The Nigerian National Assembly delegation from Benue comprises three Senators representing Benue South, Benue North-East, and Benue North-West, and ten Representatives representing Apa/Agatu
, Kwande/Ushongo, Oju/Obi Vandeikya/Konshisha, Buruku, Ado/Ogbadigba/Opkokwu, Katsina-Ala/Ukum/Logo, Gboko/Tarka, and Makurdi/Guma,Gwer/Gwer-west.
Fourth Republic[]
The 9th Parliament (2019 till date)[]
The 8th Parliament (2015 - 2019)[]
|
OFFICE
|
NAME
|
PARTY
|
CONSTITUENCY
|
TERM
|
|
Senator
|
David Mark
|
PDP
|
Benue South
|
2015–till date
|
Senator
|
Barnabas Gemade
|
|
Benue North-East
|
2015–till date
|
Senator
|
George Akume
|
|
Benue North-West
|
2015–till date
|
|
Representative
|
Ochepo Adamu
|
PDP
|
Apa/Aguta
|
2015–till date
|
Representative
|
Iorember Wayo
|
APC
|
Kwande/Ushongo
|
2015–till date
|
Representative
|
|
|
Igede
|
2015–till date
|
Representative
|
Herman Hembe
|
APC
|
Vandeikya/Konshisha
|
2015–till date
|
Representative
|
Orker-Jev Yisa
|
APC
|
Buruku
|
2015–till date
|
Representative
|
Adabah Christian
|
PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu
|
2015–till date
|
Representative
|
Memga Emmanuel
|
PDP
|
Katsina-Ala/Ukum/Logo
|
2015–till date
|
Representative
|
John Dyegh
|
APC
|
Gboko/Tarka
|
2015–till date
|
Representative
|
Dickson Tarkighir
|
APC
|
Makurdi/Guma
|
2015–till date
|
Representative
|
Mark Gbillah
|
APC
|
Gwer East/Gwer West
|
2015–till date
|
Representative
|
Awulu Adaji
|
PDP
|
Oturkpo/Ohimini
|
2015–till date
|
Representative
|
Aja Samson
|
PDP
|
Oju/Obi
|
2015–till date
|
The 7th Parliament (2011 - 2015)[]
|
OFFICE
|
NAME
|
PARTY
|
CONSTITUENCY
|
TERM
|
|
Senator
|
David Mark
|
PDP
|
Benue South
|
2011–2015
|
Senator
|
Barnabas Gemade
|
APC
|
Benue North-East
|
2011–2015
|
Senator
|
George Akume
|
APC
|
Benue North-West
|
2011–2015
|
|
Representative
|
Ochepo Adamu
|
PDP
|
Apa/Aguta
|
2011–2015
|
Representative
|
Aboho Ityokumba
|
|
Kwande/Ushongo
|
2011–2015
|
Representative
|
|
|
Igede
|
2011–2015
|
Representative
|
Herman Hembe
|
|
Vandeikya/Konshisha
|
2011–2015
|
Representative
|
|
|
Buruku
|
2011–2015
|
Representative
|
Saleh Anthony
|
PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu
|
2011–2015
|
Representative
|
Memga Emmanuel
|
PDP
|
Katsina-Ala/Ukum/Logo
|
2011–2015
|
Representative
|
John Dyegh
|
|
Gboko/Tarka
|
2011–2015
|
Representative
|
Jime Emmanuel
|
|
Makurdi/Guma
|
2011–2015
|
Representative
|
Alaaga Demnenge
|
APC
|
Gwer East/Gwer West
|
2011–2015
|
Representative
|
Awulu Adaji
|
PDP
|
Otukpo/Ohimini
|
2011–2015
|
Representative
|
Aja Samson
|
PDP
|
Oju/Obi
|
2011–2015
|
The 4th Parliament (1999 - 2003)[]
|
OFFICE
|
NAME
|
PARTY
|
CONSTITUENCY
|
TERM
|
|
Senator
|
David Mark
|
PDP
|
Benue South
|
1999–2003
|
Senator
|
Daniel Iyorkegh Saro
|
PDP
|
Benue North-East
|
1999–2003
|
Senator
|
Joseph Waku
|
PDP
|
Benue North-West
|
1999–2003
|
|
Representative
|
Agidani Solomon Umoru
|
PDP
|
Apa/Aguta
|
1999–2003
|
Representative
|
Gbande Moses Akuha Tor
|
PDP
|
Kwande/Ushongo
|
1999–2003
|
Representative
|
Idikwu Altine Oga
|
PDP
|
Igede
|
1999–2003
|
Representative
|
Jooji Tachia
|
PDP
|
Vandeikya/Konshisha
|
1999–2003
|
Representative
|
Malherbe Zakarie Andiir
|
PDP
|
Buruku
|
1999–2003
|
Representative
|
Obande Sameul Onazi
|
PDP
|
Ado/Ogbadigba/Opkokwu
|
1999–2003
|
Representative
|
Suswam TorwuaGabriel
|
PDP
|
Katsina-Alu/Ukum/Logo
|
1999–2003
|
Representative
|
Terngu Tsegba
|
PDP
|
Gboko/Tarka
|
1999–2003
|
Representative
|
Upaa Cletus Tivnongu Kinga
|
PDP
|
Makurdi/Guma
|
1999–2003
|
Representative
|
[Goddy Igbaraav Ikerave
|
PDP
|
Gwer/Gwer-West
|
1999–2003
|
References[]
Nigerian National Assembly Delegations |
---|
| |