2006 UEFA Intertoto Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 17 June 2006 – 22 July 2006 |
Teams | 49[1] |
Final positions | |
Champions | Newcastle United and 10 others (see below) |
Tournament statistics | |
Matches played | 76 |
Goals scored | 351 (4.62 per match) |
The 2006 UEFA Intertoto Cup was the first edition after a major change of the competition format. There were only three rounds instead of five, and eleven tournament co-winners qualified for the second qualifying round of the UEFA Cup (instead of three teams qualifying for the first round proper). Also, for the first time in the modern history of the competition, an outright winner was highlighted from the 11 co-winners of the Cup, with that honour going to the final-round Intertoto winner that advanced farthest in the UEFA Cup. This honour went to Newcastle United.
First round[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Southern-Mediterranean region[2] | ||||
Pobeda | 2–4 | Farul Constanţa | 2–2 | 0–2 |
UE Sant Julià | 0–8 | Maribor | 0–3 | 0–5 |
Ethnikos Achna | 5–4 | Partizani | 4–2 | 1–2 |
Zrinjski | 4–1 | Marsaxlokk | 3–0 | 1–1 |
Central-East region[2] | ||||
Kilikia | 1–8 | Dinamo Tbilisi | 1–5 | 0–3 |
Shakhter Karagandy | 4–6 | MTZ-RIPO Minsk | 1–5 | 3–1 |
Nitra | 12–2 | Grevenmacher | 6–2 | 6–0 |
MKT Araz Imisli | 1–2 | Tiraspol | 1–0 | 0–2 |
Northern region[2] | ||||
Keflavík | 4–1 | Dungannon Swifts | 4–1 | 0–0 |
Dinaburg | 2–1 | Havnar Bóltfelag | 1–1 | 1–0 |
Tampere United | 8–1 | Carmarthen Town | 5–0 | 3–1 |
Narva Trans | 1–8 | Kalmar FF | 1–6 | 0–2 |
Vėtra | 0–5 | Shelbourne | 0–1 | 0–4 |
First leg[]
Pobeda | 2–2 | Farul Constanţa |
---|---|---|
Stojković 51' 72' |
Farmache 30' L. Mihai 59' |
UE Sant Julià | 0–3 | Maribor |
---|---|---|
Zajc 56' Zeba 85', 90' |
Ethnikos Achna | 4–2 | Partizani |
---|---|---|
Kmetec 21', 48', 59' Stjepanović 30' |
Elis Bakaj 66' Sheta 78' |
Zrinjski | 3–0 | Marsaxlokk |
---|---|---|
Žižović 18' (pen.) Đurić 26' Kordić 44' |
Kilikia | 1–5 | Dinamo Tbilisi |
---|---|---|
N. Erzrumyan 42' | 36' Dvali 37', 57' Khutsishvili 72' Bobokhidze 90' |
Shakhter Karagandy | 1–5 | MTZ-RIPO Minsk |
---|---|---|
Nilton 67' | Shchagrykovich 45+' Hleb 52' Mamić 62', 82' Strakhanovich 64' |
Nitra | 6–2 | Grevenmacher |
---|---|---|
Bališ 14' Rák 18', 78', 84' Hesek 40' Babic 90+' |
55', 87' |
MKT Araz Imisli | 1–0 | Tiraspol |
---|---|---|
Reshitsa 65' |
Keflavík | 4–1 | Dungannon Swifts |
---|---|---|
Samuelsen 16' Steinarsson 67', 73' (pen.) Þorsteinsson 80' |
87' |
Dinaburg | 1–1 | Havnar Bóltfelag |
---|---|---|
Logins 13' | 59' |
Tampere United | 5–0 | Carmarthen Town |
---|---|---|
Hynynen 24' Lehtinen 40' J-P. Savolainen 43' 65' Pertot 90+' |
Narva Trans | 1–6 | Kalmar FF |
---|---|---|
2' | Johansson 44' Santin 62' Ari 67', 86' V. Elm 70' 90+' |
Second leg[]
Farul Constanţa | 2–0 | Pobeda |
---|---|---|
Moldovan 22' Guriță 65' |
Farul Constanţa won 4–2 on aggregate.
Maribor | 5–0 | UE Sant Julià |
---|---|---|
Rakič 25' Zajc 27' Vuksanović 48' Mihelič 64', 70' |
Maribor won 8–0 on aggregate.
Partizani | 2–1 | Ethnikos Achna |
---|---|---|
Bylykbashi 29' Abilaliaj 90' |
Stjepanović 3' |
Ethnikos Achna FC won 5–4 on aggregate.
Marsaxlokk | 1–1 | Zrinjski |
---|---|---|
Schembri 34' | Smajić 81' |
NK Zrinjski won 4–1 on aggregate.
Dinamo Tbilisi | 3–0 | Kilikia |
---|---|---|
Grigalashvili 27' 40' Iashvili 87' |
Dinamo Tbilisi won 8–1 on aggregate.
MTZ-RIPO Minsk | 1–3 | Shakhter Karagandy |
---|---|---|
Strakhanovich 59' (pen.) | Rusnac 14' Urazbakhtin 37' 54' |
MTZ-RIPO Minsk won 6–4 on aggregate.
Grevenmacher | 0–6 | Nitra |
---|---|---|
Rák 5' Babic 12' Bališ 51' 57' Hesek 60' Grajciar 63' |
Nitra won 12–2 on aggregate.
Tiraspol | 2–0 | MKT Araz Imisli |
---|---|---|
Alexeev 16', 38' | Report |
Tiraspol won 2–1 on aggregate.
Dungannon Swifts | 0–0 | Keflavík |
---|---|---|
Keflavík won 4–1 on aggregate.
Havnar Bóltfelag | 0–1 | Dinaburg |
---|---|---|
Mortensen 55' (o.g.) |
Dinaburg won 2–1 on aggregate.
Carmarthen Town | 1–3 | Tampere United |
---|---|---|
Thomas 36' | Lehtinen 8', 38', 48' |
Tampere United won 8–1 on aggregate.
Kalmar FF | 2–0 | Narva Trans |
---|---|---|
R. Elm 7' Ari 27' |
Kalmar FF won 8–1 on aggregate.
Shelbourne won 5–0 on aggregate.
Second round[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Southern-Mediterranean region[2] | ||||
Sopron | 3–4 | Kayserispor | 3–3 | 0–1 |
Farul Constanţa | 3–2 | Lokomotiv Plovdiv | 2–1 | 1–1 |
Zeta* | 1–4 | Maribor | 1–2 | 0–2 |
Maccabi Petah Tikva | 4–2 | Zrinjski | 1–1 | 3–1 |
Osijek | 2–2(a) | Ethnikos Achna | 2–2 | 0–0 |
Central-East region[2] | ||||
Grasshoppers | 4–0 | Teplice | 2–0 | 2–0 |
Nitra | 2–3 | Dnipro Dnipropetrovsk | 2–1 | 0–2 |
SV Ried | 4–1 | Dinamo Tbilisi | 3–1 | 1–0 |
Tiraspol | 4–1 | Lech Poznań | 1–0 | 3–1 |
FC Moscow | 3–0 | MTZ-RIPO Minsk | 2–0 | 1–0 |
Northern region[2] | ||||
Tampere United | 3–5 | Kalmar FF | 1–2 | 2–3 |
OB | 3–1 | Shelbourne | 3–0 | 0–1 |
Lillestrøm | 6–3 | Keflavík | 4–1 | 2–2 |
Hibernian | 8–0 | Dinaburg | 5–0 | 3–0 |
* FK Zeta qualified for this season's UEFA competitions as member of the Football Association of Serbia and Montenegro during the 2005/06 season but was at the time of that match already a member of the Football Association of Montenegro.[3]
First leg[]
Sopron | 3–3 | Kayserispor |
---|---|---|
Feczesin 47' Korudzhiev 66' Ibric 71' |
Gökhan 37' (pen.), 45' Topuz 59' |
Farul Constanţa | 2–1 | Lokomotiv Plovdiv |
---|---|---|
Moldovan 20' Apostol 88' |
Vandev 33' |
Zeta | 1–2 | Maribor |
---|---|---|
Stjepanović 83' | Zeba 75' Igumanović 81' (o.g.) |
Maccabi Petah Tikva | 1–1 | Zrinjski |
---|---|---|
Ebiede 67' | 54' (o.g.) |
Grasshoppers | 2–0 | Teplice |
---|---|---|
Touré 48' Biscotte 68' |
Nitra | 2–1 | Dnipro Dnipropetrovsk |
---|---|---|
Rák 16' 32' |
Kornilenko 8' |
SV Ried | 3–1 | Dinamo Tbilisi |
---|---|---|
Glasner 7' Drechsel 47' (pen.) Seo 80' |
Grigalashvili 37' |
Tiraspol | 1–0 | Lech Poznań |
---|---|---|
Picușceac 18' |
FC Moscow | 2–0 | MTZ-RIPO Minsk |
---|---|---|
Bystrov 57' Adamov 86' |
Tampere United | 1–2 | Kalmar FF |
---|---|---|
Sipiläinen 75' | Hasani 7', 69' |
OB | 3–0 | Shelbourne |
---|---|---|
Fevang 28', 42', 58' |
Lillestrøm | 4–1 | Keflavík |
---|---|---|
Riise 26' Wehrman 35', 52' Myklebust 90' |
38' |
Hibernian | 5–0 | Dinaburg |
---|---|---|
Killen 38' Scott Brown 49' Sproule 73' Murphy 75' Fletcher 85' |
1The match was played at FK Partizan's ground in Belgrade, Serbia, because FK Zeta's ground in Golubovci doesn't meet UEFA standards
2The match was played in Herzliya because Maccabi Petah Tikva's ground in Petah Tikva is undergoing renovations
Second leg[]
Kayserispor | 1–0 | Sopron |
---|---|---|
Fatih 88' |
Kayserispor won 4–3 on aggregate.
Lokomotiv Plovdiv | 1–1 | Farul Constanţa |
---|---|---|
Halimi 35' | Gheară 55' |
Farul Constanţa won 3–2 on aggregate.
Maribor | 2–0 | Zeta |
---|---|---|
Zajc 53' 90+' |
Maribor won 4–1 on aggregate.
Zrinjski | 1–3 | Maccabi Petah Tikva |
---|---|---|
Diarra 17' | Sarsour 19' Gabay 57' Peser 73' |
Maccabi Petah Tikva won 4–2 on aggregate.
Ethnikos Achna | 0–0 | Osijek |
---|---|---|
2–2 on aggregate, Ethnikos Achna won on away goals rule.
Teplice | 0–2 | Grasshoppers |
---|---|---|
Pavlović 52' Eduardo 85' |
Grasshoppers won 4–0 on aggregate.
Dnipro Dnipropetrovsk | 2–0 | Nitra |
---|---|---|
Kornilenko 31' Bidnenko 57' |
Dnipro Dnipropetrovsk won 3–2 on aggregate.
Dinamo Tbilisi | 0–1 | SV Ried |
---|---|---|
Drechsel 66' |
SV Ried won 4–1 on aggregate.
Lech Poznań | 1–3 | Tiraspol |
---|---|---|
Zakrzewski 74' | Picușceac 21' Sydorenko 65' Serghei Namașco 72' |
Tiraspol won 4–1 on aggregate.
MTZ-RIPO Minsk | 0–1 | FC Moscow |
---|---|---|
Adamov 81' (pen.) |
FC Moscow won 3–0 on aggregate.
Kalmar FF | 3–2 | Tampere United |
---|---|---|
Carlsson 38' Hasani 67' Koroma 90+' |
Lehtinen 31' Wiss 86' |
Kalmar FF won 5–3 on aggregate.
Shelbourne | 1–0 | OB |
---|---|---|
N'Do 32' |
OB won 3–1 on aggregate.
Keflavík | 2–2 | Lillestrøm |
---|---|---|
Kristjánsson 58' Rúnarsson 67' |
Myklebust 10' Koren 19' |
Lillestrøm won 6–3 on aggregate.
Hibernian won 8–0 on aggregate.
Third round[]
The eleven winning teams qualified for the second qualifying round of the 2006–07 UEFA Cup.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Southern-Mediterranean region[2] | ||||
Auxerre* | 4–2 | Farul Constanţa | 4–1 | 0–1 |
Larissa | 0–2 | Kayserispor | 0–0 | 0–2 |
Villarreal | 2–3 | Maribor | 1–2 | 1–1 |
Maccabi Petah Tikva | 3–4 | Ethnikos Achna | 0–2 | 3–2 |
Central-East region[2] | ||||
Grasshoppers | 3–2 | Gent | 2–1 | 1–1 |
Marseille | (a)2–2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 0–0 | 2–2 |
Hertha BSC | 2–0 | FC Moscow | 0–0^ | 2–0 |
SV Ried | 4–2 | Tiraspol | 3–1 | 1–1 |
Northern region[2] | ||||
Newcastle United | 4–1 | Lillestrøm | 1–1 | 3–0 |
Kalmar FF | 2–3 | Twente | 1–0 | 1–3 |
OB | (a)2–2 | Hibernian | 1–0 | 1–2 |
^played on 16 July
*After consultations with UEFA, Italian qualifier Palermo was withdrawn by the Italian Football Federation (FIGC) on 6 June 2006. Due to the ongoing match-fixing scandal in Italy, the FIGC could not officially confirm the 2005–06 Serie A standings in time for Palermo to compete in the Intertoto Cup and therefore French club Auxerre replaced Palermo, according to UEFA regulations governing the Intertoto Cup.
First leg[]
Auxerre | 4–1 | Farul Constanţa |
---|---|---|
Mathis 7' Pieroni 9' Kahlenberg 53' Traoré 77' |
Guriță 17' |
Larissa | 0–0 | Kayserispor |
---|---|---|
Villarreal | 1–2 | Maribor |
---|---|---|
Forlán 71' | Rakič 40' Mihelič 83' |
Maccabi Petah Tikva | 0–2 | Ethnikos Achna |
---|---|---|
Schlichting 65' Kebadze 77' |
Grasshoppers | 2–1 | Gent |
---|---|---|
Ristić 50' Salatić 57' |
Żewłakow 3' |
Marseille | 0–0 | Dnipro Dnipropetrovsk |
---|---|---|
Hertha BSC | 0–0 | FC Moscow |
---|---|---|
SV Ried | 3–1 | Tiraspol |
---|---|---|
Drechsel 26' Martínez 52' Seo 80' |
Alexeev 69' |
Newcastle United | 1–1 | Lillestrøm |
---|---|---|
Luque 50' | Koren 21' |
Kalmar FF | 1–0 | Twente |
---|---|---|
Blomberg 51' (pen.) |
OB | 1–0 | Hibernian |
---|---|---|
Sørensen 32' (pen.) |
Second leg[]
Farul Constanţa | 1–0 | Auxerre |
---|---|---|
Todoran 46' (pen.) |
AJ Auxerre won 4–2 on aggregate.
Kayserispor | 2–0 | Larissa |
---|---|---|
Gökhan 31', 81' |
Kayserispor won 2–0 on aggregate.
Maribor | 1–1 | Villarreal |
---|---|---|
Zajc 89' | Nihat 85' |
Maribor won 3–2 on aggregate.
Ethnikos Achna | 2–3 | Maccabi Petah Tikva |
---|---|---|
Belić 72' Poyiatzis 80' |
Sarsour 60' Jefisley 43' Suffo 86' |
Ethnikos Achna won 4–3 on aggregate.
Gent | 1–1 | Grasshoppers |
---|---|---|
Foley 67' | Eduardo 64' |
Grasshoppers won 3–2 on aggregate.
Dnipro Dnipropetrovsk | 2–2 | Marseille |
---|---|---|
Nazarenko 78' Rusol 87' |
Niang 71' Oruma 75' |
2–2 on aggregate, Marseille won on away goals rule.
Hertha BSC won 2–0 on aggregate.
Tiraspol | 1–1 | SV Ried |
---|---|---|
83' | Damjanović 30' |
SV Ried won 4–2 on aggregate.
Lillestrøm | 0–3 | Newcastle United |
---|---|---|
Ameobi 29', 36' Emre 90' |
Newcastle United won 4–1 on aggregate.
Twente | 3–1 | Kalmar FF |
---|---|---|
Touma 49', 73', 79' | Johansson 67' |
Twente won 3–2 on aggregate.
Hibernian | 2–1 | OB |
---|---|---|
Jones 53' Dalglish 79' |
Grahn 50' |
2–2 on aggregate, OB won on away goals rule.
Overall winners[]
Eight of the eleven co-winners which entered the UEFA Cup via the Intertoto Cup won their qualifying ties and progressed to the first round proper. Half of these eight survived the first round and entered the group stages, only Newcastle United secured a place in the UEFA Cup Round of 32 and were the last remaining team from the Intertoto Cup – making them the outright winner. They then went on to qualify for the last 16. Captain Scott Parker was presented with a certificate commemorating the triumph at St James Park before their tie with AZ.
- Newcastle United (Overall winners) (Round of 16, lost to AZ)
- Auxerre (Group stage, fourth in Group A)
- Grasshopper Zürich (Group stage, fifth in Group C)
- Odense (Group stage, fourth in Group D)
- Marseille (First round, lost to Mladá Boleslav)
- Hertha Berlin (First round, lost to Odense)
- Kayserispor (First round, lost to AZ)
- Ethnikos Achna (First round, lost to Lens)
- Twente (Second qualifying round, lost to Levadia Tallinn)
- Ried (Second qualifying round, lost to Sion)
- Maribor (Second qualifying round, lost to Partizan)
See also[]
Notes and references[]
- ^ "Intertoto Cup 2006". LinguaSport.com. Retrieved 28 October 2016.
- ^ a b c d e f g h i "2006 UEFA Intertoto Cup – Result of the draws – Rounds 1, 2 and 3 – House of European Football, 10 april 2006, Nyon" (PDF). Archived from the original (PDF) on 21 February 2007. Retrieved 21 February 2007.
- ^ UEFA Magazine – Farewell to Yugoslavia Archived 17 January 2010 at WebCite, by Aleksandar Bošković
External links[]
- UEFA Intertoto Cup
- 2006–07 in European football