1979 European Cup (athletics)
1979 European Cup | |
---|---|
Host city | Turin, Italy |
Level | Senior |
Type | Outdoor |
Events | 33 |
The 1979 European Cup was the seventh edition of the European Cup of athletics.[1]
The "A" Finals were held in Turin, Italy. The first two teams qualified for the 1979 IAAF World Cup.
"A" Final[]
Held in Turin on 4 and 5 August.[2]
Team standings[]
Pos. | Nation | Points |
---|---|---|
1 | East Germany | 125 |
2 | Soviet Union | 114 |
3 | West Germany | 110 |
4 | Poland | 90 |
5 | Great Britain | 82 |
6 | Italy | 79 |
7 | France | 70.5 |
8 | Yugoslavia | 49.5 |
Pos. | Nation | Points |
---|---|---|
1 | East Germany | 102 |
2 | Soviet Union | 100 |
3 | Bulgaria | 76 |
4 | Great Britain | 62 |
5 | Romania | 58 |
West Germany | 58 | |
7 | Poland | 55 |
8 | Italy | 29 |
Results summary[]
Men's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (Wind: +1.3 m/s) |
Pietro Mennea Italy |
10.15 | Marian Woronin Poland |
10.16 | Allan Wells Great Britain |
10.19 |
200 m (Wind: +2.2 m/s) |
Allan Wells Great Britain |
20.29w | Pietro Mennea Italy |
20.31w | Marian Woronin Poland |
20.43w |
400 m | Harald Schmid West Germany |
45.31 | Mauro Zuliani Italy |
45.35 | Andreas Knebel East Germany |
45.76 |
800 m | Sebastian Coe Great Britain |
1:47.28 | Yugoslavia |
1:48.03 | Willi Wülbeck West Germany |
1:48.11 |
1500 m | Jürgen Straub East Germany |
3:36.27 CR |
Thomas Wessinghage West Germany |
3:36.40 | Graham Williamson Great Britain |
3:38.34 |
5000 m | Hansjörg Kunze East Germany |
14:12.88 | Aleksandr Fedotkin Soviet Union |
14:13.97 | Mike McLeod Great Britain |
14:15.91 |
10,000 m | Brendan Foster Great Britain |
28:22.86 | Aleksandras Antipovas Soviet Union |
28:40.32 | West Germany |
28:42.09 |
3000 m steeplechase | Mariano Scartezzini Italy |
8:22.74 | Michael Karst West Germany |
8:23.75 | Anatoliy Dimov Soviet Union |
8:25.87 |
110 m hurdles (Wind: +1.3 m/s) |
Thomas Munkelt East Germany |
13.37 CR |
Jan Pusty Poland |
13.60 | Soviet Union |
13.63 |
400 m hurdles | Harald Schmid West Germany |
47.85 CR, AR, NR |
Vasiliy Arkhipenko Soviet Union |
48.35 | Volker Beck East Germany |
48.58 |
4 × 100 m | Poland Krzysztof Zwoliński Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Woronin |
38.47 CR |
East Germany Klaus-Dieter Kurrat Eugen Ray Olaf Prenzler Alexander Thieme |
38.70 | France Patrick Barré Pascal Barré Lucien Sainte-Rose Hermann Panzo |
38.71 |
4 × 400 m | West Germany Lothar Krieg Franz-Peter Hofmeister Hartmut Weber Harald Schmid |
3:01.91 | East Germany Frank Schaffer Volker Beck |
3:02.15 | Soviet Union Viktor Burakov Remigijus Valiulis Nikolay Chernetskiy |
3:02.35 |
High jump | Dietmar Mögenburg West Germany |
2.32 CR |
Rolf Beilschmidt East Germany |
2.30 | Aleksandr Grigoryev Soviet Union |
2.24 |
Pole vault | Konstantin Volkov Soviet Union |
5.60 | Patrick Abada France |
5.60 | Władysław Kozakiewicz Poland |
5.55 |
Long jump | Lutz Dombrowski East Germany |
8.31 CR |
Grzegorz Cybulski Poland |
8.03 | Valeriy Podluzhniy Soviet Union |
7.95 |
Triple jump | Bernard Lamitié France |
16.94 | Roberto Mazzucato Italy |
16.92 | Anatoliy Piskulin Soviet Union |
16.91 |
Shot put | Udo Beyer East Germany |
21.13 | Ralf Reichenbach West Germany |
20.27 | Aleksandr Baryshnikov Soviet Union |
20.25 |
Discus throw | Wolfgang Schmidt East Germany |
66.76 | Alwin Wagner West Germany |
62.96 | Ihor Duhinets Soviet Union |
62.72 |
Hammer throw | Karl-Hans Riehm West Germany |
78.66 | Sergey Litvinov Soviet Union |
76.90 | Roland Steuk East Germany |
75.76 |
Javelin throw | Wolfgang Hanisch East Germany |
88.68 | Michael Wessing West Germany |
87.38 | Aleksandr Makarov Soviet Union |
82.26 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
Women's events[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m (Wind: +0.3 m/s) |
Marlies Göhr East Germany |
11.03 CR |
Lyudmila Kondratyeva Soviet Union |
11.15 | Annegret Richter West Germany |
11.22 |
200 m (Wind: +0.2 m/s) |
Lyudmila Kondratyeva Soviet Union |
22.40 CR |
Marlies Göhr East Germany |
22.50 | Annegret Richter West Germany |
22.75 |
400 m | Marita Koch East Germany |
48.60 CR |
Mariya Kulchunova Soviet Union |
49.63 | Irena Szewińska Poland |
51.27 |
800 m | Nikolina Shtereva Bulgaria |
1:56.29 CR |
Yekaterina Poryvkina Soviet Union |
1:57.57 | Anita Weiss East Germany |
1:57.92 |
1500 m | Totka Petrova Bulgaria |
4:03.13 CR |
Giana Romanova Soviet Union |
4:03.38 | Natalia Marasescu Romania |
4:03.74 |
3000 m | Svetlana Guskova Soviet Union |
8:52.00 | Maricica Puica Romania |
8:52.66 | Vesela Yatsinska Bulgaria |
8:52.89 |
100 m hurdles (Wind: -1.1 m/s) |
Tatyana Anisimova Soviet Union |
12.77 CR |
Grażyna Rabsztyn Poland |
12.85 | Bulgaria |
13.17 |
400 m hurdles | Marina Makeyeva Soviet Union |
54.82 CR |
Karin Rossley East Germany |
55.10 | Silvia Hollmann West Germany |
56.74 |
4 × 100 m | East Germany Christina Brehmer Romy Schneider Ingrid Auerswald Marlies Göhr |
42.09 CR | Soviet Union Vera Komisova Vera Anisimova Tatyana Anisimova Lyudmila Kondratyeva |
42.29 | Great Britain Helen Barnett Wendy Clarke Kathy Smallwood Heather Hunte |
43.18 |
4 × 400 m | East Germany Gabriele Kotte Christina Brehmer Brigitte Köhn Marita Koch |
3:19.62 CR | Soviet Union Irina Bagryantseva Nina Zyuskova Tatyana Prorochenko Maria Kulchunova |
3:20.39 | Great Britain Joslyn Hoyte-Smith Ruth Kennedy Verona Elder Donna Hartley |
3:27.89 |
High jump | Rosemarie Ackermann East Germany |
1.99 CR |
Sara Simeoni Italy |
1.94 | Urszula Kielan Poland |
1.92 |
Long jump | Brigitte Wujak East Germany |
6.89 | Romania |
6.60 | Lidiya Gusheva Bulgaria |
6.47 |
Shot put | Ilona Slupianek East Germany |
20.93 | Nunu Abashidze Soviet Union |
19.75 | Ivanka Petrova Bulgaria |
19.63 |
Discus throw | Evelin Jahl East Germany |
68.92 | Svetlana Melnikova Soviet Union |
66.06 | Svetla Bozhkova Bulgaria |
62.82 |
Javelin throw | Eva Raduly-Zörgö Romania |
66.28 | Ruth Fuchs East Germany |
65.46 | Tessa Sanderson Great Britain |
62.38 |
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)
|
"B" Final[]
The winners qualified for the "A" final.
Men
|
Women
|
Semifinals[]
Men[]
All semifinals were held on 30 June and 1 July.[2] First two teams qualified for the "A" final (plus Italy as the host). Places 3–5 qualified for the "B" final.
Semifinal 1
|
Semifinal 2
|
Semifinal 3
|
Women[]
First two teams qualified for the "A" final (plus Italy as the host). Places 3–5 qualified for the "B" final.
Semifinal 1
|
Semifinal 2
|
Semifinal 3
|
Preliminary[]
Men[]
Preliminary round was held on 16 and 17 June in Luxembourg City. First three teams advanced to the semifinals.
Pos. | Nation | Points |
---|---|---|
1 | Portugal | 74 |
2 | Denmark | 65.5 |
3 | Ireland | 54 |
4 | Luxembourg | 53.5 |
5 | Iceland | 51 |
References[]
- ^ "The SPAR European Cup: Memories of Europe's premier team athletics event". european-athletics.org. Archived from the original on 6 October 2013. Retrieved 3 November 2012.
- ^ a b c d e 2010 Italian almanach (p467)
- European Cup results (Men) from GBR Athletics
- European Cup results (Women) from GBR Athletics
- European Cup (athletics)
- 1979 in athletics (track and field)
- 1979 in Italian sport
- International athletics competitions hosted by Italy
- Sports competitions in Turin
- August 1979 sports events in Europe
- 1970s in Turin