From Wikipedia, the free encyclopedia
This is a list of individuals currently serving in the Nigeria House of Representatives (as of the 9th National Assembly ).[1]
Leadership [ ]
Presiding officers [ ]
Majority leadership [ ]
Minority leadership [ ]
Office
Party
Member
State
Constituency
Since
House Minority Leader
PDP
Delta
Aniocha/Oshimili
3 July 2019
Deputy House Minority Leader
PDP
Enugu
Aninri/Awgu/Oji River
3 July 2019
House Minority Whip
PDP
Kaduna
Kaura
3 July 2019
Deputy House Minority Whip
PDP
Adekoya Adesegun Abdel-Majid
Ogun
Ijebu North/Ijebu East/Ogun Waterside
3 July 2019
Regional membership [ ]
As of 18 November 2021 :
Zone
APC
PDP
APGA
ADC
PRP
Vacant
Total
States included
North-Central
32
16
1
1
0
1
51
BE , FCT , KO , KW , NA , PL
North-East
37
9
0
0
1
1
48
AD , BA , BO , GO , TA , YO
North-West
82
10
0
0
0
0
92
JI , KD , KN , KT , KE , SO , ZA
South-East
17
26
2
0
0
0
43
AB , AN , EB , EN , IM
South-South
11
43
0
0
0
1
55
AK , BY , CR , RI , DE , ED
South-West
55
13
0
0
0
1
71
EK , LA , EG , ON , OS , OY
Total
234
117
3
1
1
4
360
Vacancies [ ]
Jos North/Bassa (Plateau State): (APC) died 2 April 2021 in a car crash.[3] The will be held on a TBD date.
Akure North/Akure South (Ondo State): Adedayo Omolafe (PDP) died 16 August 2021 of an unknown illness.[4] The will be held on a TBD date.
Ogoja/Yala (Cross River State): Agom Jarigbe (PDP) resigned 22 September 2021 after being sworn in as Cross River North Senator.[5] The will be held on a TBD date.
Bali/Gassol (Taraba State): (APC) was removed from office by a court ruling on 29 September 2021.[6] The court declared Garba Hamman-Julde (APC) as the new member for Bali/Gassol; he is yet to be sworn-in.[7]
Members [ ]
Abia State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Aba North/Aba South
[b]
PDP
Arochukwu/Ohafia
Uko Nkole
PDP
Bende
Benjamin Kalu
APC
Isiala Ngwa North/Isiala Ngwa South
PDP
Isuikwuato/Umunneochi
Nkeiruka Onyejeocha
APC
Obingwa/Ugwunagbo/Osisioma
PDP
Ukwa East/West
PDP
Umuahia North/Umuahia South/Ikwuano
APC[c]
Adamawa State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Demsa/Numan/Lamurde
PDP
Fufore/Song
PDP
Gombi/Hong
APC
Guyuk/Shelleng
PDP
Madagali/Michika
PDP
Maiha/Mubi North/Mubi South
APC
Mayo Belwa/Toungo/Jada/Ganye
Abdulrazak Namdas
APC
Yola North/Yola South/Girei
[d]
PDP
Akwa Ibom State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Abak/Etim Ekpo/Ika
PDP
Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
PDP
Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium
Onofiok Luke
PDP
Ikono/Ini
PDP
Ikot Abasi/Mkpat Enin/Eastern Obolo
PDP
Ikot Ekpene/Essien Udim/Obot Akara
PDP
Itu/Ibiono Ibom
PDP
Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
Nse Ekpenyong
PDP
Ukanafun/Oruk Anam
Unyime Idem
PDP
Uyo/Uruan/Nsit Atai/Ibesikpo Asutan
Michael Enyong
PDP
Anambra State [ ]
Bauchi State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Alkaleri/Kirfi
APC
Bauchi
APC[f]
Darazo/Ganjuwa
APC
Dass/Bogoro/Tafawa Balewa
Yakubu Dogara
APC[c]
Gamawa
[g]
PDP
Jama’are/Itas-Gadau
APC
Katagum
PRP
Misau/Dambam
Ibrahim Makama Misau
APC
Ningi/Warji
APC
Shira/Glade
APC
Toro
APC
Zaki
[g]
PDP
Bayelsa State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Brass/Nembe
APC
Ogbia
PDP
Sagbama/Ekeremor
Fred Agbedi
PDP
Southern Ijaw
APC
Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
PDP
Benue State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Ado/Obadigbo/Opkokwu
PDP
Apa/Agatu
APC[h]
Buruku
PDP
Gboko/Tarka
John Dyegh
PDP[i]
Guma/Makurdi
PDP
Gwer East/Gwer West
PDP
Katsina-Ala/Ukum/Logo
PDP
Konshisha/Vandeikya
APC[e]
Kwande/Ushongo
PDP
Oju/Obi
[d]
PDP
Otukpo/Ohimini
Blessing Onuh
APC[e]
Borno State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Askira-Uba/Hawul
APC
Bama/Ngala/Kala-Balge
Zainab Gimba
APC
Biu/Kwaya Kusar/Shani/Bayo
APC
Chibok/Damboa/Gwoza
APC
Dikwa/Mafa/Konduga
APC
Gubio/Kaga/Magumeri
APC
Jere
Satomi Ahmad
APC
Kukawa/Mobbar/Abadam/Guzamala
APC
Maiduguri (Metropolitan)
APC
Monguno/Marte/Nganzai
Mohammed Tahir Monguno
APC
Cross River State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Abi/Yakurr
[g]
APC
Akamkpa/Biase
PDP
Akpabuyo/Bakassi/Calabar South
PDP
Calabar Municipal/Odukpani
PDP
Ikom/Boki
PDP
Obanliku/Obudu/Bekwarra
APC[c]
Obubra/Etung
APC[c]
Ogoja/Yala
Vacant
Delta State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Aniocha/Oshimili
PDP
Bomadi/Patani
PDP
Burutu
Julius Gbabojor Pondi
PDP
Ethiope East/Ethiope West
PDP
Ika North East/Ika South
PDP
Isoko South/Isoko North
Ogor Okuweh
PDP
Okpe/Sapele/Uvwie
PDP
Nkokwa East/Ndokwa West/Ukwuani
PDP
Ughelli North/Ughelli South/Udu
Francis Waive
APC
Warri North/Warri South/Warri South West
PDP
Ebonyi State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Abakaliki/Izzi
PDP
Afikpo North/Afikpo South
PDP
Ebonyi/Ohaukwu
PDP
Ezza North/Ishielu
PDP
Ezza South/Ikwo
[d]
APC
Ivo/Ohaozara/Onicha
PDP
Edo State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Akoko-Edo
APC
Egor/Ikpoba-Okha
PDP
Esan Central/Esan South/Igueben
Joe Edionwele
PDP
Esan North East/Esan South East
PDP
Etsako East/Etsako West Etsako Central
Johnson Oghuma
APC
Oredo
PDP
Orhionmwon/Uhunmwonde
APC
Ovia North East/Ovia South West
PDP
Owan East/Owan West
Julius Ihonvbere
APC
Ekiti State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Ado Ekiti/Irepodun-Ifelodun
APC
Ekiti South West/Ikere/Ise/Orun
APC
Emure/Gbonyin/Ekiti East
Richard Bamisile
APC
Ido/Osi, Moba/Ilejeme
APC
Ijero/Ekiti West/Efon
Ogunlola Olubunmi
APC
Ikole/Oye
APC
Enugu State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Aninri/Awgu/Oji River
PDP
Enugu East/Isi-Uzo
PDP
Enugu North/Enugu South
PDP
Ezeagu/Udi
PDP
Igbo-Etiti/Uzo-Uwani
PDP
Igboeze North/Udenu
PDP
Nkanu East/Nkanu West
PDP
Nsukka/Igbo-Eze South
PDP
Federal Capital Territory [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Abaji/Gwagwalada/Kwali/Kuje
PDP
AMAC/Bwari
PDP
Gombe State [ ]
Imo State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Aboh Mbaise/Ngor Okpala
Bede Eke
PDP
Ahiazu Mbaise/Ezinihitte
PDP
Ehime Mbano/Ihitte Uboma/Obowo
[d]
APC
Ideato North/Ideato South
APC[j]
Ikeduru/Mbaitoli
Henry Nwawuba
PDP
Isiala Mbano/Okigwe/Onuimo
Miriam Onuoha [g]
APC
Isu/Njaba/Nkwerre/Nwangele
Ugonna Ozurigbo
APC
Oguta/Ohaji/Egbema/Oru West
APC[j]
Oru East/Orsu/Orlu
PDP
Owerri Municipal/Owerri North/Owerri West
PDP
Jigawa State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Babura/Garki
[b]
APC
Birnin Kudu/Buji
APC
Birniwa/Guri/Kirikasamma
APC
Dutse/Kiyawa
APC
Gagarawa/Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar
APC
Gwaram
[b]
APC
Hadejia/Auyo/Kafin Hausa
APC
Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi
Muhammed Gudaji Kazaure
APC
Mallam Madori/Kaugama
APC
Jahun/Miga
APC
Ringim/Taura
APC
Kaduna State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Birnin Gwari/Giwa
APC
Chikun/Kajuru
Yakubu Umar Barde
PDP
Igabi
[d]
APC
Ikara/Kubau
APC
Jema’a/Sanga
PDP
Kachia/Kagarko
APC
Kaduna North
Samaila Suleiman
APC
Kaduna South
Mukhtar Ahmed
APC
Kaura
APC
Kauru
APC
Lere
[b]
APC
Makarfi/Kudan
APC
Sabon Gari
APC
Soba
PDP
Zangon Kataf/Jaba
PDP
Zaria
APC
Kano State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Albasu/Gaya/Ajingi
APC
Bebeji/Kiru
[g]
APC[c]
Bichi
Abubakar Kabir Abubakar
APC
Dala
APC
Danbatta/Makoda
APC
Doguwa/Tudun Wada
Alhassan Doguwa [g]
APC
Dawakin Kudu/Warawa
APC
Dawakin Tofa/Tofa/Rimin Gado
APC
Fagge
APC
Gabasawa/Gezawa
[d]
APC
Gwarzo/Kabo
APC
Gwale
APC
Kumbotso
[g]
APC
Kano Municipal
Sha'aban Ibrahim Sharada [d]
APC
Kunchi/Tsanyawa
APC
Karaye/Rogo
APC
Kura/Madobi/Garun Malam
APC
Minjibir/Ungogo
APC
Nasarawa
APC
Rano/Bunkure/Kibiya
Kabiru Alhassan Rurum
APC
Sumaila/Takai
[d]
PDP
Shanono/Bagwai
APC
Tarauni
APC
Wudil/Garko
APC
Katsina State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Bakori/Danja
[d]
APC
Batagarawa/Charanchi/Rimi
APC
Batsari/Safana/Danmusa
APC
Bindawa/Mani
APC
Daura/Sandamu/Mai’adua
APC
Dutsin-Ma/Kurfi
APC
Faskari/Kankara/Sabuwa
APC
Funtua/Dandume
APC
Jibia/Kaita
APC
Katsina
APC
Ingawa/Kankia/Kusada
APC
Malumfashi/Kafur
APC
Mashi/Dutsi
APC
Matazu/Musawa
APC
Zango/Baure
APC
Kebbi State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Aleiro/Gwandu/Jega
APC
Arewa/Dandi
APC
Argungu/Augie
APC
Bagudo/Suru
APC
Bunza/Birnin Kebbi/Kalgo
APC
Fakai/Sakaba/Wasagu/Danko/Zuru
Kabir Tukura Ibrahim
APC
Koko-Besse/Maiyama
APC
Ngaski/Shanga/Yauri
APC
Kogi State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Adavi/Okehi
APC
Ajaokuta
APC
Ankpa/Omala/Olamaboro
Ali Abdullahi Ibrahim
APC
Bassa/Dekina
APC
Ibaji/Idah/Igalamela/Odolu
David Idris Zacharias
APC
Kabba/Bunu/Ijumu
Tajudeen Yusuf
PDP
Lokoja
APC
Okene/Ogori-Magogo
APC
Yagba East/Yagba West/Mopamuro
ADC
Kwara State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Asa/Ilorin West
APC
Baruten/Kaiama
APC
Edu/Moro/Pategi
APC
Ekiti/Isin/Irepodun/Oke-ero
Raheem Olawuyi
APC
Ilorin East/Ilorin South
APC
Offa/Oyun/Ifelodun
APC
Lagos State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Agege
APC
Ajeromi/Ifelodun
[d]
APC
Alimosho
APC
Amuwo Odofin
PDP
Apapa
APC
Badagry
APC
Epe
APC
Eti-Osa
APC
Ibeju-Lekki
APC
Ifako/Ijaiye
APC
Ikeja
Abiodun Faleke
APC
Ikorodu
APC
Kosofe
APC
Lagos Island I
Enitan Badru
APC
Lagos Island II
APC
Lagos Mainland
APC
Mushin I
APC
Mushin II
Bolaji Ayinla
APC
Ojo
Tajudeen Obasa
PDP
Oshodi/Isolo I
APC
Oshodi/Isolo II
APC
Somolu
APC
Surulere I
Femi Gbajabiamila
APC
Surulere II
PDP
Nasarawa State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Akwanga/Nasarawa/Eggon/Wamba
PDP
Awe/Doma/Keana
APC
Keffi/Karu/Kokona
APC[c]
Lafia/Obi
APC
Nassarawa/Toto
APC
Niger State [ ]
Ogun State [ ]
Ondo State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Akoko North East/Akoko North West
Olubunmi Tunji-Ojo
APC
Akoko South East/Akoko South West
APC
Akure North/Akure South
Vacant
Idanre/Ifedore
Tajudeen Adeyemi Adefisoye
APC[m]
Ilaje/Eseodo
PDP
Ile-oluji/Okeigbo/Odigbo
APC
Irele/Okitipupa
PDP
Ondo East/Ondo West
Abiola Makinde
APC[k]
Owo/Ose
APC
Osun State [ ]
Oyo State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West
Akeem Adeniyi Adeyemi
APC
Akinyele/Lagelu
APC
Atisbo/Saki East/Saki West
APC
Egbeda/Ona-Ara
Akinola Adekunle Alabi
APC
Ibadan North East/Ibadan South East
PDP
Ibadan North
APC
Ibadan North West/Ibadan South West
PDP
Ibarapa Central/Ibarapa North
PDP
Ibarapa East/Ido
PDP
Irepo/Olurunsogo/Orelope
APC
Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju
Shina Peller
APC
Ogbomoso North/Ogbomoso South/Orire
APC[n]
Ogo-Oluwa/Surulere
APC
Oluyole
Tolulope Akande-Sadipe
APC
Plateau State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Barkin Ladi/Riyom
PDP
Bokkos/Mangu
PDP
Jos North/Bassa
Vacant
Jos South/Jos East
Dachung Musa Bagos
PDP
Kanke/Pankshin/Kanam
Gagdi Adamu Yusuf
PDP
Langtang North/Langtang South
Beni Lar
PDP
Mikang/Qua’an/Pan/Shedam
APC
Wase
Ahmed Idris Wase
APC
Rivers State [ ]
Sokoto State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Binji/Silame
PDP
Dange-Shuni/Bodinga/Tureta
[d]
PDP
Goronyo/Gada
Musa Sarkin-Adar
APC
Illela/Gwadabawa
Abdullahi Salame
APC
Isa/Sabon Birni
[g]
PDP
Kebbe/Tambuwal
APC
Kware/Wamakko
APC
Sokoto North/Sokoto South
[g]
PDP
Tangaza/Gudu
APC
Wurno/Rabah
APC
Yabo/Shagari
APC
Taraba State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Bali/Gassol
Vacant [8]
Jalingo/Yorro/Zing
[d]
APC
Karim Lamido/Lau/Ardo-Kola
PDP
Sardauna/Gashaka/Kurmi
APC[c]
Takuma/Donga/Ussa
PDP
Wukari/Ibi
Usman Danjuma Shiddi
APC[e]
Yobe State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Bade/Jakusko
Zakariyau Galadima
APC
Bursari/Geidam/Yunusari
APC
Damaturu/Gujba/Gulani/Tarmuwa
Khadija Bukar Abba Ibrahim
APC
Fika/Fune
APC
Machina/Nguru/Yusufari/Karasuwa
APC
Nangere/Potiskum
APC
Zamfara State [ ]
Constituency
Member
Member
Party
Anka/Talata/Mafara
[d]
PDP
Bakura/Maradun
[d]
APC[c]
Bungudu/Maru
[d]
APC[c]
Gunmi/Bukkuyum
[d]
APC[c]
Gusau/Tsafe
[d]
APC[c]
Kaura Namoda/Birnin Magaji
[d]
APC[c]
Shinkafi/Zurmi
[d]
APC[c]
Notes [ ]
^ Doguwa's election as representative was annulled in November 2019, however, he won the ensuing rerun election and thus retained his position as Majority Leader.[2]
^ a b c d e This House member won their seat in a by-election.
^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r This House member was elected as a member of the PDP but switched to the APC during their term.
^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u This House member won their seat after a court or tribunal ruling.
^ a b c d e f This House member was elected as a member of the APGA but switched to the APC during their term.
^ This House member was elected as a member of the PRP but switched to the APC during their term.
^ a b c d e f g h i j k This House member won their seat after a court-ordered rerun election after the original election was voided.
^ This House member was elected as a member of the LP but switched to the APC during their term.
^ This House member was elected as a member of the APC but switched to the PDP during their term.
^ a b This House member was elected as a member of the AA but switched to the APC during their term.
^ a b This House member was elected as a member of the ADC but switched to the APC during their term.
^ This House member was elected as a member of the APM but switched to the APC during their term.
^ This House member was elected as a member of the SDP but switched to the APC during their term.
^ This House member was elected as a member of the ADP but switched to the APC during their term.
References [ ]
^ "Honourable Representatives" . National Assembly . Retrieved 1 September 2021 .
^ Akinpelu, Yusuf. "House of Reps retain Doguwa as majority leader" . Premium Times . Retrieved 16 October 2021 .
^ "Rep. Maitala, son, 2 others die in auto crash" . The Guardian . Retrieved 19 November 2021 .
^ Babajide, Abdul. "Reps member, Adedayo Omolafe is dead" . Daily Post . Retrieved 19 November 2021 .
^ Kwen, James. "Cross River lawmaker, Jarigbe quits Reps, joins Senate" . Business Day . Retrieved 19 November 2021 .
^ Sa’id, Zainab. "Taraba: Court Sacks Federal Lawmaker" . Voice of Nigeria . Retrieved 19 November 2021 .
^ Alkassim, Balarabe. "One Month After Court Order, Gbajabiamila Yet To Swear In Taraba Rep" . Daily Trust . Retrieved 19 November 2021 .
^ Alkassim, Balarabe. "One Month After Court Order, Gbajabiamila Yet To Swear In Taraba Rep" . Daily Trust . Retrieved 2 November 2021 .
Categories :
Government of Nigeria Lists of current national legislators Hidden categories:
Articles with hCards Articles containing potentially dated statements from November 2021 All articles containing potentially dated statements