Report Sallói 87'

Bodø/Glimt won 7–2 on aggregate.


Mura Slovenia0–2Denmark Lyngby
Report Jónsson 24', 70'
Murska Sobota

Lyngby won 2–0 on aggregate.


Celtic Scotland1–0Slovakia Košice
Jorge Cadete 88' Report
Celtic Park, Glasgow
Attendance: 44,448
Referee: Juha Hirviniemi (Finland)

Celtic won 1–0 on aggregate.


Chornomorets Odesa Ukraine2–0Finland HJK
Chumachenko 64'
Mizin 68'
Report
ChMP Central Stadium, Odessa
Attendance: 10,000
Referee: Morgan Norman (Sweden)

Chornomorets Odesa won 4–2 on aggregate.


Molde Norway0–0Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Report
Molde

Dinamo Tbilisi won 2–1 on aggregate.


Malmö Sweden1–1Latvia Skonto
Kindvall 47' Report Stepanovs 80'

Malmö won 4–1 on aggregate.


Beşiktaş Turkey2–0Belarus Dinamo Minsk
Oktay 67'
Sağlam 73'
Report
Attendance: 45,000
Referee: (Portugal)

Beşiktaş won 3–2 on aggregate.

First round[]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
CSKA Moscow Russia 1–2 Netherlands Feyenoord 0–1 1–1
Ferencváros Hungary 5–3 Greece Olympiacos 3–1 2–2
Malmö Sweden 2–5 Czech Republic Slavia Prague 1–2 1–3
Molenbeek Belgium 0–3 Turkey Beşiktaş 0–0 0–3
Celtic Scotland 0–4 Germany Hamburg 0–2 0–2
Chornomorets Odesa Ukraine 0–2 Romania Național București 0–0 0–2
Tirol Innsbruck Austria 0–1 France Metz 0–0 0–1
Brøndby Denmark 7–0 Switzerland Aarau 5–0 2–0
Club Brugge Belgium 3–1 Denmark Lyngby 1–1 2–0
Odense Denmark 4–4(a) Portugal Boavista 2–3 2–1
Valencia Spain 3–1 Germany Bayern Munich 3–0 0–1
Roma Italy 6–1 Russia Dynamo Moscow 3–0 3–1
Dynamo Kyiv Ukraine 1–2 Switzerland Neuchâtel Xamax 0–0 1–2
Schalke 04 Germany 5–2 Netherlands Roda 3–0 2–2
Lens France 1–2 Italy Lazio 0–1 1–1
Guingamp France 1–4 Italy Internazionale 0–3 1–1
Aberdeen Scotland 6–4 Wales Barry Town 3–1 3–3
Montpellier France 1–2 Portugal Sporting CP 1–1 0–1
Bodø/Glimt Norway 2–5 Turkey Trabzonspor 1–2 1–3
APOEL Cyprus 2–3 Spain Espanyol 2–2 0–1
Aston Villa England 1–1(a) Sweden Helsingborg 1–1 0–0
Germinal Ekeren Belgium 3–3(a) Austria Grazer AK 3–1 0–2
Newcastle United England 5–2 Sweden Halmstad 4–0 1–2
Alania Vladikavkaz Russia 2–5 Belgium Anderlecht 2–1 0–4
Parma Italy 2–3 Portugal Vitória Guimarães 2–1 0–2
Torpedo Moscow Russia 1–2 Georgia (country) Dinamo Tbilisi 0–1 1–1
Tenerife Spain 4–3 Israel Maccabi Tel Aviv 3–2 1–1
Arsenal England 4–6 Germany Borussia Mönchengladbach 2–3 2–3
Hutnik Kraków Poland 1–4 France AS Monaco 0–1 1–3
Spartak Moscow Russia 5–3 Denmark Silkeborg 3–2 2–1
Panathinaikos Greece 4–4(a) Poland Legia Warsaw 4–2 0–2
Rapid București Romania 2–4 Germany Karlsruhe 1–0 1–4

First leg[]

CSKA Moscow Russia0–1Netherlands Feyenoord
Report van Wonderen 83'
Moscow

Ferencváros Hungary3–1Greece Olympiacos
Zavadszky 11'
Varešanović 35' (o.g.)
Arany 52'
Report Ivić 30'
Budapest

Malmö Sweden1–2Czech Republic Slavia Prague
Andersson 83' Report Ašanin 70'
Vágner 86'

Molenbeek Belgium0–0Turkey Beşiktaş
Report
Brussels

Celtic Scotland0–2Germany Hamburg
Report Bäron 3'
Schupp 71'
Celtic Park, Glasgow
Attendance: 45,400

Chornomorets Odesa Ukraine0–0Romania Național București
Report
ChMP Central Stadium, Odessa
Attendance: 13,000
Referee: Metin Tokat (Turkey)

Tirol Innsbruck Austria0–0France Metz
Report
Innsbruck

Brøndby Denmark5–0Switzerland Aarau
Vilfort 21' (pen.)
Bjur 56'
Møller 66', 88', 89'
Report

Club Brugge Belgium1–1Denmark Lyngby
Staelens 2' Report 34'
Bruges

Odense Denmark2–3Portugal Boavista
Hemmingsen 43' (pen.)
U.B. Pedersen 56' (pen.)
Report Simić 53'
Nuno Gomes 72'
José Tavares 82'
Odense

Valencia Spain3–0Germany Bayern Munich
Engonga 19' (pen.)
López 26'
Moya 47'
Report
Valencia

Roma Italy3–0Russia Dynamo Moscow
Tommasi 7'
Fonseca 18', 40' (pen.)
Report
Stadio Olimpico, Rome
Attendance: 60,000
Referee: Alain Sars (France)

Dynamo Kyiv Ukraine0–0Switzerland Neuchâtel Xamax
Report
Olimpiyskiy National Sports Complex, Kyiv
Attendance: 60,000
Referee: (Belgium)

Schalke 04 Germany3–0Netherlands Roda
Wilmots 8', 73'
Mulder 14'
Report
Parkstadion, Gelsenkirchen
Attendance: 50,100

Lens France0–1Italy Lazio
Report Chamot 86'
Lens

Guingamp France0–3Italy Internazionale
Report Ganz 25'
Djorkaeff 72' (pen.)
Sforza 86'
Guingamp

Aberdeen Scotland3–1Wales Barry Town
Windass 7'
Glass 56'
Young 65'
Report Jones 13'
Aberdeen

Montpellier France1–1Portugal Sporting CP
Ferhaoui 8' Report Hadji 64'
Montpellier

Bodø/Glimt Norway1–2Turkey Trabzonspor
Berg 32' Report S. Arveladze 64'
Karaman 74'

APOEL Cyprus2–2Spain Espanyol
Alexandrou 26'
Sotiriou 55'
Report Benítez 30'
Ouédec 45'
Nicosia

Aston Villa England1–1Sweden Helsingborg
Johnson 14' Report Wibrån 81'
Villa Park, Birmingham
Attendance: 25,818
Referee: Loizos Loizou (Cyprus)

Germinal Ekeren Belgium3–1Austria Grazer AK
Radzinski 56'
Vande Walle 58' (pen.)
Czerniatynski 84'
Report Strafner 8'
Antwerp

Newcastle United England4–0Sweden Halmstad
Ferdinand 6'
Asprilla 26'
Albert 51'
Beardsley 54'
Report
Newcastle upon Tyne

Alania Vladikavkaz Russia2–1Belgium Anderlecht
Yanovskiy 22'
Shelia 48'
Report Pagayev 5' (o.g.)
Spartak Stadium, Vladikavkaz
Attendance: 35,000
Referee: Robert Sedlacek (Austria)

Parma Italy2–1Portugal Vitória Guimarães
Chiesa 49', 82' Report Gilmar 77'
Parma

Torpedo Moscow Russia0–1Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Report Jamarauli 35'
Moscow

Tenerife Spain3–2Israel Maccabi Tel Aviv
Vivar Dorado 46'
Kodro 56'
Pinilla 66'
Report Mizrahi 60'
Nimni 87' (pen.)
Santa Cruz de Tenerife

Arsenal England2–3Germany Borussia Mönchengladbach
Merson 54'
Wright 90'
Report Juskowiak 37'
Effenberg 47'
Paßlack 81'
Highbury, London
Attendance: 36,900

Hutnik Kraków Poland0–1France AS Monaco
Report Ikpeba 87'

Spartak Moscow Russia3–2Denmark Silkeborg
Tikhonov 14', 37'
Kechinov 20'
Report Thygesen 53'
Reese 72'
Moscow

Panathinaikos Greece4–2Poland Legia Warsaw
Liberopoulos 26', 36'
Alexoudis 34'
Georgiadis 80'
Report Czykier 3'
Kucharski 45'
Athens

Rapid București Romania1–0Germany Karlsruhe
Reich 67' (o.g.) Report
Attendance: 13,000
Referee: Roy Helge Olsen (Norway)

Second leg[]

Feyenoord Netherlands1–1Russia CSKA Moscow
van Wonderen 78' Report Minko 63'
Rotterdam

Feyenoord won 2–1 on aggregate.


Olympiacos Greece2–2Hungary Ferencváros
Ivić 27'
Sapanis 77'
Report Miriuță 22'
Limperger 47'
Piraeus

Ferencváros won 5–3 on aggregate.


Slavia Prague Czech Republic3–1Sweden Malmö
Pěnička 13'
Vágner 29'
Horváth 69' (pen.)
Report Fjellström 56'
Prague

Slavia Prague won 5–2 on aggregate.


Beşiktaş Turkey3–0Belgium Molenbeek
Sağlam 40'
Amokachi 50'
Oktay 89'
Report
Istanbul

Beşiktaş won 3–0 on aggregate.


Hamburg Germany2–0Scotland Celtic
Bäron 24'
Breitenreiter 50'
Report
Volksparkstadion, Hamburg
Attendance: 29,600
Referee: Vadim Zhuk (Belarus)

Hamburg won 4–0 on aggregate.


Național București Romania2–0Ukraine Chornomorets Odesa
Moisescu 46'
Niculescu 60'
Report
Stadionul Cotroceni, Bucharest
Attendance: 15,000
Referee: (Belgium)

Național București won 2–0 on aggregate.


Metz France1–0Austria Tirol Innsbruck
Song 41' Report
Metz

Metz won 1–0 on aggregate.


Aarau Switzerland0–2Denmark Brøndby
Report Møller 39'
Daugaard 90' (pen.)
Prague

Brøndby won 7–0 on aggregate.


Lyngby Denmark0–2Belgium Club Brugge
Report Borkelmans 62'
Špehar 84'
Lyngby

Club Brugge won 3–1 on aggregate.


Boavista Portugal1–2Denmark Odense
Nuno Gomes 11' Report P. Pedersen 65'
Hjorth 68'
Porto

4–4 on aggregate; Boavista won on away goals.


Bayern Munich Germany1–0Spain Valencia
Ziege 3' Report
Munich

Valencia won 3–1 on aggregate.


Dynamo Moscow Russia1–3Italy Roma
Kobelev 19' (pen.) Report Fonseca 45' (pen.)
Tommasi 71'
Berretta 77'
Dynamo Stadium, Moscow
Attendance: 5,000
Referee: László Vágner (Hungary)

Roma won 6–1 on aggregate.


Neuchâtel Xamax Switzerland2–1Ukraine Dynamo Kyiv
Leśniak 25'
Isabella 54'
Report Maksymov 60'
Attendance: 8,600
Referee: (Malta)

Neuchâtel Xamax won 2–1 on aggregate.


Roda Netherlands2–2Germany Schalke 04
Vurens 26'
Dooley 76' (o.g.)
Report Wagner 16'
Wilmots 73'
Gemeentelijk Sportpark Kaalheide, Kerkrade
Attendance: 8,000

Schalke 04 won 5–2 on aggregate.


Lazio Italy1–1France Lens
Fuser 43' Report Šmicer 68'
Rome

Lazio won 2–1 on aggregate.


Internazionale Italy1–1France Guingamp
Branca 8' Report Wreh 75'
Milan

Internazionale won 4–1 on aggregate.


Barry Town Wales3–3Scotland Aberdeen
O'Gorman 4'
Ryan 71' (pen.)
Bird 82'
Report Dodds 15', 25'
Rowson 83'
Barry

Aberdeen won 6–4 on aggregate.


Sporting CP Portugal1–0France Montpellier
Oceano 60' (pen.) Report
Lisbon

Sporting CP won 2–1 on aggregate.


Trabzonspor Turkey3–1Norway Bodø/Glimt
Karaman 36'
Mandıralı 38'
Özer 43'
Report Johansen 88'
Trabzon

Trabzonspor won 5–2 on aggregate.


Espanyol Spain1–0Cyprus APOEL
Cristóbal 63' Report
Barcelona

Espanyol won 3–2 on aggregate.


Helsingborg Sweden0–0England Aston Villa
Report
Helsingborg
Attendance: 10,000
Referee: Roger Philippi (Luxembourg)

1–1 on aggregate; Helsingborg won on away goals.


Grazer AK Austria2–0Belgium Germinal Ekeren
Sabitzer 65', 86' Report
Graz

3–3 on aggregate; Grazer AK won on away goals.


Halmstad Sweden2–1England Newcastle United
Arvidsson 74'
Svensson 81'
Report Ferdinand 43'
Halmstad

Newcastle United won 5–2 on aggregate.


Anderlecht Belgium4–0Russia Alania Vladikavkaz
Johnson 28'
De Bilde 38'
Zetterberg 62', 69'
Report
Brussels

Anderlecht won 5–2 on aggregate.


Vitória Guimarães Portugal2–0Italy Parma
Paneira 15'
Ricardo Lopes 49'
Report

Vitória Guimarães won 3–2 on aggregate.


Dinamo Tbilisi Georgia (country)1–1Russia Torpedo Moscow
Jamarauli 50' Report Vostrosablin 82'
Tbilisi

Dinamo Tbilisi won 2–1 on aggregate.


Maccabi Tel Aviv Israel1–1Spain Tenerife
Brumer 49' Report Vivar Dorado 44'
Tel Aviv

Tenerife won 4–3 on aggregate.


Borussia Mönchengladbach Germany3–2England Arsenal
Juskowiak 23', 89'
Effenberg 75'
Report Wright 43'
Merson 51'
Attendance: 30,000

Borussia Mönchengladbach won 6–4 on aggregate.


AS Monaco France3–1Poland Hutnik Kraków
Sonny Anderson 38', 83'
Martin 81'
Report Adamczyk 64' (pen.)
Monaco

AS Monaco won 4–1 on aggregate.


Silkeborg Denmark1–2Russia Spartak Moscow
Thygesen 31' Report Tikhonov 42'
Sonksen 51' (o.g.)
Moscow

Spartak Moscow won 5–3 on aggregate.


Legia Warsaw Poland2–0Greece Panathinaikos
Mięciel 53'
Kucharski 90'
Report
Warsaw

4–4 on aggregate; Legia Warsaw won on away goals.


Karlsruhe Germany4–1Romania Rapid București
Keller 51', 78'
Wück 57'
Dundee 69'
Report Chiriţă 71'
Wildparkstadion, Karlsruhe
Attendance: 16,200
Referee: (Ireland)

Karlsruhe won 4–2 on aggregate.

Second round[]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 1–5 Portugal Boavista 1–0 0–5
Ferencváros Hungary 3–6 England Newcastle United 3–2 0–4
Club Brugge Belgium 3–1 Romania Național București 2–0 1–1
Vitória Guimarães Portugal 1–1(a) Belgium Anderlecht 1–1 0–0
Metz France 3–2 Portugal Sporting CP 2–0 1–2
Espanyol Spain 1–3 Netherlands Feyenoord 0–3 1–0
Aberdeen Scotland 0–2 Denmark Brøndby 0–2 0–0
Slavia Prague Czech Republic 0–1 Spain Valencia 0–1 0–0
Lazio Italy 4–5 Spain Tenerife 1–0 3–5
Internazionale Italy (p)1–1 Austria Grazer AK 1–0 0–1
Helsingborg Sweden 3–1 Switzerland Neuchâtel Xamax 2–0 1–1
Legia Warsaw Poland 2–3 Turkey Beşiktaş 1–1 1–2
Schalke 04 Germany 4–3 Turkey Trabzonspor 1–0 3–3
Borussia Mönchengladbach Germany 3–4 France AS Monaco 2–4 1–0
Karlsruhe Germany 4–2 Italy Roma 3–0 1–2
Hamburg Germany 5–2 Russia Spartak Moscow 3–0 2–2

First leg[]

Dinamo Tbilisi Georgia (country)1–0Portugal Boavista
Gogichaishvili 26' (pen.) Report
Tbilisi

Ferencváros Hungary3–2England Newcastle United
Horváth 7'
Lisztes 17', 55'
Report Ferdinand 24'
Shearer 35'
Budapest

Club Brugge Belgium2–0Romania Național București
Verheyen 10'
Staelens 39'
Report
Olympiastadion, Bruges
Attendance: 10,000
Referee: (Wales)

Vitória Guimarães Portugal1–1Belgium Anderlecht
Ricardo Lopes 7' Report Zetterberg 78'

Metz France2–0Portugal Sporting CP
Traoré 5'
Lang 13'
Report
Metz

Espanyol Spain0–3Netherlands Feyenoord
Report Van Gastel 22'
Taument 54'
Larsson 89'
Barcelona

Aberdeen Scotland0–2Denmark Brøndby
Report Sand 44'
Hansen 89'
Aberdeen

Slavia Prague Czech Republic0–1Spain Valencia
Report Moya 22'
Prague

Lazio Italy1–0Spain Tenerife
Nedvěd 65' Report
Stadio Olimpico, Rome
Attendance: 45,000
Referee: Sándor Puhl (Hungary)

Internazionale Italy1–0Austria Grazer AK
Angloma 81' Report
Milan

Helsingborg Sweden2–0Switzerland Neuchâtel Xamax
Jonson 14', 60' Report
Helsingborg

Legia Warsaw Poland1–1Turkey Beşiktaş
Sokołowski 22' Report Kaynak 70'
Warsaw

Schalke 04 Germany1–0Turkey Trabzonspor
Max 76' Report
Parkstadion, Gelsenkirchen
Attendance: 51,100

Borussia Mönchengladbach Germany2–4France AS Monaco
Hochstätter 55'
Andersson 72'
Report Collins 12'
Ikpeba 56', 90'
Henry 77'
Cologne

Karlsruhe Germany3–0Italy Roma
Fink 45', 75'
Dundee 58'
Report
Wildparkstadion, Karlsruhe
Attendance: 25,000
Referee: (Portugal)

Hamburg Germany3–0Russia Spartak Moscow
Breitenreiter 8'
Bäron 39'
Kovačević 58'
Report
Volksparkstadion, Hamburg
Attendance: 17,300

Second leg[]

Boavista Portugal5–0Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Latapy 3', 67'
Hasselbaink 25', 55'
Tavares 89'
Report
Porto

Boavista won 5–1 on aggregate.


Newcastle United England4–0Hungary Ferencváros
Asprilla 42', 58'
Ginola 65'
Ferdinand 90'
Report
St James' Park, Newcastle upon Tyne
Attendance: 35, 470

Newcastle United won 6–3 on aggregate.


Național București Romania1–1Belgium Club Brugge
Niculescu 63' Report Verheyen 62'
Stadionul Cotroceni, Bucharest
Attendance: 15,000
Referee: (Austria)

Club Brugge won 3–1 on aggregate.


Anderlecht Belgium0–0Portugal Vitória Guimarães
Report
Brussels

1–1 on aggregate; Anderlecht won on away goals.


Sporting CP Portugal2–1France Metz
Sá Pinto 73', 88' Report Arpinon 18'
Lisbon

Metz won 3–2 on aggregate.


Feyenoord Netherlands0–1Spain Espanyol
Report Arteaga 9'
Rotterdam

Feyenoord won 3–1 on aggregate.


Brøndby Denmark0–0Scotland Aberdeen
Report

Brøndby won 2–0 on aggregate.


Valencia Spain0–0Czech Republic Slavia Prague
Report
Valencia

Valencia won 1–0 on aggregate.


Tenerife Spain5–3Italy Lazio
Nesta 15' (o.g.)
Kodro 26'
Juanele 38', 62'
Jokanović 49'
Report Nedvěd 13'
Fuser 30'
Casiraghi 46'
Estadio Heliodoro Rodríguez López, Santa Cruz de Tenerife
Attendance: 22,300
Referee: (Finland)

Tenerife won 5–4 on aggregate.


Grazer AK Austria1–0Italy Internazionale
Sabitzer 35' Report
Penalties
Aničić soccer ball with check mark
Dampfhofer soccer ball with red X
soccer ball with check mark
Mužek soccer ball with check mark
3–5 soccer ball with check mark Zamorano
soccer ball with check mark Djorkaeff
soccer ball with check mark Berti
soccer ball with check mark Pistone
soccer ball with check mark Fresi
Kapfenberg

1–1 on aggregate; Internazionale won 5–3 on penalties.


Neuchâtel Xamax Switzerland1–1Sweden Helsingborg
Bonalair 51' (pen.) Report Jonson 43'
Xamax

Helsingborg won 3–1 on aggregate.


Beşiktaş Turkey2–1Poland Legia Warsaw
Amokachi 13'
Yankov 76'
Report Kucharski 37'
Istanbul

Beşiktaş won 3–2 on aggregate.


Trabzonspor Turkey3–3Germany Schalke 04
Arveladze 55'
Mandıralı 66', 71'
Report de Kock 33', 36'
Max 73'
Attendance: 23,000

Schalke 04 won 4–3 on aggregate.


AS Monaco France0–1Germany Borussia Mönchengladbach
Report Klinkert 71'
Monaco

AS Monaco won 4–3 on aggregate.


Roma Italy2–1Germany Karlsruhe
Balbo 21', 26' Report Keller 83'
Stadio Olimpico, Rome
Attendance: 46,400
Referee: Urs Meier (Switzerland)

Karlsruhe won 4–2 on aggregate.


Spartak Moscow Russia2–2Germany Hamburg
Melyoshin 10'
Tikhonov 42' (pen.)
Report Schupp 29'
Hartmann 73'
Moscow
Attendance: 8,000

Hamburg won 5–2 on aggregate.

Third round[]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Brøndby Denmark 6–3 Germany Karlsruhe 1–3 5–0
Club Brugge Belgium 2–3 Germany Schalke 04 2–1 0–2
AS Monaco France 5–0 Germany Hamburg 3–0 2–0
Helsingborg Sweden 0–1 Belgium Anderlecht 0–0 0–1
Valencia Spain 5–3 Turkey Beşiktaş 3–1 2–2
Metz France 1–3 England Newcastle United 1–1 0–2
Internazionale Italy 7–1 Portugal Boavista 5–1 2–0
Tenerife Spain 4–2 Netherlands Feyenoord 0–0 4–2

First leg[]

Brøndby Denmark1–3Germany Karlsruhe
Bagger 90' Report Häßler 42', 44'
Dundee 79'
Brøndby Stadium, Copenhagen
Attendance: 24,400
Referee: Gilles Veissière (France)

Club Brugge Belgium2–1Germany Schalke 04
Stanić