2009 European Team Championships
Host city | Leiria, Portugal (Super League) |
---|---|
Nations participating | 47 |
Events | 40 |
Dates | 20–21 June 2009 |
Main venue | Estádio Dr. Magalhães Pessoa (Super League) |
The first European Athletics Team Championships took place on 20 and 21 June 2009. The track and field athletics tournament run by European Athletics was the successor of the old European Cup competition which was held annually until 2008. The Championships saw a number of new rules introduced, which were criticised by some athletes and observers.[1][2]
New rules[]
The European Team Championships modified and added to the rules of its predecessor competition, the European Cup. Men and women's team competed under one unified national banner for the first time.[3] Furthermore, the competition was opened to all European Athletics member states and was divided into four leagues: the Super League, First League, Second League, and Third League. The top two leagues each comprised twelve competing nations, while the Second and Third Leagues had eight and fourteen teams, respectively.[4]
Elimination rules were added to the 3000 metres, 3000 metres steeplechase, and 5000 metres races. In the shorter races, the athlete in last place when five, four, and three laps were remaining was eliminated. In the 5000 m the cut off points were at seven, five, and three laps remaining.[4] The rule change caused some confusion in the women's 3000 m when Spain's Natalia Rodriguez was eliminated with three laps remaining, but carried on running and eventually won the race. She was disqualified, however, and Russia's Gulnara Galkina-Samitova was announced as the winner. Rodriguez said that she thought the elimination stage came at a later point in the race,[1] and winner Galkina-Samitova was critical of the change, stating "This new elimination rule shouldn't exist. Everyone should race till the end".[5] Further problems arose in the men's 5000 m, when four athletes reached the five laps remaining mark at the same time. The group slowed, unable to tell who was eliminated, and while awaiting the photo-finish the four dropped away from the other runners. Race winner Mo Farah complied with the elimination rule but stated that every athlete had a right to finish, branding the rule change as "strange".[2] Sections of the press also expressed reservations about the changes.[6][7]
Other rule changes included a 'no false start rule' in all the track events. (Any athlete false starting would have been immediately disqualified and received no points, but this did not occur at the inaugural championships). Athletes in the high jump and pole vault events were permitted a maximum total of four fouls throughout the day's competition. Also, the jumping and throwing events featured elimination rounds: athletes had two trial attempts, then the six best-ranked athletes had a third attempt, then finally the top four athletes had a fourth attempt.[4] The elimination rounds caused some upsets, with highly rated Russian hammer thrower, Aleksey Zagornyi failing to progress beyond the trial rounds.[5]
Many athletes did not fully support the new regulations,[2] and European Athletics President Hansjörg Wirz accepted that the rules needed refinement. However, he was pleased with the competition's reception and stated that the rule changes would make athletics more accessible to a wider audience. Portugal's Rui Silva, who won the 1500 metres, remarked that although the regulations had unusual outcomes, a positive approach to the rules, and further refinement, would be beneficial to the sport.[8]
Calendar[]
Division | Date | Host city | Host country |
---|---|---|---|
Super League | 20–21 June 2009 | Leiria | Portugal |
First League | 20–21 June 2009 | Bergen | Norway |
Second League | 20–21 June 2009 | Banská Bystrica | Slovakia |
Third League | 20–21 June 2009 | Sarajevo | Bosnia and Herzegovina |
League positions[]
The leagues for the 2009 competition were formed by combination of each country's men and women's performances in the European Cup 2008. As the teams were 46, the winning team received 46 points, the second 45 and so on. The leagues were formed as:[9]
Super League | First League | Second League | Third League | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Country | Pts | Country | Pts | Country | Pts | Country | Pts |
Russia | 1548 | Belarus | 1217 | Ireland | 971.5 | Moldova | 722 |
Great Britain | 1518 | Slovenia | 1211 | Bulgaria | 947 | Israel | 714 |
Poland | 1512 | Romania | 1182.5 | Croatia | 942 | Denmark | 709.5 |
Germany | 1472 | Turkey | 1166 | Latvia | 933 | Bosnia and Herzegovina | 555.5 |
Italy | 1455 | Belgium | 1139 | Slovakia | 901 | Iceland | 550.5 |
Spain | 1426.5 | Hungary | 1133 | Lithuania | 839.5 | Luxembourg | 399.5 |
France | 1423.5 | Netherlands | 1118 | Austria | 783 | Georgia | 356 |
Ukraine | 1412.5 | Finland | 1072.5 | Cyprus | 749 | Azerbaijan | 332.5 |
Greece | 1359.5 | Estonia | 1035.5 | Montenegro | 310.5 | ||
Sweden | 1309 | Switzerland | 1032.5 | Armenia | 301.5 | ||
Czech Republic | 1236 | Serbia | 1028.5 | AASSE | 280 | ||
Portugal | 1222 | Norway | 974 | Albania | 191 | ||
Andorra | 187 | ||||||
Macedonia | 164 |
Super League[]
Place: Estádio Dr. Magalhães Pessoa, Leiria, Portugal
Participating countries[]
Czech Republic |
Poland |
Men's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Dwain Chambers Great Britain |
10.07 | Francis Obikwelu Portugal |
10.20 SB |
Emanuele Di Gregorio Italy |
10.21 PB |
200 m | Dwain Chambers Great Britain |
20.55 | Arnaldo Abrantes Portugal |
20.62 SB |
Martial Mbandjock France |
20.67 PB |
400 m | Timothy Benjamin Great Britain |
45.57 | Johan Wissman Sweden |
45.81 SB |
Kamghe Gaba Germany |
45.88 SB |
800 m | Miguel Quesada Spain |
1:47.76 | Ukraine |
1:48.05 | Jeff Lastennet France |
1:48.29 |
1500 m | Rui Silva Portugal |
3:42.07 | Diego Ruiz Spain |
3:42.54 | Yoann Kowal France |
3:42.73 |
3000 m | Jesús España Spain |
8:01.73 SB |
Sergey Ivanov Russia |
8:02.18 SB |
Daniele Meucci Italy |
8:02.22 |
5000 m | Mo Farah Great Britain |
13:43.01 SB |
Carles Castillejo Spain |
13:49.54 | Serhiy Lebid Ukraine |
13:59.85 SB |
3000 m steeplechase | Mustafa Mohamed Sweden |
8:28.09 | Vincent Zouaoui Dandrieux France |
8:32.05 SB |
Ildar Minshin Russia |
8:34.06 SB |
110 m hurdles | Andy Turner Great Britain |
13.42 | Jackson Quiñónez Spain |
13.53 SB |
Matthias Bühler Germany |
13.57 |
400 m hurdles | Dai Greene Great Britain |
49.26 | Fadil Bellaabouss France |
49.91 SB |
Periklis Iakovakis Greece |
50.09 |
4 × 100 m | Giovanni Tomasicchio Simone Collio Emanuele di Gregorio Fabio Cerutti Italy |
38.77 | Till Helmke Alexander Kosenkow Martin Keller Germany |
38.78 | Ronald Pognon Martial Mbandjock Eddy De Lépine Christophe Lemaitre France |
38.80 |
4 × 400 m | Conrad Williams Robert Tobin Richard Strachan Timothy Benjamin Great Britain |
3:00.82 | Kamghe Gaba Simon Kirch Thomas Schneider Germany |
3:02.30 | Aleksandr Derevyagin Konstantin Svechkar Denis Alekseyev Russia |
3:02.42 |
High jump | Yuriy Krymarenko Ukraine |
2.31 SB |
Jaroslav Bába Czech Republic |
2.31 | Aleksandr Shustov Russia |
2.31 |
Pole vault | Renaud Lavillenie France |
6.01 NR WL |
Malte Mohr Germany |
5.75 | Łukasz Michalski Poland |
5.70 |
Long jump | Eusebio Cáceres Spain |
8.00 PB |
Nelson Évora Portugal |
7.94 | Louis Tsatoumas Greece |
7.91 |
Triple jump | Nelson Évora Portugal |
17.59 | Phillips Idowu Great Britain |
17.50 | Fabrizio Schembri Italy |
16.64 |
Shot put | Tomasz Majewski Poland |
20.81 | Manuel Martínez Spain |
20.39 SB |
Antonin Žalský Czech Republic |
20.11 SB |
Discus | Piotr Małachowski Poland |
66.24 | Robert Harting Germany |
65.40 | Mario Pestano Spain |
64.66 |
Hammer | Nicola Vizzoni Italy |
78.15 | Szymon Ziółkowski Poland |
78.01 SB |
Markus Esser Germany |
77.62 |
Javelin | Mark Frank Germany |
78.63 | Ilya Korotkov Russia |
77.56 | Igor Janik Poland |
76.48 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Women's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Emily Freeman Great Britain |
11.42 | Nataliya Pohrebnyak Ukraine |
11.49 | Carima Louami France |
11.50 SB |
200 m | Yuliya Gushchina Russia |
23.01 | Marta Jeschke Poland |
23.34 | Christine Ohuruogu Great Britain |
23.40 |
400 m | Libania Grenot Italy |
51.16 SB |
Lyudmila Litvinova Russia |
51.23 SB |
Nataliya Pyhyda Ukraine |
51.86 |
800 m | Yuliya Krevsun Ukraine |
1:58.62 WL |
Yekaterina Kostetskaya Russia |
1:59.43 SB |
Élodie Guégan France |
1:59.79 SB |
1500 m | Nuria Fernández Spain |
4:08.00 | Elisa Cusma Italy |
4:08.72 PB |
Hannah England Great Britain |
4:09.25 |
3000 m | Gulnara Samitova-Galkina Russia |
8:46.88 SB |
Sylwia Ejdys Poland |
8:58.26 PB |
Inês Monteiro Portugal |
9:00.83 SB |
5000 m | Dolores Checa Spain |
15:28.87 SB |
Silvia Weissteiner Italy |
15:31.33 SB |
Sabrina Mockenhaupt Germany |
15:37.67 |
3000 m steeplechase | Antje Möldner Germany |
9:32.65 | Sophie Duarte France |
9:33.63 SB |
Yelena Sidorchenkova Russia |
9:36.88 |
100 m hurdles | Lucie Škrobáková Czech Republic |
12.94 SB |
Yuliya Kondakova Russia |
12.94 SB |
Olena Krasovska Ukraine |
13.02 |
400 m hurdles | Anna Jesień Poland |
54.82 | Anastasiya Rabchenyuk Ukraine |
55.05 | Zuzana Hejnová Czech Republic |
55.29 SB |
4 × 100 m | Yevgeniya Polyakova Natalia Rusakova Yuliya Gushchina Yuliya Chermoshanskaya Russia |
43.35 | Laura Turner Emily Freeman Joice Maduaka Great Britain |
43.44 | Katja Wakan Anne Möllinger Cathleen Tschirch Marion Wagner Germany |
43.57 |
4 × 400 m | Tatyana Firova Anastasiya Kapachinskaya Lyudmila Litvinova Russia |
3:25.25 | Daniela Reina Maria Enrica Spacca Marta Milani Libania Grenot Italy |
3:28.77 | Vicki Barr Eilidh Child Jenny Meadows Lee McConnell Great Britain |
3:29.29 |
High jump | Ariane Friedrich Germany |
2.02 | Ruth Beitia Spain |
2.00 SB |
Antonietta Di Martino Italy |
2.00 SB |
Pole vault | Monika Pyrek Poland |
4.70 | Yuliya Golubchikova Russia |
4.65 SB |
Silke Spiegelburg Germany |
4.60 SB |
Long jump | Naide Gomes Portugal |
6.83 | Olga Kucherenko Russia |
6.73 | Teresa Dobija Poland |
6.45 |
Triple jump | Teresa Nzola Meso Ba France |
14.40 SB |
Anna Pyatykh Russia |
14.10 | Magdelín Martínez Italy |
14.01 |
Shot put | Nadine Kleinert Germany |
19.59 | Chiara Rosa Italy |
18.57 | Laurence Manfredi France |
18.16 SB |
Discus | Natalya Semenova Ukraine |
61.58 | Mélina Robert-Michon France |
61.41 | Věra Cechlová Czech Republic |
60.50 |
Hammer | Anita Włodarczyk Poland |
75.23 | Betty Heidler Germany |
74.97 SB |
Stiliani Papadopoulou Greece |
71.18 |
Javelin | Christina Obergföll Germany |
68.59 WL |
Barbora Špotáková Czech Republic |
65.89 | Zahra Bani Italy[10][11] |
59.11 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Final standings[]
Pos | Country | Pts |
---|---|---|
1 | Germany | 329.5 |
2 | Great Britain | 308 |
3 | France | 306 |
4 | Poland | 295 |
5 | Italy | 284 |
6 | Ukraine | 265 |
7 | Spain | 262 |
8 | Russia | 256 |
9 | Greece | 223 |
10 | Czech Republic | 220.5 |
11 | Portugal | 207 |
12 | Sweden | 142 |
New standing points after Russian athletes’ late disqualification.[12]
Score table[]
Event | CZE | FRA | GER | GBR | GRE | ITA | POL | POR | RUS | ESP | SWE | UKR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100 metres | M | 2.5 | 9 | 7 | 12 | 4 | 10 | 8 | 11 | 1 | 5.5 | 2.5 | 5.5 |
W | 2 | 10 | 8 | 12 | 4 | 8 | 8 | 5 | 6 | 1 | 3 | 11 | |
200 metres | M | 2 | 10 | 9 | 12 | 4 | 5 | 3 | 11 | 6 | 8 | 1 | 7 |
W | 2 | 9 | 7 | 10 | 4 | 8 | 6 | 11 | 12 | 5 | 3 | – | |
400 metres | M | 5 | 9 | 10 | 12 | 6 | 1 | 4 | 11 | 8 | 2 | 11 | 3 |
W | 3 | 7 | 8 | 9 | 4 | 12 | 6 | 2 | 11 | 6 | 1 | 10 | |
800 metres | M | 5 | 10 | 6 | 9 | 8 | 7 | 4 | 3 | 2 | 12 | 1 | 11 |
W | 8 | 10 | 7 | 9 | 5 | 6 | 2 | 3 | 11 | 4 | 1 | 12 | |
1500 metres | M | 2 | 10 | 9 | 8 | 1 | 6 | 7 | 12 | 3 | 11 | 4 | 5 |
W | 2 | 6 | 3 | 10 | 5 | 10 | 8 | 7 | 0 | 12 | 4 | 9 | |
3000 metres | M | 5 | 2 | 8 | 9 | 4 | 10 | 6 | 7 | 11 | 12 | 3 | – |
W | 3 | 8 | – | 9 | 5 | 7 | 11 | 10 | 12 | – | 4 | 6 | |
5000 metres | M | 4 | 6 | 5 | 12 | 1 | 7 | 3 | 8 | 9 | 11 | 2 | 10 |
W | – | 7 | 10 | 6 | – | 11 | 5 | 8 | 9 | 12 | 4 | – | |
3000 metre steeple | M | 6 | 11 | 8 | 5 | 2 | 3 | 7 | 1 | 10 | 9 | 12 | 4 |
W | 1 | 11 | 12 | 8 | 6 | 3 | 5 | 9 | 10 | 7 | 2 | 4 | |
110/100 metre hurdles | M | 2.5 | 9 | 10 | 12 | 2.5 | 5 | 7 | 1 | 8 | 11 | 6 | 4 |
W | 12 | 8 | 9 | 2 | 4 | 5 | 7 | 3 | 11 | 6 | 1 | 10 | |
400 metre hurdles | M | 6 | 11 | 7 | 12 | 10 | 4 | 5 | 3 | 9 | 2 | 1 | 8 |
W | 10 | 7 | 8 | 9 | 2 | 6 | 12 | – | 5 | 4 | 3 | 11 | |
4 x 100 metres relay | M | – | 10 | 11 | 3 | 5 | 12 | 8 | 9 | 7 | 6 | 4 | – |
W | 3 | – | 10 | 11 | 5 | 7 | 8 | 6 | 12 | 2 | 4 | 9 | |
4 x 400 metres relay | M | 4 | 8 | 11 | 12 | 5 | 6 | 9 | 2 | 10 | 3 | 1 | 7 |
W | 6 | 8 | 9 | 10 | 3 | 11 | – | 4 | 12 | 5 | 2 | 7 | |
High jump | M | 11 | 2.5 | 2.5 | 4 | 7 | 5 | 8 | 1 | 10 | 6 | 9 | 12 |
W | 5 | 2.5 | 12 | 2.5 | 6.5 | 10 | 4 | 1 | 9 | 11 | 8 | 6.5 | |
Pole vault | M | 6.5 | 12 | 11 | 6.5 | 9 | 4 | 10 | 3 | 8 | 2 | 5 | 1 |
W | 8 | 6 | 10 | 9 | 7 | 4 | 12 | 3 | 11 | 5 | 1 | 2 | |
Long jump | M | 9 | 6 | 3 | 8 | 10 | 1 | 2 | 11 | 7 | 12 | 4 | 5 |
W | 5 | 7 | 6 | 3 | 9 | 4 | 10 | 12 | 11 | 2 | 1 | 8 | |
Triple jump | M | 2 | 8 | 4 | 11 | 7 | 10 | 3 | 12 | 5 | 6 | 1 | 9 |
W | 4 | 12 | 2 | 3 | 7 | 10 | 9 | 5 | 11 | 6 | 1 | 8 | |
Shot put | M | 10 | 8 | 9 | 7 | 3 | 2 | 12 | 4 | 5 | 11 | 1 | 6 |
W | 6 | 10 | 12 | 1 | 7 | 11 | 9 | 2 | 5 | 3 | 8 | 4 | |
Discus throw | M | 5 | 3 | 11 | 6 | 7 | 8 | 12 | 2 | 4 | 10 | 1 | 9 |
W | 10 | 11 | 9 | 4 | 5 | 7 | 8 | 2 | 1 | 3 | 6 | 12 | |
Hammer throw | M | 8 | 4 | 10 | 1 | 7 | 12 | 11 | 2 | 5 | 6 | 3 | 9 |
W | 5 | 8 | 11 | 7 | 10 | 9 | 12 | 2 | – | 6 | 3 | 4 | |
Javelin throw | M | 7 | 4 | 12 | 5 | 8 | 1 | 10 | 3 | 11 | 6 | 2 | 9 |
W | 11 | 2 | 12 | 3 | 8 | 9 | 5 | 1 | 10 | 7 | 4 | 6 | |
Event | CZE | FRA | GER | GBR | GRE | ITA | POL | POR | RUS | ESP | SWE | UKR |
Records[]
Country | Name | Event | Results | Notes |
---|---|---|---|---|
Great Britain | Kate Dennison | Women's Pole Vault | 4.55 | NR |
France | Renaud Lavillenie | Men's Pole Vault | 6.01 | NR |
Portugal | Women's 100 m hurdles | 13.66 | NJR |
First League[]
- Place: Fana Stadion, Bergen, Norway
Participating countries[]
Belarus |
Norway |
Men's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Jaysuma Saidy Ndure Norway |
10.14 SB |
Kristof Beyens Belgium |
10.37 SB |
Patrick van Luijk Netherlands |
10.38 |
200 m | Jaysuma Saidy Ndure Norway |
20.94 | Kristof Beyens Belgium |
21.03 | Patrick van Luijk Netherlands |
21.03 |
400 m | Cédric Van Branteghem Belgium |
46.59 | Finland |
46.83 PB |
Slovenia |
47.20 |
800 m | Tamás Kazi Hungary |
1:48.99 | Romania |
1:49.37 | Robert Lathouwers Netherlands |
1:49.48 |
1500 m | Halil Akkaş Turkey |
3:40.81 SB |
Arnoud Okken Netherlands |
3:41.04 SB |
Goran Nava Serbia |
3:42.73 |
3000 m | Selim Bayrak Turkey |
8:00.45 SB |
Mirko Petrović Serbia |
8:06.38 SB |
Tiidrek Nurme Estonia |
8:02.22 |
5000 m | Selim Bayrak Turkey |
13:58.71 | Carles Castillejo Netherlands |
14:02.43 | Stsiapan Rahautsou Belarus |
14:03.70 SB |
3000 m steeplechase | Jukka Keskisalo Finland |
8:30.89 | Halil Akkaş Turkey |
8:31.85 SB |
Bjørnar Ustad Kristensen Norway |
8:35.18 |
110 m hurdles | Maksim Lynsha Belarus |
13.86 | Damien Broothaerts Belgium |
13.95 | Finland |
14.04 |
400 m hurdles | Jussi Heikkilä Finland |
50.49 | Belgium |
50.50 SB |
Netherlands |
51.14 SB |
4 × 100 m | Gregory Sedoc Caimin Douglas Guus Hoogmoed Patrick van Luijk Netherlands |
39.04 | Pascal Mancini Marc Schneeberger Marco Cribari Reto Schenkel Switzerland |
39.55 | Bostjan Fridrih Matic Osovnikar Joze Vrtacic Slovenia |
39.82 |
4 × 400 m | Arnaud Ghislain Nils Duerinck Antoine Gillet Belgium |
3:07.30 | Netherlands |
3:07.57 | Marcell Deák-Nagy Dávid Takács Hungary |
3:08.54 |
High jump | Dragutin Topić Serbia |
2.29 SB |
Jaroslav Bába Czech Republic |
2.29 PB |
Aleksandr Shustov Belgium |
2.26 PB |
Pole vault | Netherlands |
5.50 | Jurij Rovan Slovenia |
5.40 | Belgium |
5.40 |
Long jump | Tommi Evilä Finland |
7.90 SB |
Julien Fivaz Switzerland |
7.83 SB |
Boštjan Fridrih Slovenia |
7.66 |
Triple jump | Alin Anghel Romania |
16.51 SB |
Fabian Florant Netherlands |
16.41 | Dzmitry Platnitski Belarus |
16.32 |
Shot put | Yury Bialou Belarus |
19.74 | Lajos Kürthy Hungary |
19.61 | Miran Vodovnik Slovenia |
19.53 |
Discus | Gerd Kanter Estonia |
67.00 | Zoltán Kővágó Hungary |
63.44 | Frantz Kruger Finland |
59.97 |
Hammer | Krisztián Pars Hungary |
77.78 | Primož Kozmus Slovenia |
77.34 | Pavel Kryvitski Belarus |
77.21 |
Javelin | Tero Pitkämäki Finland |
86.78 SB |
Andreas Thorkildsen Norway |
85.04 | Stefan Müller Switzerland |
79.08 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Women's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Ezinne Okparaebo Norway |
11.51 | Aksana Drahun Belarus |
11.68 | Olivia Borlée Belgium |
11.69 SB |
200 m | Olivia Borlée Belgium |
23.82 | Andreea Ograzeanu Romania |
23.89 | Sabina Veit Slovenia |
23.96 |
400 m | Barbara Petráhn Hungary |
52.94 SB |
Merve Aydin Turkey |
53.48 PB |
Belarus |
53.63 SB |
800 m | Yvonne Hak Netherlands |
2:01.50 | Yeliz Kurt Turkey |
2:01.54 | Natallia Kareiva Belarus |
2:02.06 SB |
1500 m | Sonja Roman Slovenia |
4:13.75 | Yeliz Kurt Turkey |
4:14.00 | Natallia Kareiva Belarus |
4:14.17 |
3000 m | Dudu Karakaya Turkey |
9:02.57 PB |
Sonja Roman Slovenia |
9:03.99 PB |
Krisztina Papp Hungary |
9:10.46 SB |
5000 m | Dudu Karakaya Turkey |
15:24.86 SB |
Olivera Jevtić Serbia |
15:29.12 | Karoline Bjerkeli Grøvdal Norway |
15:29.82 NJR |
3000 m steeplechase | Ancuţa Bobocel Romania |
9:42.87 | Türkan Erişmiş Turkey |
9:43.25 SB |
Karoline Bjerkeli Grøvdal Norway |
9:47.66 PB |
100 m hurdles | Nevin Yanit Turkey |
13.10 | Lisa Urech Switzerland |
13.27 NJR |
Serbia |
13.44 |
400 m hurdles | Belarus |
58.59 SB |
Angela Moroşanu Romania |
58.77 | Norway |
58.86 |
4 × 100 m | Folake Akinyemi Elisabeth Slettum Ezinne Okparaebo Norway |
44.47 | Yuliya Balykina Anna Bagdanovich Aksana Drahun Belarus |
44.79 | Eline Berings Hanna Mariën Olivia Borlée Belgium |
44.97 |
4 × 400 m | Anamaria Ioniţă Elena Mirela Lavric Angela Moroşanu Romania |
3:35.18 | Barbara Petráhn Hungary |
3:35.55 | Sanne Verstegen Yvonne Hak Netherlands |
3:36.26 |
High jump | Stine Kufaas Norway |
1.91 PB |
Anna Iljuštšenko Estonia |
1.86 SB |
Belgium |
1.86 |
Pole vault | Nicole Büchler Switzerland |
4.10 SB |
Minna Nikkanen Finland |
4.10 | Netherlands |
4.10 |
Long jump | Nastassia Mironchyk Belarus |
6.74 | Karin Mey Melis Turkey |
6.57 | Viorica Tigau Romania |
6.42 |
Triple jump | Snežana Rodić Slovenia |
13.44 | Sirkka-Liisa Kivine Estonia |
13.39 | Natallia Viatkina Belarus |
13.37 |
Shot put | Anca Heltne Romania |
18.43 | Melissa Boekelman Netherlands |
17.19 | Alena Kopets Belarus |
17.08 |
Discus | Nicoleta Grasu Romania |
62.51 | Dragana Tomašević Serbia |
55.84 | Hanna Mazhunova Belarus |
52.53 |
Hammer | Merja Korpela Finland |
69.34 PB |
Sviatlana Sudak Turkey |
66.95 | Alena Matoshka Belarus |
63.87 |
Javelin | Kirsi Ahonen Finland |
55.68 SB |
Moonika Aava Estonia |
54.97 | Maryna Novik Belarus |
54.90 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Final standings[]
Pos | Country | Pts |
---|---|---|
1 | Belarus | 332 |
2 | Finland | 289 |
3 | Norway | 279 |
4 | Netherlands | 274 |
5 | Belgium | 269.5 |
6 | Turkey | 266.5 |
7 | Romania | 262.5 |
8 | Hungary | 260 |
9 | Slovenia | 252.5 |
10 | Estonia | 223 |
11 | Switzerland | 203 |
12 | Serbia | 191 |
Records[]
Country | Name | Event | Results | Notes |
---|---|---|---|---|
Estonia | Lembi Vaher | Women's Pole Vault | 4.00 | =NR |
Norway | Karoline Bjerkeli Grøvdal | Women's 5000 m | 15:29.82 | NJR |
Switzerland | Lisa Urech | Women's 100 m hurdles | 13.17 | NJR |
Second League[]
- Place: Banska Bystrica, Slovakia
Participating countries[]
Austria |
Ireland |
Men's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Ryan Moseley Austria |
10.35 | Cyprus |
10.44 | Rytis Sakalauskas Lithuania |
10.47 |
200 m | Paul Hession Ireland |
20.56 SB |
Ryan Moseley Austria |
21.02 | Elvijs Misāns Latvia |
21.05 PB |
400 m | Clemens Zeller Austria |
46.41 | ��eljko Vincek Croatia |
46.97 SB |
Brian Gregan Ireland |
47.01 |
800 m | Thomas Chamney Ireland |
1:50.33 | Jozef Repčík Slovakia |
1:50.90 | Vitalij Kozlov Lithuania |
1:50.91 |
1500 m | Ireland |
3:50.17 PB |
Croatia |
3:50.57 SB |
Austria |
3:50.84 |
3000 m | Austria |
8:21.00 SB |
Sean Connolly Ireland |
8:21.71 | Croatia |
8:26.69 |
5000 m | Austria |
14:17.20 | Ireland |
14:20.30 | Latvia |
14:36.87 SB |
3000 m steeplechase | Latvia |
9:10.82 | Ireland |
9:19.02 | Bulgaria |
9:28.33 |
110 m hurdles | Jurica Grabušić Croatia |
13.69 SB |
Ireland |
14.11 | Latvia |
14.16 |
400 m hurdles | Minás Alozídis Cyprus |
51.35 PB |
Lithuania |
52.00 PB |
Ireland |
52.34 |
4 × 100 m | Elvijs Misāns Lithuania |
40.19 | Nikolai Todorov Desislav Gunev Bulgaria |
40.28 | Jason Smyth Paul Hession Ireland |
40.33 |
4 × 400 m | Juraj Mokráš Jozef Repčík Slovakia |
3:11.97 | Željko Vincek Croatia |
3:12.38 | Vitalij Kozlov Lithuania |
3:13.35 |
High jump | Kyriakos Ioannou Cyprus |
2.19 | Peter Horák Slovakia |
2.16 | Bulgaria |
2.16 |
Pole vault | Spas Buhalov Bulgaria |
5.50 SB |
Mareks Ārents Latvia |
5.30 PB |
Slovakia |
5.00 |
Long jump | Povilas Mykolaitis Lithuania |
7.89 SB |
Nikolay Atanasov Bulgaria |
7.83 | Slovakia |
7.43 |
Triple jump | Momchil Karailiev Bulgaria |
17.08 | Povilas Mykolaitis Lithuania |
16.24 | Elvijs Misans Latvia |
15.96 |
Shot put | Milan Haborák Slovakia |
19.74 | Nedžad Mulabegović Croatia |
19.33 | Māris Urtāns Latvia |
19.25 |
Discus | Gerhard Mayer Austria |
61.53 | Apostolos Parellis Cyprus |
60.94 NR |
Martin Marić Croatia |
57.99 |
Hammer | Libor Charfreitag Slovakia |
75.62 | András Haklits Croatia |
74.04 | Austria |
71.99 PB |
Javelin | Bulgaria |
73.38 | Tomas Intas Lithuania |
69.89 | Austria |
68.67 SB |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Women's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Lina Grinčikaitė Lithuania |
11.59 SB |
Eleni Artymata Cyprus |
11.62 | Bettina Müller-Weissina Austria |
11.63 |
200 m | Eleni Artymata Cyprus |
23.39 | Lina Grinčikaitė Lithuania |
23.82 | Inna Eftimova Bulgaria |
24.00 |
400 m | Agnė Orlauskaitė Lithuania |
53.44 | Ieva Zunda Latvia |
53.65 SB |
Danijela Grgic Croatia |
54.31 |
800 m | Lucia Klocová Slovakia |
2:03.54 | Eglė Balčiūnaitė Lithuania |
2:04.12 | Kelly McNeice Ireland |
2:05.18 |
1500 m | Irina Krakoviak Lithuania |
4:15.15 | Deirdre Byrne Ireland |
4:16.32 | Agata Strausa Latvia |
4:24.79 |
3000 m | Inna Poluškina Latvia |
9:09.00 SB |
Kerry Harty Ireland |
9:09.50 PB |
Yana Georgieva Bulgaria |
9:38.45 PB |
5000 m | Rasa Drazdauskaitė Lithuania |
16:25.23 | Lisa Stublic Croatia |
16:26.28 NR |
Ava Hutchinson Ireland |
16:50.78 |
3000 m steeplechase | Fionnuala Britton Ireland |
10:05.70 | Polina Jelizarova Latvia |
10:18.26 SB |
Lisa Stublic Croatia |
10:24.10 |
100 m hurdles | Derval O'Rourke Ireland |
13.17 | Miriam Bobková Slovakia |
13.22 SB |
Sonata Tamošaitytė Lithuania |
13.52 |
400 m hurdles | Vania Stambolova Bulgaria |
55.86 | Nikolina Horvat Croatia |
57.02 SB |
Michelle Carey Ireland |
58.02 |
4 × 100 m | Silvija Peseckaitė Lina Grinčikaitė Sonata Tamošaitytė Audra Dagelytė Lithuania |
44.79 | Kelly Proper Louise Kiernan Claire Bergin Niamh Whelan Ireland |
45.17 | Bianca Dürr Doris Röser Beate Schrott Bettina Müller-Weissina Austria |
45.50 |
4 × 400 m | Aina Valatkevičiūtė Eglė Balčiūnaitė Kristina Jasinskaitė Agnė Orlauskaitė Lithuania |
3:36.15 | Romana Tea Kirinić Anita Banović Nikolina Horvat Danijela Grgić Croatia |
3:37.25 | Michelle Carey Joanne Cuddihy Fiona O'Friel Claire Bergin Ireland |
3:38.18 |
High jump | Blanka Vlašić Croatia |
2.04 | Venelina Veneva Bulgaria |
1.90 | Karina Vnukova Lithuania |
1.81 |
Pole vault | Cyprus |
4.35 PB |
Daniela Höllwarth Austria |
3.70 | Claire Wilkinson Israel |
3.70 |
Long jump | Jana Velďáková Slovakia |
6.54 | Kelly Proper Ireland |
6.42 | Lauma Griva Latvia |
6.26 |
Triple jump | Dana Veldáková Slovakia |
14.17 | Andriana Banova Bulgaria |
13.65 SB |
Lithuania |
12.75 |
Shot put | Austra Skujytė Lithuania |
17.21 | Bettina Schasse Austria |
14.16 PB |
Florentia Kappa Cyprus |
13.99 |
Discus | Zinaida Sendriūtė Lithuania |
56.63 | Vera Begic Croatia |
55.24 | Dace Šteinerte Latvia |
49.05 |
Hammer | Martina Hrašnová Slovakia |
74.95 | Eileen O'Keeffe Ireland |
68.25 SB |
Laura Igaune Latvia |
59.60 NR |
Javelin | Austria |
55.80 | Madara Palameika Latvia |
53.93 | Indrė Jakubaitytė Lithuania |
52.37 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Final standings[]
Pos | Country | Pts |
---|---|---|
1 | Lithuania | 216 |
2 | Ireland | 200.5 |
3 | Latvia | 181 |
4 | Austria | 180.5 |
5 | Slovakia | 180 |
6 | Croatia | 174 |
7 | Bulgaria | 163 |
8 | Cyprus | 140 |
Records[]
Country | Name | Event | Results | Notes |
---|---|---|---|---|
Cyprus | Women's Pole Vault | 4.35 | NJR | |
Cyprus | Apostolos Parellis | Men's Discus | 60.94 | NR |
Croatia | Lisa Stublic | Women's 5000 m | 16:26.28 | NR |
Latvia | Laura Igaune | Women's Hammer | 59.60 | NR |
Third League[]
- Place: Sarajevo, Bosnia and Herzegovina
Participating countries[]
Athletic Association of Small States of Europe |
Georgia |
Men's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Ramil Quliyev Azerbaijan |
10.76 | Nedim Čović Bosnia and Herzegovina |
10.86 | Denmark |
10.89 |
200 m | Ramil Quliyev Azerbaijan |
20.71 | Nedim Čović Bosnia and Herzegovina |
21.48 | Israel |
21.89 |
400 m | Andreas Bube Denmark |
47.06 PB |
Israel |
47.77 | Georgia |
47.92 NJR |
800 m | David Fiegen Luxembourg |
1:50.73 | Dušan Babić Bosnia and Herzegovina |
1:51.77 | Armenia |
1:51.95 PB |
1500 m | Hayle Ibrahimov Azerbaijan |
3:46.77 NJR |
Gezachw Yossef Israel |
3:48.06 SB |
Bosnia and Herzegovina |
3:53.02 PB |
3000 m | Hayle Ibrahimov Azerbaijan |
8:08.13 | Denmark |
8:22.97 SB |
Goran Stojiljković Montenegro |
8:24.06 SB |
5000 m | Goran Stojiljković Montenegro |
14:36.48 SB |
Azerbaijan |
14:38.08 NJR |
Brihon Voba Israel |
14:41.62 |
3000 m steeplechase | Ion Luchianov Moldova |
8:50.69 | Israel |
9:14.43 | Benjamin Wolthers Denmark |
9:20.55 |
110 m hurdles | David Ilariani Georgia |
14.02 SB |
Bosnia and Herzegovina |
14.34 | Denmark |
14.43 |
400 m hurdles | Iceland |
52.41 | Jacques Frisch Luxembourg |
52.44 | Moldova |
53.14 |
4 × 100 m | Ramil Quliyev Ruslan Abbasov Azerbaijan |
39.78 NR |
Jesper Simonsen Daniel B. Christensen Nicklas Hyde Denmark |
40.31 | Asaf Malka Ram Mor Tal Mor Micky Bar-Yeoshua Israel |
40.64 |
4 × 400 m | Nicklas Hyde Daniel B. Christensen Andreas Bube Denmark |
3:09.09 | German Florentz Yuriy Shapsai Tarass Shcherenko Gil Shelleg Israel |
3:10.34 NR |
Vadim Ryabikhin Ibrahim Ahmadov Valentin Bulichev Azerbaijan |
3:12.83 |
High jump | Dmitriy Kroyter Israel |
2.14 | Janick Klausen Denmark |
2.08 | Moldova |
2.08 |
Pole vault | Alex Averbukh Israel |
5.40 | Bosnia and Herzegovina |
4.70 PB |
Andrei Fedotov Moldova |
4.50 |
Long jump | Vardan Pahlevanyan Armenia |
7.82 PB |
Yochai Halevi Israel |
7.58 | Borislav Skhirtladze Georgia |
7.43 SB |
Triple jump | Azerbaijan |
16.37 | Yochai Halevi Israel |
16.34 PB |
Vladimir Letnicov Moldova |
16.30 |
Shot put | Hamza Alić Bosnia and Herzegovina |
19.97 | Ivan Emilianov Moldova |
18.31 | Zurab Gigaia Georgia |
15.95 SB |
Discus | Vadim Hranovschi Moldova |
58.58 | Kemal Mešić Bosnia and Herzegovina |
50.56 | Felix Gromadskiy Israel |
49.86 |
Hammer | Bergur Ingi Pétursson Iceland |
70.93 | Denmark |
63.95 | Bosnia and Herzegovina |
58.89 SB |
Javelin | Dmitri Tarabin Moldova |
69.63 PB |
Denmark |
68.38 | Asmir Kolašinac Bosnia and Herzegovina |
66.54 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Women's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Rita Pogorelov Israel |
12.15 | Anna Olsson Denmark |
12.21 | Anastasia Gherteva Moldova |
12.33 |
200 m | Sara Petersen Denmark |
24.34 PB |
Rita Pogorelov Israel |
24.67 | Anastasia Gherteva Moldova |
24.92 |
400 m | Jasna Horozic Bosnia and Herzegovina |
55.11 | Olesea Cojuhari Moldova |
55.68 SB |
Charline Mathias Luxembourg |
56.51 PB |
800 m | Olesea Smovjenco Moldova |
2:09.79 SB |
Layes Abdullayeva Azerbaijan |
2:11.21 PB |
Vladana Gavranovic Bosnia and Herzegovina |
2:12.58 PB |
1500 m | Gezashign Safarova Azerbaijan |
4:26.14 | Olesea Smovjenco Moldova |
4:29.72 | Biljana Cvijanovic Bosnia and Herzegovina |
4:30.36 PB |
3000 m | Mare Ibrahimova Azerbaijan |
9:27.05 | Maria Stig Moeller Denmark |
9:38.59 PB |
Valentina Delion Moldova |
10:06.39 SB |
5000 m | Mare Ibrahimova Azerbaijan |
16:02.58 NR |
Maria Stig Moeller Denmark |
16:16.81 PB |
Natalia Cerches Moldova |
16:36.18 |
3000 m steeplechase | Layes Abdullayeva Azerbaijan |
10:40.59 NR |
Laila Laursen Denmark |
10:52.09 | Biljana Cvijanovic Bosnia and Herzegovina |
11:00.65 |
100 m hurdles | Irina Lenskiy Israel |
13.25 | Anne Moller Denmark |
14.09 | Gorana Cvijetic Bosnia and Herzegovina |
14.10 PB |
400 m hurdles | Sara Petersen Denmark |
56.70 NR |
Kim Reuland Luxembourg |
59.74 NR |
Gorana Cvijetic Bosnia and Herzegovina |
1:01.32 SB |
4 �� 100 m | Rita Pogarelov Irina Lensky Rotem Batat Olga Lensky Israel |
46.59 | Anne Moller Anna Olsson Tine Ejlersen Helena Scherer Denmark |
47.37 | Linda Larusdottir Helga Thorsteinssd Hafdis Sigurdard Hrafnhild Hermodsd Iceland |
47.46 |
4 × 400 m | Kathrina Mikkeyisen Helena Sherer Anna Olsson Sara Petersen Denmark |
3:46.32 | Chantal Hayen Martine Nobili Charlne Mathias Kim Reuland Luxembourg |
3:46.69 NR |
Olesea Cajuhaur Anastasia Cherteve Anna Bezfinferi Valentina Dobzeu Moldova |
3:49.81 |
High jump | Ma'ayan Foreman Israel |
1.85 | Marija Vuković Montenegro |
1.78 | Liz Kuffer Luxembourg |
1.68 |
Pole vault | Caroline Bonde Holm Denmark |
4.15 | Moran Azizi Israel |
3.80 SB |
Hulda Thorsteinsdottir Iceland |
3.70 |
Long jump | Johanna Ingadottir Iceland |
6.09 PB |
Rotem Batat Israel |
5.90 SB |
Milena Milacevic Montenegro |
5.85 SB |
Triple jump | Tatiana Cicanci Moldova |
13.10 | Haykanush Beklaryan Armenia |
13.07 NR |
Johanna Ingadottir Iceland |
12.84 PB |
Shot put | Sivan Abali Israel |
14.67 | Helga Ma Thorsteinsdottir Iceland |
13.78 | Natalia Artic Moldova |
13.45 |
Discus | Natalia Artic Moldova |
49.58 | Salome Rigishvili Georgia |
45.06 SB |
Sivan Jean Israel |
44.83 |
Hammer | Zalina Marghieva Moldova |
68.26 | Yevgeniya Zabolotniy Israel |
52.57 | Pasa Sehic Bosnia and Herzegovina |
51.32 |
Javelin | Maria Jensen Denmark |
49.99 NJR |
Valentina Croitori Moldova |
43.42 | Noemie Pleimling Luxembourg |
42.77 PB |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Final standings[]
Pos | Country | Pts |
---|---|---|
1 | Israel | 401.5 |
2 | Moldova | 393.5 |
3 | Denmark | 391 |
4 | Bosnia and Herzegovina | 357 |
5 | Azerbaijan | 327.5 |
6 | Iceland | 327 |
7 | Luxembourg | 292 |
8 | Armenia | 245.5 |
9 | Georgia | 227 |
10 | Montenegro | 217.5 |
11 | AASSE | 135 |
12 | Andorra | 123 |
13 | North Macedonia | 116.5 |
Records[]
Country | Name | Event | Results | Notes |
---|---|---|---|---|
Armenia | Kristine Harutyunyan | Women's Javelin | 39.26 | NR, NJR |
Armenia | Women's Triple jump | 13.07 | NR, NJR | |
Azerbaijan | Men's 4 × 100 m | 39.78 | NR | |
Azerbaijan | Layes Abdullayeva | Women's 3000 m steeplechase | 10:40.59 | NR, NJR |
Azerbaijan | Women's Pole Vault | 2.80 | NR | |
Azerbaijan | Hayle Ibrahimov | Men's 1500 m | 3:46.77 | NJR |
Azerbaijan | Men's 5000 m | 14:38.08 | NJR | |
Denmark | Sara Petersen | Women's 400 m hurdles | 56.70 | NR |
Denmark | Women's Javelin | 49.99 | NJR | |
Georgia | Men's 200 m | 21.94 | NJR | |
Georgia | Men's 400 m | 47.92 | NJR | |
Israel | Men's 4 × 400 m | 3:10.34 | NR | |
Luxembourg | Women's 400 m hurdles | 59.74 | NR | |
Luxembourg | Men's 4 × 400 m | 3:15.10 | NR | |
Luxembourg | Women's 4 × 400 m | 3:46.69 | NR | |
San Marino | Martina Pretelli | Women's 400 m | 60.17 | NJR |
References[]
- ^ a b Turnbull, Simon (21 June 2009). Chambers and GB stick to the rules with success. The Independent. Retrieved on 24 June 2009.
- ^ a b c GB make strong start in Portugal. (20 June 2009). Retrieved on 24 June 2009.
- ^ Ohuruogu to lead GB in Portugal. BBC Sport (17 July 2009). Retrieved on 24 June 2009.
- ^ a b c Team Championships Regulations. European Athletics. Retrieved on 24 June 2009.
- ^ a b Manuel Fernandes, Antonio (20 June 2009). Narrow one point lead for Great Britain in Leiria – European Team Championships, day 1. IAAF. Retrieved on 24 June 2009.
- ^ Kessel, Anna (21 June 2009). Dwain Chambers doubles up as a British hero. The Guardian. Retrieved on 24 June 2009.
- ^ Mills, Steven (20 June 2009). Great Britain lead the European Team Championships[permanent dead link]. Athletics Weekly. Retrieved on 24 June 2009.
- ^ SPAR European Team Championships' new regulations well received says President Wirz. European Athletics (22 June 2009). Retrieved on 24 June 2009.
- ^ "Overall Qualification Ranking 2008". European Athletics. Archived from the original on 26 June 2008. Retrieved 26 June 2008.
- ^ "IOC sanctions four athletes for failing anti-doping tests at Beijing 2008 and London 2012". olympics.com. 13 September 2016. Retrieved 11 May 2021.
Maria ABAKUMOVA, 30, of the Russian Federation, competing in athletics (javelin throw event), has been disqualified from the Olympic Games Beijing 2008
- ^ "Zahra Bani - Honours". worldathletics.org. Retrieved 11 May 2021.
3. Javelin Throw 59.11 Estádio Dr. Magalhães Pessoa, Leiria (POR) 20 JUN 2009
- ^ https://directus.european-athletics.com/assets/3148f3ad-8ab1-41a7-b520-cca4e70b36d9[bare URL PDF]
External links[]
- European Athletics Team Championships
- 2009 in athletics (track and field)
- 2009 in European sport