Wikipedia list article
The list of Alberta by-elections includes every by-election held in the Canadian province of Alberta . By-elections occur whenever there is a vacancy in the Legislative Assembly , although an imminent general election may allow the vacancy to remain until the dissolution of parliament . Until 1926 incumbent members were required to recontest their seats upon being appointed to Cabinet. These Ministerial by-elections were almost always uncontested.
30th Legislative Assembly of Alberta 2019–present [ ]
Main article: By-elections to the 30th Alberta Legislature
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Fort McMurray-Lac La Biche
March 15, 2022
Laila Goodridge
United Conservative
Resigned as MLA to run in the 2021 Canadian federal election for the federal riding Fort McMurray—Cold Lake.
29th Legislative Assembly of Alberta 2015–2019 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Fort McMurray-Conklin
July 12, 2018
Brian Jean
United Conservative
Laila Goodridge
United Conservative
Resigned several months after losing the UCP leadership election to Jason Kenney.
Yes
Innisfail-Sylvan Lake
July 12, 2018
Don MacIntyre
United Conservative
Devin Dreeshen
United Conservative
Resigned after being charged with sexual interference with a minor.[1]
Yes
Calgary-Lougheed
December 14, 2017
Dave Rodney
United Conservative
Jason Kenney
United Conservative
Resigned to provide a seat for new UCP leader Jason Kenney
Yes
Calgary-Greenway
March 22, 2016
Manmeet Bhullar
Progressive Conservative
Prabhdeep Gill
Progressive Conservative
Killed in highway accident
Yes
Calgary-Foothills
September 3, 2015
Jim Prentice
Progressive Conservative
Prasad Panda
Wildrose
Disclaimed seat and resigned as party leader following government's defeat in general election
No
28th Legislative Assembly of Alberta 2012–2015 [ ]
27th Legislative Assembly of Alberta 2008–2012 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Calgary-Glenmore
September 14, 2009
Ron Stevens
Progressive Conservative
Paul Hinman
Wildrose Alliance
Resignation to be appointed a judge
No
26th Legislative Assembly of Alberta 2004–2008 [ ]
25th Legislative Assembly of Alberta 2001–2004 [ ]
24th Legislative Assembly of Alberta 1997–2001 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Red Deer-North
September 25, 2000
Stockwell Day
Progressive Conservative
Mary Anne Jablonski
Progressive Conservative
Resignation to run federally
Yes
Edmonton-Highlands
June 12, 2000
Pam Barrett
New Democratic
Brian Mason
New Democratic
Resignation
Yes
Edmonton McClung
June 17, 1998
Grant Mitchell
Liberal
Nancy MacBeth
Liberal
Resignation
Yes
23rd Legislative Assembly of Alberta 1993–1997 [ ]
22nd Legislative Assembly of Alberta 1989–1993 [ ]
21st Legislative Assembly of Alberta 1986–1989 [ ]
20th Legislative Assembly of Alberta 1982–1986 [ ]
19th Legislative Assembly of Alberta 1979–1982 [ ]
18th Legislative Assembly of Alberta 1975–1979 [ ]
no by-elections
17th Legislative Assembly of Alberta 1971–1975 [ ]
16th Legislative Assembly of Alberta 1967–1971 [ ]
15th Legislative Assembly of Alberta 1963–1967 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Pincher Creek-Crowsnest
October 6, 1966
William Kovach
Social Credit
Garth Turcott
New Democratic
Death
No
Edson
March 29, 1965
Norman Willmore
Social Credit
William Switzer
Liberal
Death
No
Three Hills
January 20, 1964
Petrie Meston
Social Credit
Roy Davidson
Social Credit
Death
Yes
14th Legislative Assembly of Alberta 1959–1963 [ ]
13th Legislative Assembly of Alberta 1955–1959 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Olds
February 9, 1959
Frederick Niddrie
Social Credit
Roderick Macleod
Social Credit
Death
Yes
Calgary
October 2, 1957
Arthur Ryan Smith
Conservative
Ernest Watkins
Conservative
Resignation to run federally
Yes
Stettler
November 15, 1956
John Etter Clark
Social Credit
Galen Norris
Social Credit
Death (Committed suicide after murdering seven people)
Yes
12th Legislative Assembly of Alberta 1952–1955 [ ]
11th Legislative Assembly of Alberta 1948–1952 [ ]
10th Legislative Assembly of Alberta 1944–1948 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Warner
August 6, 1945
Solon Earl Low
Social Credit
Leonard Halmrast
Social Credit
Resignation to run federally
Yes
9th Legislative Assembly of Alberta 1940–1944 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Red Deer
December 16, 1943
Alfred Speakman
Independent
David A. Ure
Social Credit
Death
No
Edmonton
September 22, 1942
David Milwyn Duggan
Independent
Elmer Ernest Roper
Cooperative Commonwealth
Death
No
Camrose
February 6, 1941
David Bertrum Mullen
Social Credit
Chester Sayers
Social Credit
Death
Yes
Vegreville
June 20, 1940†
George Woytkiw
Social Credit
Solon Earl Low
Social Credit
Resignation to provide a seat for Low
Yes
† Won by acclamation
8th Legislative Assembly of Alberta 1935–1940 [ ]
† Won by acclamation
7th Legislative Assembly of Alberta 1930–1935 [ ]
6th Legislative Assembly of Alberta 1926–1930 [ ]
5th Legislative Assembly of Alberta 1921–1926 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Medicine Hat
September 29, 1925
William Johnston
Dominion Labor
Charles Pingle
Liberal
Death
No
Edmonton
October 27, 1924
John R. Boyle
Liberal
William Thomas Henry
Liberal
Resignation. Appointed a judge
Yes
Grouard
July 11, 1924
Jean Côté
Liberal
Leonidas Giroux
Liberal
Resignation. Appointed to the Senate
Yes
Calgary
January 15, 1923
Robert Chambers Edwards
Independent
William McCartney Davidson
Independent
Death
Yes
Whitford
July 10, 1922
Andrew Shandro
Liberal
Mike Chornohus
United Farmers
Result of previous election voided.
No
Sedgewick
July 10, 1922†
Charles Stewart
Liberal
Albert Andrews
United Farmers
Resignation. Appointed to the federal cabinet
No
Ribstone
July 10, 1922
Charles O. Wright
United Farmers
William Farquharson
United Farmers
Death
Yes
Vermilion
December 9, 1921†
Richard Gavin Reid
United Farmers
Richard Gavin Reid
United Farmers
Sought re-election upon appointment as Minister of Health and Municipal Affairs
Yes
Ponoka
December 9, 1921†
Percival Baker
United Farmers
John Edward Brownlee
United Farmers
Death
Yes
Peace River
December 9, 1921†
Donald MacBeth Kennedy
United Farmers
Herbert Greenfield
United Farmers
Resignation to provide a seat for Premier Greenfield and to run federally
Yes
Okotoks
December 9, 1921†
George Hoadley
United Farmers
George Hoadley
United Farmers
Sought re-election upon appointment as Minister of Agriculture
Yes
Medicine Hat
December 9, 1921†
Perren Baker
United Farmers
Perren Baker
United Farmers
Sought re-election upon appointment as Minister of Education
Yes
Camrose
December 9, 1921†
Vernor Smith
United Farmers
Vernor Smith
United Farmers
Sought re-election upon appointment as Minister of Railways and Telephones
Yes
Calgary
December 9, 1921†
Alex Ross
Dominion Labor
Alex Ross
Dominion Labor
Sought re-election upon appointment as Minister of Public Works
Yes
† Won by acclamation
4th Legislative Assembly of Alberta 1917–1921 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Athabasca
June 3, 1920
Alexander Grant MacKay
Liberal
George Mills
Liberal
Death
Yes
Cochrane
November 3, 1919
Charles W. Fisher
Liberal
Alexander Moore
United Farmers
Death
No
Red Deer
October 28, 1918
Edward Michener
Conservative
John Gaetz
Liberal
Appointed to the Senate
No
Grouard
October 21, 1918†
Jean Côté
Liberal
Jean Côté
Liberal
Sought reelection upon appointment as Provincial Secretary
Yes
Athabasca
September 27, 1918†
Alexander Grant MacKay
Liberal
Alexander Grant MacKay
Liberal
Sought reelection upon appointment as Minister of Municipal Affairs
Yes
Vermilion
November 19, 1917†
Arthur Sifton
Liberal
Arthur Ebbett
Liberal
Appointed to the federal cabinet
Yes
Camrose
November 9, 1917
George P. Smith
Liberal
George P. Smith
Liberal
Sought reelection upon appointment as Provincial Secretary
Yes
† Won by acclamation
3rd Legislative Assembly of Alberta 1913–1917 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Whitford
March 15, 1915
Andrew Shandro
Liberal
Andrew Shandro
Liberal
Void Election
Yes
Wetaskiwin
November 17, 1914
Charles H. Olin
Liberal
Hugh John Montgomery
Liberal
Death
Yes
Beaver River
December 15, 1913†
Wilfrid Gariépy
Liberal
Wilfrid Gariépy
Liberal
Sought reelection upon appointment as Minister of Municipal Affairs
Yes
Bow Valley
June 12, 1913†
George Lane
Liberal
Charles Richmond Mitchell
Liberal
Resignation to provide a seat for Mitchell
Yes
† Won by acclamation
2nd Legislative Assembly of Alberta 1909–1913 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Sturgeon
May 27, 1912
John R. Boyle
Liberal
John R. Boyle
Liberal
Sought reelection upon appointment as Minister of Education
Yes
Sedgewick
May 27, 1912
Charles Stewart
Liberal
Charles Stewart
Liberal
Sought reelection upon appointment as Minister of Municipal Affairs
Yes
Edmonton
May 27, 1912
Charles Wilson Cross
Liberal
Charles Wilson Cross
Liberal
Sought reelection upon appointment as Attorney General
Yes
Claresholm
May 27, 1912
Malcolm McKenzie
Liberal
Malcolm McKenzie
Liberal
Sought reelection upon appointment as Provincial Treasurer
Yes
Cardston
May 27, 1912
John William Woolf
Liberal
Martin Woolf
Liberal
Resignation
Yes
Pincher Creek
October 31, 1911
David Warnock
Liberal
John Kemmis
Conservative
Resignation to run federally
No
Lethbridge City
October 31, 1911
William Ashbury Buchanan
Liberal
John Smith Stewart
Conservative
Resignation to run federally
No
Gleichen
October 31, 1911
Archibald J. McArthur
Liberal
Harold Riley
Conservative
Death
No
Calgary
October 31, 1911
R. B. Bennett
Conservative
Thomas Tweedie
Conservative
Resignation to run federally
Yes
Macleod
October 3, 1910
Colin Genge
Liberal
Robert Patterson
Farmers *
Death
No
Gleichen
October 3, 1910
Ezra Riley
Liberal
Archibald J. McArthur
Liberal
Sought reelection in protest against the leadership of the Liberal Party
Yes
Vermilion
June 29, 1910
Archibald Campbell
Liberal
Arthur Sifton
Liberal
Resignation to provide a seat for Premier Sifton
Yes
Medicine Hat
June 29, 1910
William Finlay
Liberal
Charles Richmond Mitchell
Liberal
Resignation
Yes
Lethbridge District
June 22, 1910†
Archibald J. McLean
Independent Liberal
Archibald J. McLean
Liberal
Sought reelection upon appointment as Provincial Secretary
No
Olds
November 23, 1909
Duncan Marshall
Liberal
Duncan Marshall
Liberal
Sought reelection upon appointment as Minister of Agriculture
Yes
† Won by acclamation
*Patterson was elected with Conservative support and sat as a Conservative in the Legislature
1st Legislative Assembly of Alberta 1905–1909 [ ]
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Lethbridge
January 8, 1909†
William Simmons
Liberal
Donald McNabb
Labour
Resignation to run federally
No
Gleichen
December 7, 1906
Charles Stuart
Liberal
Ezra Riley
Liberal
Appointed a judge
Yes
Vermilion
July 16, 1906†
Matthew McCauley
Liberal
James Bismark Holden
Liberal
Appointed Warden of Edmonton Penitentiary
Yes
Lethbridge
April 12, 1906
Leverett DeVeber
Liberal
William Simmons
Liberal
Appointed to the Senate
Yes
† Won by acclamation
See also [ ]
References [ ]
Elections and referendums in Alberta General elections By-elections Senate nominee elections Municipal elections
1968
1971
1974
1977
1980
1983
1986
1989
1992
1995
1998
2001
2004
2007
2010
2013
2017
2021
Referendums See also: Elections in Canada
Elections in Canada
Most recent Future elections Lists Electoral districts Canada portal Politics portal