1998 European Cup (athletics)
1998 European Cup | |
---|---|
Dates | 27–28 June (Super Leagues) 5–7 June (First & Second Leagues) |
Host city | St. Petersburg, Russia |
Level | Senior |
Type | Outdoor |
Events | 39 |
The 1998 European Cup was the 19th edition of the European Cup of athletics.[1]
The Super League Finals were held in St. Petersburg, Russia. The first two teams qualfied for the 1998 IAAF World Cup
Super League[]
Held on 27 and 28 June in St. Petersburg, Russia[2]
Team standings[]
Pos. | Nation | Points |
---|---|---|
1 | Great Britain | 111 |
2 | Germany | 108.5 |
3 | Russia | 102 |
4 | Italy | 101 |
5 | France | 89.5 |
6 | Czech Republic | 87 |
7 | Spain | 67.5 |
8 | Finland | 52.5 |
Pos. | Nation | Points |
---|---|---|
1 | Russia | 124 |
2 | Germany | 108 |
3 | France | 93 |
4 | Czech Republic | 89 |
5 | Great Britain | 81 |
6 | Italy | 78 |
7 | Ukraine | 64 |
8 | Slovenia | 45 |
Results summary[]
Men's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (Wind: -0.4 m/s) |
Stéphane Cali France |
10.32 | Aleksandr Porkhomovskiy Russia |
10.40 | Colin Jackson Great Britain |
10.41 |
200 m (Wind: +1.4 m/s) |
Douglas Walker Great Britain |
20.42 | Christophe Cheval France |
20.61 | Alessandro Attene Italy |
20.69 |
400 m | Mark Richardson Great Britain |
45.81 | Jan Podebradský Czech Republic |
46.10 | Dmitriy Golovastov Russia |
46.50 |
800 m | Andrea Longo Italy |
1:45.40 | Lukáš Vydra Czech Republic |
1:45.92 | Andy Hart Great Britain |
1:46.19 |
1500 m | Giuseppe D'Urso Italy |
3:44.58 | Reyes Estévez Spain |
3:44.91 | John Mayock Great Britain |
3:45.09 |
3000 m | Dieter Baumann Germany |
7:41.92 | Manuel Pancorbo Spain |
7:42.24 | Anthony Whiteman Great Britain |
7:43.61 |
5000 m | Alberto García Spain |
13:37.45 | Mustapha Essaïd France |
13:37.79 | Stéphane Franke Germany |
13:38.90 |
3000 m steeplechase | Alessandro Lambruschini Italy |
8:32.96 | André Green Germany |
8:34.21 | France |
8:35.12 |
110 m hurdles (Wind: 0.0 m/s) |
Colin Jackson Great Britain |
13.17 | Falk Balzer Germany |
13.22 | Jean-Marc Grava France |
13.63 |
400 m hurdles | Ruslan Mashchenko Russia |
48.49 | Fabrizio Mori Italy |
48.57 | Germany |
49.43 |
4 × 100 m | Great Britain Allyn Condon Darren Campbell Doug Walker Julian Golding |
38.56 | France Emmanuel Bangué Frédéric Krantz Christophe Cheval Stéphane Cali |
38.90 | Russia Sergey Bychkov Aleksandr Porkhomovskiy Andrey Grigoriev Andrey Fedoriv |
39.13 |
4 × 400 m | Great Britain Roger Black Jamie Baulch Iwan Thomas Mark Richardson |
3:00.95 | Italy Marco Vaccari Fabrizio Mori |
3:03.45 | France Bruno Wavelet Marc Foucan Marc Raquil Fred Mango |
3:03.57 |
High jump | Sergey Klyugin Russia |
2.28 | Ben Challenger Great Britain |
2.28 | Tomáš Janku Czech Republic |
2.25 |
Pole vault | Yevgeniy Smiryagin Russia |
5.60 | Javier García Spain Heikki Vääräniemi Finland |
5.50 | ||
Long jump | Kirill Sosunov Russia |
8.38 | Czech Republic |
8.14 | Nathan Morgan Great Britain |
7.85 |
Triple jump | Jonathan Edwards Great Britain |
17.29 | Jirí Kuntoš Czech Republic |
16.91 | Germany |
16.74 |
Shot put | Mika Halvari Finland |
20.79 | Oliver-Sven Buder Germany |
19.97 | Manuel Martínez Spain |
19.86 |
Discus throw | Dmitriy Shevchenko Russia |
65.14 | Jürgen Schult Germany |
64.37 | Diego Fortuna Italy |
62.49 |
Hammer throw | Heinz Weis Germany |
79.68 | Ilya Konovalov Russia |
79.68 | Enrico Sgrulletti Italy |
78.13 |
Javelin throw | Boris Henry Germany |
84.77 | Sergey Makarov Russia |
84.37 | Aki Parviainen Finland |
84.33 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Women's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (Wind: +1.2 m/s) |
Irina Privalova Russia |
11.04 | Christine Arron France |
11.14 | Andrea Philipp Germany |
11.26 |
200 m (Wind: -0.9 m/s) |
Erika Suchovská Czech Republic |
22.96 | Sylviane Félix France |
22.96 | Melanie Paschke Germany |
22.98 |
400 m | Helena Fuchsová Czech Republic |
51.33 | Irina Rosikhina Russia |
51.48 | Allison Curbishley Great Britain |
51.48 |
800 m | Russia |
1:58.01 | Irina Lishchinskaya Ukraine |
1:59.15 | Ludmila Formanová Czech Republic |
1:59.44 |
1500 m | Olga Komyagina Russia |
4:05.88 | Paula Radcliffe Great Britain |
4:05.92 | Andrea Šuldesová Czech Republic |
4:06.25 |
3000 m | Olga Yegorova Russia |
9:04.03 | Blandine Bitzner-Ducret France |
9:06.74 | Luminita Zaituc Germany |
9:10.18 |
5000 m | Paula Radcliffe Great Britain |
15:06.87 | Germany |
15:10.33 | Joalsiae Llado France |
15:17.58 |
100 m hurdles (Wind: 0.0 m/s) |
Brigita Bukovec Slovenia |
12.89 | Patricia Girard France |
12.89 | Tatyana Reshetnikova Russia |
13.06 |
400 m hurdles | Tatyana Tereshchuk Ukraine |
54.15 | Yekaterina Bakhvalova Russia |
54.72 | Silvia Rieger Germany |
54.93 |
4 × 100 m | Russia Yekaterina Grigoryeva Galina Malchugina Natalya Voronova Irina Privalova |
42.49 | Germany Melanie Paschke Gabi Rockmeier Birgit Rockmeier Andrea Philipp |
42.59 | France Linda Khodadin Christine Arron Patricia Girard Sylviane Félix |
42.61 |
4 × 400 m | Russia Tatyana Chebykina Natalya Khrushchelyova Yekaterina Bakhvalova Irina Rosikhina |
3:25.52 | Czech Republic Jitka Burianová Ludmila Formanová Hana Benešová Helena Fuchsová |
3:28.05 | Great Britain Michelle Pierre Donna Fraser Michelle Thomas Allison Curbishley |
3:28.07 |
High jump | Zuzana Kováčiková Czech Republic |
1.98 | Alina Astafei Germany |
1.95 | Yelena Gulyayeva Czech Republic |
1.95 |
Pole vault | Daniela Bártová Czech Republic |
4.35 CR |
Janine Whitlock Great Britain |
4.30 | Nicole Rieger Germany |
4.20 |
Long jump | Fiona May Italy |
7.08 | Lyudmila Galkina Russia |
6.84 | Linda Ferga France |
6.75 |
Triple jump | Fiona May Italy |
14.65 | Šárka Kašpárková Czech Republic |
14.63 | Yelena Govorova Ukraine |
14.13 |
Shot put | Irina Korzhanenko Russia |
20.65 | Judy Oakes Great Britain |
18.38 | Stephanie Storp Germany |
18.38 |
Discus throw | Natalya Sadova Russia |
64.18 | Anja Möllenbeck Germany |
60.80 | Yelena Antonova Ukraine |
59.28 |
Hammer throw | Olga Kuzenkova Russia |
65.89 | Kirsten Münchow Germany |
64.86 | Cécile Lignot France |
61.12 |
Javelin throw | Tanja Damaske Germany |
62.30 | Nikola Tomecková Czech Republic |
60.82 | Russia |
58.38 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
First League[]
The First League was held on 5 and 6 June[2]
Men[]
Group A
|
Group B
|
Women[]
Group A
|
Group B
|
Second League[]
The Second League was held on 6 and 7 June[2]
Men[]
Group A
|
Group B
|
Women[]
Group A
|
Group B
|
References[]
- ^ "The SPAR European Cup: Memories of Europe's premier team athletics event". european-athletics.org. Archived from the original on 6 October 2013. Retrieved 3 November 2012.
- ^ a b c 2010 Italian almanach (p470)
External links[]
- European Cup results (Men) from GBR Athletics
- European Cup results (Women) from GBR Athletics
Categories:
- European Cup (athletics)
- 1998 in athletics (track and field)
- 1998 in Russian sport
- International athletics competitions hosted by Russia