1997–98 Australian Athletics Championships
1997–98 Australian Athletics Championships | |
---|---|
Dates | 13–15 March 1998 |
Host city | Melbourne, Australia |
Venue | Olympic Park Stadium |
← 1996–97 1998–99 → |
The 1997–98 Australian Athletics Championships was the 76th edition of the national championship in outdoor track and field for Australia. It was held from 13–15 March 1998 at the Olympic Park Stadium in Melbourne. It served as a selection meeting for Australia at the 1998 Commonwealth Games. The 10,000 metres event took place separately at the on 18 December 1997 at Lakeside Stadium in Melbourne. The combined track and field events were held at the Hobart Grand Prix from 20–22 February 1998.[1][2]
Medal summary[]
Men[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (Wind: -3.4 m/s) |
Matt Shirvington New South Wales |
10.47 | Deji Aliu Nigeria (NGR) |
10.50 | Paul Henderson New South Wales |
10.68 |
200 metres (Wind: -2.0 m/s) |
Damien Marsh Queensland |
21.34 | Matt Shirvington New South Wales |
21.37 | Patrick Johnson Australian Capital Territory |
21.42 |
400 metres | Western Australia |
45.55 | Patrick Dwyer New South Wales |
46.44 | Western Australia |
46.77 |
800 metres | Noah Ngeny Kenya (KEN) |
1:46.85 | Tasmania |
1:47.00 | Grant Cremer New South Wales |
1:47.12 |
1500 metres | Kenya (KEN) |
3:40.91 | New Zealand (NZL) |
3:41.17 | New South Wales |
3:41.42 |
5000 metres | Shaun Creighton Australian Capital Territory |
13:24.84 | Mizan Mehari Australian Capital Territory |
13:36.81 | Lee Troop Victoria |
13:41.16 |
10,000 metres | Luke Kipkosgei Kenya (KEN) |
27:29.44 | Kenya (KEN) |
27:30.04 | Robbie Johnston New Zealand (NZL) |
28:07.80 |
110 metres hurdles (Wind: -2.0 m/s) |
Kyle Vander-Kuyp Victoria |
14.00 | Japan (JPN) |
14.40 | Japan (JPN) |
14.48 |
400 metres hurdles | Rohan Robinson Victoria |
49.28 | Zid Abou Hamed New South Wales |
49.79 | Blair Young Queensland |
50.57 |
3000 metres steeplechase | Chris Unthank Victoria |
8:41.88 | Victoria |
8:51.13 | Stephen Thurston South Australia |
8:55.41 |
5000 metres walk | Nicholas A'Hern New South Wales |
19:12.92 | Dion Russell Victoria |
19:39.62 | Scott Nelson New Zealand (NZL) |
20:11.05 |
4 × 100 m relay | New Zealand (NZL) Chris Donaldson |
40.06 | New South Wales (NSW) Paul Henderson Matt Shirvington Toluta'u Koula |
40.25 | Western Australia (WA) Rod Mapstone |
40.94 |
4 × 400 m relay | Japan (JPN) Hideaki Kawamura Jun Osakada Shigekazu Ōmori |
3:08.12 | New South Wales (NSW) Matthew Beckenham |
3:09.68 | Victoria (VIC) |
3:10.10 |
High jump | Tim Forsyth Victoria |
2.32 m | New South Wales Lee Jin-taek South Korea (KOR) |
2.10 m | Not awarded | |
Pole vault | Dmitri Markov South Australia |
5.50 m | James Miller Victoria |
5.50 m | Paul Burgess Western Australia |
5.40 m |
Long jump | Shane Hair New South Wales |
8.09 m (+2.2 m/s) |
Jai Taurima Queensland |
7.92 m (+1.4 m/s) |
Victoria |
7.81 m (+2.2 m/s) |
Triple jump | Onochie Achike Great Britain (GBR) |
16.79 m (+2.1 m/s) |
Andrew Murphy New South Wales |
16.19 m (+2.2 m/s) |
Malaysia (MAS) |
15.86 m (+1.7 m/s) |
Shot put | Justin Anlezark Queensland |
18.73 m | Clay Cross New South Wales |
18.01 m | Aaron Neighbour Victoria |
17.43 m |
Discus throw | Ian Winchester New Zealand (NZL) |
58.77 m | Australian Capital Territory |
53.08 m | Queensland |
51.02 m |
Hammer throw | Stuart Rendell Australian Capital Territory |
75.15 m | New Zealand (NZL) |
66.55 m | South Australia |
66.54 m |
Javelin throw | Andrew Currey New South Wales |
78.46 m | Adrian Hatcher New South Wales |
76.86 m | New Zealand (NZL) |
76.32 m |
Decathlon | Jagan Hames South Australia |
7868 pts[3] | Queensland |
7542 pts[4] | Matthew McEwen Queensland |
7126 pts[5] |
Women[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (Wind: -2.7 m/s) |
Melinda Gainsford-Taylor New South Wales |
11.34 | Nova Peris-Kneebone Northern Territory |
11.62 | Lauren Hewitt Victoria |
11.68 |
200 metres (Wind: -2.2 m/s) |
Melinda Gainsford-Taylor New South Wales |
22.53 | Lauren Hewitt Victoria |
23.01 | Nova Peris-Kneebone Northern Territory |
23.17 |
400 metres | Cathy Freeman Victoria |
51.26 | Susan Andrews Tasmania |
51.55 | Lee Naylor Victoria |
51.65 |
800 metres | Tamsyn Lewis Victoria |
2:02.93 | Tasmania |
2:03.46 | Australian Capital Territory |
2:04.16 |
1500 metres | New South Wales |
4:14.59 | Sandra Dawson Queensland |
4:15.09 | Anna Brzezińska Poland (POL) |
4:15.76 |
5000 metres | Anne Cross Victoria |
15:28.73 | Samukeliso Moyo Zimbabwe (ZIM) |
15:46.03 | Kylie Risk Tasmania |
15:46.53 |
10,000 metres | Natalie Harvey Victoria |
32:21.58 | Kylie Risk Tasmania |
32:22.33 | Clair Fearnley Victoria |
32:24.17 |
100 metres hurdles (Wind: -1.8 m/s) |
New South Wales |
13.78 | New South Wales |
13.81 | Rachel Rogers South Australia |
13.90 |
400 metres hurdles | Stephanie Price New South Wales |
58.47 | Victoria |
58.83 | New Zealand (NZL) |
59.75 |
5000 metres walk | Kerry Saxby-Junna New South Wales |
21:57.74 | Jane Saville New South Wales |
22:21.79 | Natalie Saville New South Wales |
22:48.54 |
4 × 100 m relay | South Australia (SA) Tatiana Grigorieva Tania Van Heer Rachel Rogers |
45.60 | New South Wales (NSW) |
45.83 | Western Australia (WA) Jodi Lambert Kylie Reed |
46.05 |
4 × 400 m relay | Victoria (VIC) Lee Naylor Tamsyn Lewis |
3:38.48 | New South Wales (NSW) Stephanie Price Rosemary Hayward |
3:38.77 | Tasmania (TAS) Susan Andrews |
DQ |
High jump | Alison Inverarity Victoria |
1.90 m | Victoria |
1.86 m | New Zealand (NZL) |
1.82 m |
Pole vault | Emma George Victoria |
4.58 m | Tatiana Grigorieva South Australia |
4.15 m | Victoria |
3.90 m |
Long jump | Nicole Boegman New South Wales |
6.81 m (+2.9 m/s) |
Chantal Brunner New Zealand (NZL) |
6.65 m (+1.5 m/s) |
Jane Jamieson New South Wales |
6.47 m (+1.8 m/s) |
Triple jump | Connie Henry Great Britain (GBR) |
13.86 m (+0.5 m/s) |
Western Australia |
13.51 m (+1.4 m/s) |
Victoria |
13.44 m (+3.2 m/s) |
Shot put | Beatrice Faumuina New Zealand (NZL) |
16.96 m | Queensland |
15.97 m | Lisa-Marie Vizaniari Queensland |
15.83 m |
Discus throw | Beatrice Faumuina New Zealand (NZL) |
63.80 m | Lisa-Marie Vizaniari Queensland |
61.41 m | Alison Lever Queensland |
53.90 m |
Hammer throw | Deborah Sosimenko New South Wales |
66.72 m | New South Wales |
62.49 m | Karyne Perkins New South Wales |
60.69 m |
Javelin throw | Louise McPaul New South Wales |
62.34 m | Bina Ramesh France (FRA) |
49.05 m | Cecilia McIntosh Victoria |
45.54 m |
Heptathlon | Jane Jamieson New South Wales |
5943 pts[6] | Victoria |
5060 pts[7] | South Australia |
4767 pts[8] |
References[]
- ^ Australian Track & Field Championships - Men 1997–98. Athletics Australia. Retrieved 2020-01-14
- ^ Australian Track & Field Championships - Women 1997–98. Athletics Australia. Retrieved 2020-01-14.
- ^ (11.05 (+0.7), 7.22 m (-0.9), 14.48 m, 2.12 m, 50.20, 14.35 (+2.1), 46.67 m, 4.60 m, 57.23 m, 5:18.65)
- ^ (11.20 (+0.7), 6.77 m (-0.1), 14.85 m, 1.88 m, 50.49, 15.02 (+2.1), 42.92 m, 4.50 m, 64.11 m, 4:58.86)
- ^ (11.18 (+0.7), 6.62 m (+1.1), 14.07 m, 1.88 m, 49.34, 15.50 (+2.1), 40.65 m, 4.20 m, 56.77 m, 5:15.02)
- ^ (14.46 (-2.2), 1.84 m, 13.79 m, 25.97 (-1.6), 6.12 m (-0.5), 43.54 m, 2:21.92)
- ^ (13.94 (-2.2), 1.78 m, 10.21 m, 26.33 (-1.6), 5.24 m (+0.5), 35.06 m, 2:36.86)
- ^ (14.91 (-2.2), 1.63 m, 8.19 m, 27.08 (-1.6), 5.55 m (-0.1), 36.78 m, 2:29.09)
External links[]
Categories:
- Australian Athletics Championships
- March 1998 sports events in Australia
- 1998 in athletics (track and field)
- 1998 in Australian sport
- Sports competitions in Melbourne
- 1990s in Melbourne