The men's tournament of the 2011 European Curling Championships took place in Moscow , Russia from December 2 to 10. The winners of the Group C tournament in Tarnby , Denmark , Poland and Lithuania, moved on to the Group B tournament.
The top seven men's teams at the 2011 European Curling Championships, Sweden , Norway , Denmark , the Czech Republic , Germany , Scotland , and France , will join hosts Switzerland in representing their respective nations at the 2012 Capital One World Men's Curling Championship in Basel . France played Russia in the World Challenge Games , where France defeated Russia after two games in a best-of-three series to win the final berth.
In the Group A competitions, round robin play finished with three teams tied at first and four teams tied at fourth.[1] The Czech Republic emerged victorious from the four-way tiebreaker to qualify for the playoffs.[2] The page playoffs saw Sweden slip past defending champions Norway and the Czech Republic edge Denmark, last year's runners-up.[3] Norway soundly defeated the Czech Republic in the semifinal with a score of 5–2, and the Czech Republic dropped to the bronze medal game.[4] The Czechs, skipped by Jiří Snítil , fell to Denmark's Rasmus Stjerne , who led his team in a 9–6 victory over Snítil and team. The final saw Sweden's Niklas Edin face Norway's Thomas Ulsrud in another rematch of the 2011 World Championships bronze medal game . Norway started out strong and continued to solidify their lead with two crucial steals, but Sweden bounced back with two successive deuces with last rock, tying the game up at 6–6. Ulsrud drew against two Swedish stones in the tenth end to secure Norway their second consecutive championship.[5]
The Group C competitions in Tårnby , Denmark saw Poland and Lithuania advance to the Group B competitions, after Lithuania defeated Turkey in the semifinal. They joined fourteen other teams in Group B to create two groups of eight, and a round robin was held within those groups. Hungary and Russia advanced from the Red Group, and Ireland and England advanced from the Blue Group. Hungary advanced straight to the final after defeating Ireland, while Russia advanced to the semifinal against Ireland after defeating England. Russia won the semifinal over Ireland, sending Ireland to the bronze medal game. England stole a win over Ireland in the bronze medal game, winning with a score of 8–4. The home team Russia proceeded to defeat Hungary to win the Group B competitions. As a result, Russia and Hungary advance to the 2012 Men's Group A competitions , replacing Latvia and Italy, and Belarus and Croatia were relegated to the 2012 Men's Group C competitions .
Group A [ ]
Teams [ ]
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
Countries to Playoffs
Countries to Tiebreakers
Countries relegated to 2012 Group B
Round Robin Results [ ]
Draw 1 [ ]
Saturday, December 3, 16:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
1
1
0
1
0
0
0
2
0
5
Germany (Jahr)
1
0
0
1
0
1
1
1
0
2
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
2
1
0
1
2
1
0
0
1
X
8
Norway (Ulsrud)
0
0
2
0
0
0
2
1
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
1
0
1
0
1
0
0
0
X
X
3
Denmark (Stjerne)
0
1
0
1
0
4
1
4
X
X
11
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
0
1
0
0
0
0
0
1
1
1
4
Scotland (Murdoch)
1
0
0
1
2
1
1
0
0
0
6
Draw 2 [ ]
Sunday, December 4, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
2
0
1
0
1
0
3
X
7
Latvia (Gulbis)
0
0
0
1
0
1
0
1
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
2
1
0
0
0
1
0
0
2
X
6
Czech Republic (Snítil)
0
0
0
1
0
0
2
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Murdoch)
3
0
0
0
0
1
0
1
0
1
6
Switzerland (Michel)
0
2
1
0
0
0
1
0
1
0
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Germany (Jahr)
1
0
0
1
0
0
0
1
0
1
3
7
Italy (Retornaz)
0
0
1
0
1
1
0
0
1
0
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
1
0
2
2
0
3
X
X
X
8
France (Dufour)
0
0
1
0
0
1
0
X
X
X
2
Draw 3 [ ]
Sunday, December 4, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Jahr)
0
0
2
0
3
1
1
0
0
3
10
Scotland (Murdoch)
1
1
0
1
0
0
0
2
1
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
0
0
1
0
2
0
0
0
1
X
4
France (Dufour)
1
1
0
2
0
1
1
1
0
X
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
2
0
3
0
1
0
2
X
X
X
8
Denmark (Stjerne)
0
1
0
1
0
1
0
X
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
1
0
1
0
1
0
4
0
1
X
8
Czech Republic (Snítil)
0
1
0
5
0
1
0
4
0
X
11
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Michel)
1
0
1
0
0
2
0
1
0
0
5
Norway (Ulsrud)
0
2
0
1
0
0
1
0
3
2
9
Draw 4 [ ]
Monday, December 5, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
0
0
1
0
1
0
1
1
0
X
4
Sweden (Edin)
2
1
0
2
0
1
0
0
3
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Michel)
1
0
1
0
0
1
0
1
0
3
7
Latvia (Gulbis)
0
0
0
1
1
0
2
0
2
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Jahr)
0
0
2
1
1
1
0
1
0
1
7
France (Dufour)
0
1
0
0
0
0
1
0
2
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
2
0
4
0
0
0
0
1
0
7
Scotland (Murdoch)
1
0
2
0
1
0
0
2
0
2
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
1
0
1
0
1
0
0
1
1
5
Denmark (Stjerne)
0
0
0
0
2
0
3
1
0
0
6
Draw 5 [ ]
Monday, December 5, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
0
1
0
0
1
0
1
0
0
X
3
Switzerland (Michel)
2
0
0
2
0
1
0
0
3
X
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
2
0
0
0
2
1
3
X
8
Italy (Retornaz)
0
1
0
1
1
0
0
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
1
1
1
0
0
2
0
3
X
8
Scotland (Murdoch)
1
0
0
0
0
2
0
1
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
1
1
0
2
0
1
0
0
1
6
Latvia (Gulbis)
2
0
0
1
0
1
0
1
0
0
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
2
0
1
5
2
0
X
X
X
X
10
Germany (Jahr)
0
2
0
0
0
1
X
X
X
X
3
Draw 6 [ ]
Tuesday, December 6, 11:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Murdoch)
0
0
0
1
0
0
0
0
1
X
2
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
0
0
2
2
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
0
0
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Norway (Ulsrud)
2
0
0
0
0
0
2
0
1
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Michel)
1
0
4
0
0
1
0
1
0
0
7
Sweden (Edin)
0
1
0
1
0
0
2
0
3
1
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
1
0
1
0
2
0
3
0
0
X
7
Germany (Jahr)
0
0
0
1
0
1
0
1
1
X
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
0
1
0
1
0
0
0
1
1
1
5
Italy (Retornaz)
0
0
1
0
2
0
1
0
0
0
4
Draw 7 [ ]
Tuesday, December 6, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Sweden (Edin)
2
0
2
0
0
3
0
0
1
0
1
9
Norway (Ulsrud)
0
2
0
1
1
0
1
2
0
1
0
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
0
0
1
0
1
0
2
0
0
X
4
Scotland (Murdoch)
1
0
0
1
0
2
0
3
1
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
0
0
3
0
3
0
0
2
8
Germany (Jahr)
0
1
0
0
0
1
0
2
2
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
1
0
2
0
0
0
3
2
1
X
9
Switzerland (Michel)
0
1
0
1
1
1
0
0
0
X
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
1
0
0
2
0
1
0
3
X
X
7
Czech Republic (Snítil)
0
0
1
0
1
0
0
0
X
X
2
Draw 8 [ ]
Wednesday, December 7, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
0
1
1
0
1
0
0
1
0
X
4
Germany (Jahr)
1
0
0
2
0
1
0
0
2
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
3
0
1
0
0
0
1
0
1
6
Sweden (Edin)
0
0
1
0
1
1
0
0
1
0
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
2
0
2
0
1
0
2
0
2
X
9
Italy (Retornaz)
0
1
0
0
0
2
0
1
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Scotland (Murdoch)
0
0
1
1
1
0
1
0
2
1
0
7
France (Dufour)
2
1
0
0
0
0
0
4
0
0
2
9
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Denmark (Stjerne)
0
1
0
0
1
0
1
0
2
1
0
6
Switzerland (Michel)
0
0
2
1
0
2
0
1
0
0
1
7
Draw 9 [ ]
Wednesday, December 7, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
2
0
0
2
0
0
1
2
0
7
Italy (Retornaz)
0
0
2
1
0
2
0
0
0
1
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Germany (Jahr)
0
0
0
0
0
0
1
0
0
2
0
3
Switzerland (Michel)
0
0
1
0
0
0
0
1
1
0
1
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
0
3
1
0
1
0
3
0
2
X
10
Latvia (Gulbis)
1
0
0
1
0
2
0
2
0
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
0
0
0
2
1
0
4
Norway (Ulsrud)
1
1
0
2
1
0
0
0
0
1
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Murdoch)
3
0
2
0
2
0
2
X
X
X
9
Sweden (Edin)
0
2
0
1
0
0
0
X
X
X
3
World Challenge Games [ ]
Challenge 1 [ ]
Friday, December 9, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
2
0
0
5
0
1
0
2
X
X
10
Russia (Tselousov)
0
2
0
0
1
0
1
0
X
X
4
Challenge 2 [ ]
Saturday, December 10, 9:30
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
2
0
2
0
1
1
2
0
2
X
10
Russia (Tselousov)
0
2
0
2
0
0
0
2
0
X
6
France moves on to the 2012 World Men's Championship .
Tiebreakers [ ]
Round 1 [ ]
Thursday, December 8, 8:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Michel)
0
0
2
0
0
0
X
X
X
X
2
Scotland (Murdoch)
0
2
0
2
3
1
X
X
X
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Jahr)
0
1
0
1
0
0
1
1
0
0
4
Czech Republic (Snítil)
2
0
0
0
2
1
0
0
1
1
7
Round 2 [ ]
Thursday, December 8, 14:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Murdoch)
0
1
2
0
0
0
1
0
1
0
5
Czech Republic (Snítil)
3
0
0
0
0
1
0
2
0
1
7
Playoffs [ ]
Page 1 vs. 2 [ ]
Thursday, December 8, 20:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
0
0
2
1
0
0
1
0
1
5
Norway (Ulsrud)
0
0
0
0
0
1
1
0
2
0
4
Page 3 vs. 4 [ ]
Thursday, December 8, 20:30
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Denmark (Stjerne)
0
1
0
1
0
2
0
0
2
2
0
8
Czech Republic (Snítil)
0
0
2
0
3
0
2
1
0
0
1
9
Semifinal [ ]
Friday, December 9, 13:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
1
0
2
0
0
1
0
0
1
X
5
Czech Republic (Snítil)
0
0
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Bronze Medal Game [ ]
Friday, December 9, 20:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
2
1
0
0
1
0
1
0
1
X
6
Denmark (Stjerne)
0
0
2
2
0
2
0
3
0
X
9
Gold Medal Game [ ]
Saturday, December 10, 15:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
1
0
0
1
0
0
2
0
2
0
6
Norway (Ulsrud)
0
2
1
0
1
1
0
1
0
1
7
2011 European Curling Championships – Men's Winner
Norway 5th title
Group B [ ]
Teams [ ]
Red Group [ ]
Blue Group [ ]
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
Countries to Playoffs
Countries relegated to 2012 Group C
Round Robin Results [ ]
Red Group [ ]
Draw 1 [ ]
Saturday, December 3, 7:30
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Tselousov)
0
1
1
0
0
1
2
0
0
2
7
Slovakia (Pitoňák)
2
0
0
2
1
0
0
1
0
0
6
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Uusipaavalniemi)
3
0
2
1
0
1
X
X
X
X
7
Spain (Mollinedo)
0
1
0
0
0
0
X
X
X
X
1
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Nagy)
0
1
2
2
1
0
0
1
0
X
7
Belarus (Platonov)
0
0
0
0
0
0
1
0
2
X
3
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Austria (Unterberger)
0
2
0
3
1
0
4
2
X
X
12
Lithuania (Vyskupaitis)
0
0
1
0
0
1
0
0
X
X
2
Draw 2 [ ]
Saturday, December 3, 16:30
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Mollinedo)
0
1
0
0
0
0
0
X
X
X
1
Russia (Tselousov)
2
0
0
0
2
1
3
X
X
X
8
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Platonov)
1
1
0
2
0
1
0
1
1
0
7
Austria (Unterberger)
0
0
2
0
4
0
1
0
0
1
8
Draw 3 [ ]
Sunday, December 4, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Mollinedo)
1
0
1
0
0
1
0
0
1
X
4
Austria (Unterberger)
0
0
0
0
1
0
0
1
0
X
2
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Platonov)
1
0
0
0
0
1
X
X
X
X
2
Russia (Tselousov)
0
5
1
3
1
0
X
X
X
X
10
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vyskupaitis)
0
1
0
1
0
1
0
0
1
X
4
Slovakia (Pitoňák)
1
0
2
0
3
0
0
3
0
X
9
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Uusipaavalniemi)
2
0
1
0
0
1
0
0
2
0
6
Hungary (Nagy)
0
2
0
3
1
0
0
1
0
1
8
Draw 4 [ ]
Sunday, December 4, 16:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitoňák)
0
1
0
1
0
1
X
X
X
X
3
Finland (Uusipaavalniemi)
1
0
3
0
3
0
X
X
X
X
7
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Nagy)
1
0
2
4
0
0
1
X
X
X
8
Lithuania (Vyskupaitis)
0
2
0
0
0
1
0
X
X
X
3
Draw 5 [ ]
Monday, December 5, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Uusipaavalniemi)
1
2
1
0
1
0
2
0
3
X
10
Belarus (Platonov)
0
0
0
1
0
1
0
1
0
X
3
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Austria (Unterberger)
0
0
3
0
1
0
2
1
0
X
7
Slovakia (Pitoňák)
0
0
0
1
0
0
0
0
2
X
3
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Tselousov)
0
0
0
0
0
2
0
2
0
X
4
Hungary (Nagy)
0
1
1
2
1
0
2
0
1
X
8
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vyskupaitis)
1
0
2
1
0
1
0
0
0
1
6
Spain (Mollinedo)
0
1
0
0
1
0
1
1
1
0
5
Draw 6 [ ]
Monday, December 5, 16:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Nagy)
0
0
0
1
0
1
0
0
0
0
2
Austria (Unterberger)
1
0
0
0
1
0
0
1
0
1
4
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Uusipaavalniemi)
0
0
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Russia (Tselousov)
0
0
0
0
3
3
1
1
X
X
8
Draw 7 [ ]
Tuesday, December 6, 8:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Platonov)
0
0
2
0
2
0
0
1
1
X
6
Lithuania (Vyskupaitis)
1
2
0
2
0
2
3
0
0
X
10
*Belarus ran out of time in the 10th end, and officially forfeited the game to Lithuania.
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Spain (Mollinedo)
0
2
0
1
1
0
1
0
2
2
1
10
Slovakia (Pitoňák)
3
0
1
0
0
2
0
3
0
0
0
9
Draw 8 [ ]
Tuesday, December 6, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Slovakia (Pitoňák)
0
2
1
1
0
0
1
0
0
2
0
7
Hungary (Nagy)
2
0
0
0
3
0
0
2
0
0
1
8
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vyskupaitis)
1
0
0
2
0
0
0
X
X
X
3
Finland (Uusipaavalniemi)
0
1
3
0
2
1
2
X
X
X
9
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Platonov)
0
1
0
0
0
1
1
0
1
1
5
Spain (Mollinedo)
1
0
0
1
2
0
0
3
0
0
7
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Tselousov)
0
0
1
1
2
0
1
0
1
X
6
Austria (Unterberger)
0
0
0
0
0
1
0
1
0
X
2
Draw 10 [ ]
Wednesday, December 7, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vyskupaitis)
0
0
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Russia (Tselousov)
1
1
1
0
0
0
2
2
X
X
7
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Mollinedo)
1
0
2
0
1
0
0
0
1
0
5
Hungary (Nagy)
0
1
0
2
0
3
0
1
0
0
7
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Austria (Unterberger)
1
0
1
0
0
4
1
0
0
1
8
Finland (Uusipaavalniemi)
0
1
0
2
0
0
0
1
1
0
5
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitoňák)
0
1
0
2
0
0
1
0
0
X
4
Belarus (Platonov)
1
0
3
0
0
3
0
2
2
X
11
Blue Group [ ]
Draw 1 [ ]
Saturday, December 3, 7:30
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
0
0
2
2
1
0
1
0
0
6
Netherlands (van Dorp)
0
0
1
0
0
0
1
0
2
1
5
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
0
0
0
2
1
0
1
0
2
1
7
Wales (Hills)
1
1
1
0
0
2
0
1
0
0
6
Draw 2 [ ]
Saturday, December 3, 16:30
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (van Dorp)
0
0
0
2
0
1
1
0
0
X
4
Belgium (Suter)
1
0
1
0
4
0
0
1
1
X
8
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Estonia (Lill)
0
2
3
0
4
0
4
0
2
X
15
Croatia (Cadez)
0
0
0
1
0
1
0
3
0
X
5
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
0
1
0
1
0
2
1
0
4
X
9
Poland (Glowania)
0
0
1
0
0
0
0
1
0
X
2
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
1
0
0
2
0
1
0
2
1
X
7
Wales (Hills)
0
1
1
0
1
0
1
0
0
X
4
Draw 3 [ ]
Sunday, December 4, 8:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Estonia (Lill)
0
0
1
0
0
2
0
0
1
2
0
6
England (MacDougall)
1
1
0
1
1
0
1
1
0
0
1
7
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Croatia (Cadez)
1
0
1
0
1
0
0
1
0
X
4
Poland (Glowania)
0
1
0
2
0
1
2
0
1
X
7
Draw 4 [ ]
Sunday, December 4, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
0
1
0
0
0
2
0
1
X
X
4
England (MacDougall)
1
0
1
2
1
0
3
0
X
X
8
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Poland (Glowania)
0
0
0
3
0
0
5
0
0
0
8
Wales (Hills)
0
1
0
0
1
0
0
2
1
2
7
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Netherlands (van Dorp)
0
0
1
0
2
0
1
0
2
0
1
7
Estonia (Lill)
0
0
0
1
0
1
0
1
0
3
0
6
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Croatia (Cadez)
0
0
1
1
2
0
1
0
0
X
5
Ireland (Gray)
1
2
0
0
0
1
0
3
2
X
9
Draw 5 [ ]
Monday, December 5, 8:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
1
0
2
0
0
0
0
X
X
X
3
Poland (Glowania)
0
2
0
2
2
1
1
X
X
X
8
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Estonia (Lill)
0
2
0
0
0
0
0
1
0
X
3
Ireland (Gray)
1
0
1
2
0
2
0
0
2
X
8
Draw 6 [ ]
Monday, December 5, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wales (Hills)
1
1
0
0
1
0
1
0
0
1
5
Croatia (Cadez)
0
0
1
2
0
0
0
1
0
0
4
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
0
0
2
0
2
0
0
0
0
1
5
Netherlands (van Dorp)
0
0
0
0
0
1
1
1
1
0
4
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Poland (Glowania)
0
0
1
0
0
1
0
1
0
X
3
Ireland (Gray)
0
1
0
1
0
0
2
0
3
X
7
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
0
1
0
0
1
1
0
2
0
X
5
Estonia (Lill)
2
0
0
2
0
0
2
0
2
X
8
Draw 7 [ ]
Tuesday, December 6, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Poland (Glowania)
0
0
2
1
0
1
0
1
0
1
0
6
Estonia (Lill)
0
1
0
0
1
0
2
0
2
0
1
7
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
3
0
2
0
0
0
1
1
0
7
Belgium (Suter)
1
0
1
0
0
3
3
0
0
1
9
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wales (Hills)
4
0
0
0
1
0
0
1
0
X
6
England (MacDougall)
0
0
2
3
0
0
3
0
1
X
9
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (van Dorp)
1
1
0
1
0
1
0
1
4
X
9
Croatia (Cadez)
0
0
2
0
0
0
2
0
0
X
4
Draw 8 [ ]
Tuesday, December 6, 16:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
0
0
2
0
2
3
2
X
X
X
9
Croatia (Cadez)
0
1
0
0
0
0
0
X
X
X
1
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wales (Hills)
2
0
1
1
0
1
0
2
0
0
7
Netherlands (van Dorp)
0
1
0
0
2
0
1
0
1
1
6
Draw 9 [ ]
Wednesday, December 7, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Estonia (Lill)
4
0
0
0
0
3
0
2
0
X
9
Wales (Hills)
0
2
1
0
0
0
0
0
2
X
5
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (van Dorp)
0
0
0
1
0
1
1
0
1
0
4
Poland (Glowania)
0
0
1
0
3
0
0
1
0
1
6
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Croatia (Cadez)
2
1
0
0
0
0
1
0
X
X
4
Belgium (Suter)
0
0
3
3
1
2
0
4
X
X
13
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
2
1
0
4
1
X
X
X
X
8
England (MacDougall)
0
0
0
1
0
0
X
X
X
X
1
Relegation Game [ ]
Thursday, December 8, 8:00
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Platonov)
2
0
1
0
0
0
0
0
1
X
4
Slovakia (Pitoňák)
0
1
0
1
1
1
1
1
0
X
6
Playoffs [ ]
Page R1 vs. B1 [ ]
Thursday, December 8, 20:00
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
0
0
2
1
0
1
0
0
0
4
Hungary (Nagy)
1
1
1
0
0
0
0
1
1
1
6
Page R2 vs. B2 [ ]
Thursday, December 8, 20:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
0
0
1
0
0
0
1
0
0
X
2
Russia (Tselousov)
2
0
0
1
0
0
0
0
3
X
6
Semifinal [ ]
Friday, December 9, 8:00
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
0
0
2
0
1
0
0
0
X
3
Russia (Tselousov)
0
1
0
0
2
0
0
2
1
X
6
Bronze Medal Game [ ]
Saturday, December 10, 9:30
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
2
1
0
1
0
0
0
0
X
4
England (MacDougall)
0
0
0
1
0
1
1
2
3
X
8
Gold Medal Game [ ]
Friday, December 9, 13:00
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Nagy)
0
1
0
0
2
0
1
0
0
X
4
Russia (Tselousov)
2
0
2
0
0
1
0
2
0
X
7
Russia and Hungary advance to the 2012 Group A competitions.
Group C [ ]
Teams [ ]
Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
To Group C Final
To Group C Semifinal
Round Robin Results [ ]
Draw 1 [ ]
Friday, September 30, 15:00
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Greece (Arampatis)
0
0
0
4
1
1
0
0
6
Iceland (Valsson)
1
1
3
0
0
0
1
2
8
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania (Vysukpaisas)
1
0
1
3
2
3
X
X
10
Serbia (Stojanovic)
0
2
0
0
0
0
X
X
2
Sheet 3
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Etienne)
0
1
0
3
1
0
2
0
7
Turkey (Osmanagaoglu)
1
0
3
0
0
2
0
3
9
Sheet 4
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Zioło)
0
0
1
0
3
0
2
0
6
Slovenia (Sever)
1
0
0
1
0
1
0
1
4
Draw 2 [ ]
Saturday, October 1, 08:00
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Romania (Coliban)
4
0
4
0
1
0
1
X
10
Slovenia (Sever)
0
1
0
1
0
1
0
X
3
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Etienne)
0
0
0
1
0
2
1
0
4
Poland (Zioło)
0
0
1
0
3
0
0
1
5
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Iceland (Valsson)
0
0
0
1
0
0
0
X
1
Serbia (Stojanovic)
1
1
1
0
1
1
1
X
6
Sheet 7
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania (Vysukpaisas)
0
0
0
1
0
2
2
X
5
Turkey (Osmanagaoglu)
0
0
4
0
3
0
0
X
7
Draw 3 [ ]
Saturday, October 1, 16:30
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Iceland (Valsson)
0
3
1
1
0
0
5
X
10
Turkey (Osmanagaoglu)
1
0
0
0
2
1
0
X
4
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Serbia (Stojanovic)
0
1
3
0
1
0
2
1
8
Slovenia (Sever)
1
0
0
3
0
3
0
0
7
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Greece (Arampatis)
0
0
1
0
0
1
1
2
5
Poland (Zioło)
0
3
0
2
1
0
0
0
6
Sheet 7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Luxembourg (Etienne)
0
0
1
1
1
3
0
0
2
8
Romania (Coliban)
1
2
0
0
0
0
1
2
0
6
Draw 4 [ ]
Sunday, October 2, 12:00
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania (Vysukpaisas)
0
0
1
1
0
1
2
0
5
Poland (Zioło)
4
2
0
0
1
0
0
1
8
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Greece (Arampatis)
0
0
0
0
2
0
0
X
2
Luxembourg (Etienne)
1
1
1
1
0
1
4
X
9
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Serbia (Stojanovic)
3
1
1
0
1
0
2
X
8
Romania (Coliban)
0
0
0
1
0
1
0
X
2
Sheet 7
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Iceland (Valsson)
0
2
0
5
1
1
1
X
10
Slovenia (Sever)
1
0
1
0
0
0
0
X
2
Draw 5 [ ]
Sunday, October 2, 19:30
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Serbia (Stojanovic)
0
2
0
0
0
0
X
X
2
Greece (Arampatis)
2
0
2
1
1
2
X
X
8
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Romania (Coliban)
2
0
2
1
0
0
1
0
1
7
Iceland (Valsson)
0
2
0
0
0
2
0
2
0
6
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania (Vysukpaisas)
2
0
0
0
3
0
4
2
11
Luxembourg (Etienne)
0
0
4
0
0
2
0
0
6
Sheet 7
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
0
1
0
1
1
0
0
X
3
Poland (Zioło)
2
0
2
0
0
1
1
X
6
Draw 6 [ ]
Monday, October 3, 12:00
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
2
0
1
2
0
1
0
X
6
Luxembourg (Etienne)
0
2
0
0
0
0
6
X
8
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Zioło)
0
1
0
1
0
0
2
X
4
Serbia (Stojanovic)
0
0
1
0
0
1
0
X
2
Sheet 3
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
0
4
2
3
0
2
2
X
13
Romania (Coliban)
3
0
0
0
2
0
0
X
5
Sheet 4
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Greece (Arampatis)
0
0
0
1
1
0
1
X
3
Lithuania (Vysukpaisas)
1
2
3
0
0
1
0
X
7
Draw 7 [ ]
Monday, October 3, 19:30
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Zioło)
0
0
2
1
1
1
2
X
7
Romania (Coliban)
1
1
0
0
0
0
0
X
2
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
3
0
3
4
1
2
X
X
13
Greece (Arampatis)
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet 3
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
0
0
0
0
2
0
2
X
4
Lithuania (Vysukpaisas)
5
3
1
1
0
1
0
X
11
Sheet 4
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg (Etienne)
1
0
0
0
1
0
1
X
3
Iceland (Valsson)
0
3
2
2
0
1
0
X
8
Draw 8 [ ]
Tuesday, October 4, 8:30
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
0
2
1
0
0
2
0
X
5
Serbia (Stojanovic)
0
0
0
2
1
0
0
X
3
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Romania (Coliban)
0
2
0
0
0
0
X
X
2
Lithuania (Vysukpaisas)
3
0
2
1
2
2
X
X
10
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Zioło)
0
0
3
0
0
2
1
0
6
Iceland (Valsson)
2
1
0
1
1
0
0
2
7
Sheet 7
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
4
2
1
1
2
1
1
X
12
Greece (Arampatis)
0
0
0
0
0
0
0
X
0
Draw 9 [ ]
Tuesday, October 4, 16:00
Sheet 1
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Iceland (Valsson)
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Lithuania (Vysukpaisas)
1
1
1
3
1
1
X
X
8
Sheet 2
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Sever)
0
1
0
0
0
0
0
X
1
Turkey (Osmanagaoglu)
3
0
2
2
2
1
3
X
13
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Romania (Coliban)
1
0
0
2
0
2
2
1
8
Greece (Arampatis)
0
3
2
0
1
0
0
0
6
Sheet 5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Serbia (Stojanovic)
1
0
0
1
0
0
0
2
0
4
Luxembourg (Etienne)
0
0
1
0
0
2
1
0
1
5
Playoffs [ ]
Following the round robin, Poland, the leader of the group, automatically qualified to the Group B competitions in Moscow. The semifinal served as a tiebreaker for the second qualifying spot, which went to Lithuania. Poland and Lithuania were both already qualified to the Group B competitions, but played a gold medal game to determine the winner of the Group C competitions.
Semifinal [ ]
Thursday, October 6, 12:00
Sheet 6
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
0
1
0
1
0
0
0
0
2
Lithuania (Vysukpaisas)
1
0
1
0
1
1
0
2
6
Gold Medal Game [ ]
Thursday, October 6, 19:30
Sheet 5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Poland (Zioło)
1
0
1
2
0
1
0
1
1
7
Lithuania (Vysukpaisas)
0
4
0
0
1
0
1
0
0
6
Poland and Lithuania advance to the Group B competitions in Moscow.
References [ ]
External links [ ]
Other CCA-sanctioned events