The Nigerian National Assembly delegation from Oyo comprises three Senators representing Oyo South, Oyo Central, Oyo North and fourteen Representatives representing the following federal constituencies: Ona-Ara/Egbeda, Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju, Ibadan North- East/South- East, Lagelu/Akinyele, Ibarapa East/Ido, Ibadan North, Oluyole, Atisbo/Saki East/Saki West, Ibadan North West/South West, Ibarapa Central/Ibarapa North, Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West, Ogo-oluwa/Surulere Oluyole, Ogbomosho-North/South/Orire, and Olurunssogo/Orelope/Irepo.
Fourth Republic [ ]
The 4th & 5th Parliament (1999 - 2007) [ ]
Office
Name
Party
Constituency
Term
Senator
Lekan Balogun
AD
Oyo Central
1999–2003
Senator
Brimmo Yemi Yusuf
AD
Oyo North
1999–2003
Senator
AD
Oyo South
1999–2003
Representative
Adekunle Jenrade Kareem
AD
Ona-Ara/Egbeda
1999–2003
Representative
Ademola Adeniyi Tajudeen
AD
Iseyin/Kajola/Iwujola/Itesiwaju
1999–2003
Representative
Adeshile Adedeji Kazeem
AD
Ibadan North- East/South- East
1999–2003
Representative
Alli Lateef Adebola
AD
Lagelu/Akinyele
1999–2003
Representative
Anwo SanusiSadiq
PDP
Ibarapa East/Ido
1999–2003
Representative
Balogun Alli
AD
Ibadan North
1999–2003
Representative
Gbadamosi Lateef Durojaiye
AD
Oluyole Local Govt.
1999–2003
Representative
Hussein Adesiyan Ajani
AD
Atisbo/Saki East/Saki West
1999–2003
Representative
Oduyoye Babatunde
AD
Ibadan North West/South West
1999–2003
Representative
Oladeni OjegokeRafiu
AD
Ibarapa Central/Ibarapa North
1999–2003
Representative
Oluwasegun Taiwo Dele
AD
Oyo Alafin
1999–2003
Representative
Oyebanji Folaranmi Simeon
PDP
Ogo-oluwa
1999–2003
Representative
Segun AdibiTemilola
AD
Ogbomosho/North/South/Orire
1999–2003
Representative
Sekoni Sheik mudathir
AD
Olurunsogo/Dorelope
1999–2003
The 6th Assembly 2007 - 2011 [ ]
Office
Name
Party
Constituency
Term
Senator
Kamorudeen A. Adedibu
PDP
Oyo South
2007–2011
Senator
Teslim Kolawole Folarin (OFR)
PDP
Oyo Central
2007–2011
Senator
Andrew Abidemi Babalola
PDP
Oyo North
2007–2011
Representative
Festus Adegoke
PDP
Ona-Ara/Egbeda
2007–2011
Representative
Abass Olopoenia
PDP
Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju
2007–2011
Representative
Olusegun Olayiwola Akinloye
PDP
Ibadan North- East/South- East
2007–2011
Representative
* Omotayo Paul Oyetunji
PDP
Lagelu/Akinyele
2008–2011
Representative
Taiwo Adewale Oluyemi
PDP
Ibarapa East/Ido
2007–2011
Representative
Gbede Aderemi Waheed
PDP
Ibadan North
2007–2011
Representative
Oyedokun Oladepo
PDP
Oluyole
2007–2011
Representative
Kareem Tajudeen Abisodun
AC
Atisbo/Saki East/Saki West
2007–2011
Representative
Folake Olunloyo Oshinowo[1] [2]
PDP
Ibadan North West/South West
2007–2011
Representative
Muraina Saubana Ajibola
PDP
Ibarapa Central/Ibarapa North
2007–2011
Representative
Mudashiru Kamil Akinlabi
PDP
Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West
2007–2011
Representative
Ayoade Ademola Adeseun
PDP
Ogo-Oluwa/Surulere/Oluyole
2007–2011
Representative
Mulikat Akande Adeola
PDP
Ogbomosho North/South/Oriire
2007–2011
Representative
Agoro Lanre Adeniran
PDP
Irepo/Olurunsogo/Orelope
2007–2011
*Omotayo Paul Oyetunji, who was elected on 26 January 2008 in a bye election, replaced Segun Moses Oladimeji who was assassinated on 14 September 2007.[3]
The 7th Assembly 2011 - 2015 [ ]
Office
Name
Party
Constituency
Term
Senator
PDP
Oyo North
2011–2015
Senator
Ayoade Ademola Adeseun
ACN
Oyo Central
2011–2015
Senator
Olufemi Lanlehin
Accord
Oyo South
2011–2015
Representative
Mudashiru Kamil Akinlabi
ACN
Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West
2011–2015
Representative
PDP
Atigbo/Saki East/Saki West
2011–2015
Representative
Adebukola A. Ajaja
Accord
Ibadan North- East/South- East
2011–2015
Representative
ACN
Ibadan North
2011–2015
Representative
Olayemi Sikiru Busari
Accord
Ona-Ara/Egbeda
2011–2015
Representative
Kola Olabiyi
ACN
Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju
2011–2015
Representative
Accord
Lagelu/Akinyele
2011–2015
Representative
Sunday Adepoju
ACN
Ibarapa East/Ido
2011–2015
Representative
Accord
Oluyole
2011–2015
Representative
Saheed Akinade Fijabi
ACN
Ibadan North West/South West
2011–2015
Representative
PDP
Ibarapa Central/Ibarapa North
2011–2015
Representative
PDP
Ogo-Oluwa/Surulere/Oluyole
2011–2015
Representative
Mulikat Akande Adeola
PDP
Ogbomosho/North/South/Orire
2011–2015
Representative
PDP
Irepo/Olurunsogo/Orelope
2011–2015
8th Assembly (2015-2019) [ ]
Senator
Party
Constituency
Monsurat Sunmonu
ADC
Oyo Central
ADC
Oyo South
Abdulfatai Buhari
APC
Oyo North
Representative
Party
Constituency
Akeem Adeyemi
APC
Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West
APC
Atigbo/Saki East/Saki West
Dapo Lam Adesina
ADC
Ibadan North- East/South- East
APC
Ibadan North
APC
Ona-Ara/Egbeda
APC
Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju
Olatoye Tempitope Sugar
ADP
Lagelu/Akinyele
APC
Ibarapa East/Ido
APC
Oluyole
APC
Ibadan North West/South West
APC
Ibarapa Central/Ibarapa North
PDP
Ogo-Oluwa/Surulere/Oluyole
ADP
Ogbomosho/North/South/Orire
APC
Irepo/Olurunsogo/Orelope
9th Assembly (2019-date) [ ]
References [ ]
External links [ ]
Nigerian National Assembly Delegations