Singles |
---|
|
Champion | Denis Shapovalov |
---|
Runner-up | Filip Krajinović |
---|
Final score | 6–4, 6–4 |
---|
|
Draw | 28 |
---|
Seeds | 8 |
---|
|
|
|
2019 tennis event results
Stefanos Tsitsipas was the defending champion,[1] but chose not to defend his title.
Denis Shapovalov won his first ATP Tour singles title, defeating Filip Krajinović in the final, 6–4, 6–4.
Former world No. 8 Janko Tipsarević played his last ATP match at the tournament losing in the quarterfinals to Yūichi Sugita.
Seeds[]
The top four seeds receive a bye into the second round.
- Fabio Fognini (second round)
- Grigor Dimitrov (second round)
- Taylor Fritz (second round)
- Denis Shapovalov (champion)
- Pablo Carreño Busta (semifinals)
- Reilly Opelka (first round)
- Fernando Verdasco (withdrew)
- Dan Evans (second round)
Draw[]
Key[]
- Q = Qualifier
- WC = Wild card
- LL = Lucky loser
- Alt = Alternate
- SE = Special exempt
- PR = Protected ranking
- ITF = ITF entry
- JE = Junior exempt
- w/o = Walkover
- r = Retired
- d = Defaulted
Finals[]
Top half[]
| First round
| | | Second round
| | | Quarterfinals
| | | Semifinals
| |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | | | 1
| F Fognini
| 1
| 1
|
| | | |
| PR
| J Tipsarević
| 6
| 6
|
| | | PR
| J Tipsarević
| 6
| 6
|
| |
|
| C Moutet
| 2
| 4
|
| | | | | | PR
| J Tipsarević
| 2
| 6
| 64
| |
| WC
| E Ymer
| 66
| 2
|
| | | | | LL
| Y Sugita
| 6
| 4
| 77
| |
| LL
| Y Sugita
| 78
| 6
|
| | | LL
| Y Sugita
| 78
| 6
|
| | | | |
|
| S Travaglia
| 7
| 4
| 6
| | |
| S Travaglia
| 66
| 4
|
| |
| 6
| R Opelka
| 5
| 6
| 4
| | | | LL
| Y Sugita
| 5
| 2
|
| |
| | | | | | | 4
| D Shapovalov
| 7
| 6
|
| |
| | | | 4
| D Shapovalov
| 6
| 77
|
| | | | |
| LL
| O Otte
| 66
| 65
|
| | | Q
| A Popyrin
| 4
| 63
|
| |
| Q
| A Popyrin
| 78
| 77
|
| | | | | | 4
| D Shapovalov
| 6
| 6
|
| |
| WC
| M Ymer
| 7
| 6
|
| | | | | Q
| C-M Stebe
| 0
| 3
|
| |
|
| J Sousa
| 5
| 4
|
| | | WC
| M Ymer
| 0
| 65
|
| | |
|
| B Schnur
| 2
| 6
| 1
| | | Q
| C-M Stebe
| 6
| 77
|
| |
| Q
| C-M Stebe
| 6
| 3
| 6
| | |
Bottom half[]
Qualifying[]
Seeds[]
- Tommy Paul (qualified)
- Alexei Popyrin (qualified)
- Chung Hyeon (first round)
- Gianluca Mager (qualifying competition, Lucky loser)
- Dennis Novak (qualified)
- Yūichi Sugita (qualifying competition, Lucky loser)
- Ernests Gulbis (first round, retired)
- Oscar Otte (qualifying competition, Lucky loser)
Qualifiers[]
-
Tommy Paul
- Alexei Popyrin
- Cedrik-Marcel Stebe
- Dennis Novak
Lucky losers[]
Qualifying draw[]
First qualifier[]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 1
| Tommy Paul
| 6
| 6
|
| | |
|
| Alt
| Markus Eriksson
| 1
| 1
|
| |
| | 1
| Tommy Paul
| 6
| 6
|
| |
|
| |
| | | WC
| Lucas Renard
| 4
| 3
|
| |
| WC
| Lucas Renard
| 7
| 0
|
| |
| |
| 7
| Ernests Gulbis
| 5
| 0r
|
| |
Second qualifier[]
Third qualifier[]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 3
| Chung Hyeon
| 6
| 3
| 3
| | |
|
|
| Cedrik-Marcel Stebe
| 3
| 6
| 6
| |
| |
| Cedrik-Marcel Stebe
| 6
| 4
| 6
| |
|
| |
| | | 8
| Oscar Otte
| 4
| 6
| 1
| |
|
| Tommy Robredo
| 0
| 6
| 1
| |
| |
| 8
| Oscar Otte
| 6
| 4
| 6
| |
Fourth qualifier[]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 4
| Gianluca Mager
| 6
| 7
|
| | |
|
| WC
| Simon Yitbarek
| 2
| 5
|
| |
| | 4
| Gianluca Mager
| 1
| 5
|
| |
|
| |
| | | 5
| Dennis Novak
| 6
| 7
|
| |
|
| Viktor Troicki
| 5
| 1
|
| |
| |
| 5
| Dennis Novak
| 7
| 6
|
| |
References[]
2019 ATP Tour « 2018 2020 » |
---|
Grand Slam events | |
---|
ATP Tour Masters 1000 | |
---|
ATP Tour 500 |
- Rotterdam (S, D)
- Rio de Janeiro (S, D)
- Dubai (S, D)
- Acapulco (S, D)
- Barcelona (S, D)
- London (S, D)
- Halle (S, D)
- Hamburg (S, D)
- Washington D.C. (S, D)
- Beijing (S, D)
- Tokyo (S, D)
- Vienna (S, D)
- Basel (S, D)
|
---|
ATP Tour 250 |
- Brisbane (S, D)
- Doha (S, D)
- Pune (S, D)
- Auckland (S, D)
- Sydney (S, D)
- Montpellier (S, D)
- Sofia (S, D)
- Córdoba (S, D)
- Buenos Aires (S, D)
- Uniondale (S, D)
- Delray Beach (S, D)
- Marseille (S, D)
- São Paulo (S, D)
- Houston (S, D)
- Marrakesh (S, D)
- Budapest (S, D)
- Estoril (S, D)
- Munich (S, D)
- Geneva (S, D)
- Lyon (S, D)
- Rosmalen (S, D)
- Stuttgart (S, D)
- Antalya (S, D)
- Eastbourne (S, D)
- Båstad (S, D)
- Newport (S, D)
- Umag (S, D)
- Atlanta (S, D)
- Gstaad (S, D)
- Kitzbühel (S, D)
- Los Cabos (S, D)
- Winston-Salem (S, D)
- Metz (S, D)
- St. Petersburg (S, D)
- Chengdu (S, D)
- Zhuhai (S, D)
- Antwerp (S, D)
- Moscow (S, D)
- Stockholm (S, D)
|
---|
Team events | |
---|
|