European Combined Events Team Championships
Sport | Athletics |
---|---|
Founded | 1973 |
Continent | Europe |
Most recent champion(s) | Estonia (2019) |
Official website | Website |
The European Combined Events Team Championships is an annual track and field competition for European combined track and field events specialists, with contests in men's decathlon event and women's heptathlon.
It was formerly known as the European Cup Combined Events prior to 2017.
Format[]
It is an international team event, where the points of each nation's top three performers are tallied to form an overall team score. The European Cup Combined Events takes place in three separate divisions – the Super, First, and Second Leagues – and nations gain promotion and relegation between the leagues depending upon their performance.[1] Since 2013 there is a single overall competition winner determined by a combination of men's and women's performances, rather than as separate competitions for men and women. The three league contests take place over the same two-day period, but are held at different European locations.
History[]
Organised by the European Athletic Association (EAA), the competition was first held in Bonn, West Germany in 1973 as a biennial event for men's decathlon and women's pentathlon. The women's heptathlon superseded the pentathlon in 1981. For the first five editions (1973–1981), the competition featured semi-final and final stages, but a league format with A, B and C divisions was adopted at the 1983 event. The biennial schedule was changed to an annual one from the 1993 Cup onwards, at which point the league names took on their current titles. Since 2011 the competition does not take place in Olympic years.[1]
The competition is one of a series of international team athletics competitions held by the EAA on a yearly basis, alongside the European Team Championships for individual track and field events, the European Cup 10000m, European Cup Race Walking and the European Cup Winter Throwing meet.[2]
Individual performances in the Super league section of the competition qualify for the IAAF World Combined Events Challenge, which is an international series for athletes competing in combined events.[3]
Super league / A Finals / Finals[]
Editions[]
Edition | Year | Name | Gender | City | Country | Date |
---|---|---|---|---|---|---|
1st | Final | Men/Women | Bonn | West Germany | 22–23 September | |
2nd | Final | Men/Women | Bydgoszcz | Poland | 6–7 September | |
3rd | Final | Men/Women | Lille | France | 17–18 September | |
4th | Final | Men/Women | Dresden | East Germany | 1–2 September | |
5th | Final | Men/Women | Birmingham | United Kingdom | 29–30 August | |
6th | A Final | Men/Women | Sofia | Bulgaria | 7–8 September | |
7th | A Final | Men/Women | Krefeld-Uerdingen | West Germany | 7–8 September | |
8th | A Final | Men | Basel | Switzerland | 4–5 July | |
Women | Arles | France | 4–5 July | |||
9th | A Final | Men | Tønsberg | Norway | 15–16 July | |
Women | Helmond | Netherlands | 15–16 July | |||
10th | A Final | Men/Women | Helmond | Netherlands | 6–7 July | |
11th | Super league | Men/Women | Oulu | Finland | 10–11 July | |
12th | Super league | Men/Women | Lyon | France | 2–3 July | |
13th | Super league | Men | Valladolid | Spain | ||
Women | Helmond | Netherlands | 6–7 July | |||
14th | Super league | Men/Women | Lage | Germany | 15–16 July | |
15th | Super league | Men | Tallinn | Estonia | 28–29 June | |
Women | Oulu | Finland | 28–29 June | |||
16th | Super league | Men/Women | Tallinn | Estonia | 4–5 July | |
17th | Super league | Men/Women | Prague | Czech Republic | 3–4 July | |
18th | Super league | Men/Women | Oulu | Finland | 1–2 July | |
19th | Super league | Men/Women | Arles | France | 30 June – 1 July | |
20th | Super league | Men/Women | Bydgoszcz | Poland | 29–30 June | |
21st | Super league | Men/Women | Brixen | Italy | 5–6 July | |
22nd | Super league | Men | Tallinn | Estonia | 3–4 July | |
Women | Hengelo | Netherlands | 3–4 July | |||
23rd | Super league | Men/Women | Bydgoszcz | Poland | 2–3 July | |
24th | Super league | Men/Women | Arles | France | 1–2 July | |
25th | Super league | Men | Tallinn | Estonia | 7–8 July | |
Women | Szczecin | Poland | 7–8 July | |||
26th | Super league | Men/Women | Hengelo | Netherlands | 28–29 June | |
27th | Super league | Men/Women | Szczecin | Poland | 27–28 June | |
28th | Super league | Men/Women | Tallinn | Estonia | 26–27 June | |
29th | Super league | Men/Women | Toruń | Poland | 2–3 July | |
30th | 2013 | Super league | Men/Women | Tallinn | Estonia | 29–30 June |
31st | Super league | Men/Women | Toruń | Poland | 6–7 July | |
32nd | Super league | Men/Women | Aubagne | France | 4–5 July | |
33rd | 2017 | Super league | Men/Women | Tallinn | Estonia | 1–2 July |
34th | 2019 | Super League | Men/Women | Lutsk | Ukraine | 6–7 July |
Medallists[]
Individual men (decathlon)[]
Year | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Lennart Hedmark Sweden |
8120 | Yves Le Roy France |
7942 | Ryszard Skowronek Poland |
7936 | |
Leonid Lytvynenko Soviet Union |
8030 | Mykola Avilov Soviet Union |
7973 | Ryszard Katus Poland |
7950 | |
Aleksandr Grebenyuk Soviet Union |
8252 | Rainer Pottel East Germany |
8096 | Guido Kratschmer West Germany |
8086 | |
Siegfried Stark East Germany |
8287 | Guido Kratschmer West Germany |
8053 | Aleksandr Nevskiy Soviet Union |
7949 | |
Rainer Pottel East Germany |
8311 | Jürgen Hingsen West Germany |
8138 | Uwe Freimuth East Germany |
8136 | |
Uwe Freimuth East Germany |
8501 | Stephan Niklaus Switzerland |
8312 | Siegfried Wentz West Germany |
8246 | |
Torsten Voss East Germany |
8352 | Aleksandr Nevskiy Soviet Union |
8321 | Grigoriy Degtyaryov Soviet Union |
8206 | |
Torsten Voss East Germany |
8445 | Uwe Freimuth East Germany |
8220 | East Germany |
8187 | |
Christian Plaziat France |
8290 | Christian Schenk East Germany |
8250 | East Germany |
8152 | |
Christian Plaziat France |
8518 | Christian Schenk Germany |
8402 | Alain Blondel France |
8211 | |
Paul Meier Germany |
8366 | Christian Plaziat France |
8277 | Alain Blondel France |
8204 | |
Christian Plaziat France |
8505 | Henrik Dagård Sweden |
8347 | Tomáš Dvořák Czech Republic |
8313 | |
Tomáš Dvořák Czech Republic |
8347 | Alex Kruger United Kingdom |
8131 | Henrik Dagård Sweden |
8114 | |
Frank Busemann Germany |
8522 | Kamil Damašek Czech Republic |
8256 | Dirk-Achim Pajonk Germany |
8161 | |
Roman Šebrle Czech Republic |
8322 | Erki Nool Estonia |
8289 | Kamil Damašek Czech Republic |
8172 | |
Erki Nool Estonia |
8628 | Roman Šebrle Czech Republic |
8589 | Jack Rosendaal Netherlands |
8269w | |
Tomáš Dvořák Czech Republic |
8994 | Roman Šebrle Czech Republic |
8527 | Sébastien Levicq France |
8345 | |
Aleksandr Yurkov Ukraine |
8118 | Laurent Hernu France |
7943 | Zsolt Kürtösi Hungary |
7901 | |
Aleksandr Yurkov Ukraine |
8380 | Attila Zsivoczky Hungary |
8218 | Laurent Hernu France |
8112 | |
Mike Maczey Germany |
8104 | Jaakko Ojaniemi Finland |
7924 | Stefan Schmid Germany |
7825 | |
Romain Barras France |
8008 | Aleksandr Pogorelov Russia |
7896 | Russia |
7850 | |
William Frullani Italy |
7927 | Laurent Hernu France |
7921 | Indrek Turi Estonia |
7888 | |
Mikk Pahapill Estonia |
8149 | Russia |
7767 | David Gómez Spain |
7698 | |
Romain Barras France |
8416 w | Attila Zsivoczky Hungary |
8390 w | Aleksandr Pogorelov Russia |
8102 | |
Aliaksandr Parkhomenka Belarus |
8101 SB | Mikalai Shubianok Belarus |
8020 | France |
7916 SB | |
Andrei Krauchanka Belarus |
8585 SB | Romain Barras France |
7974 | Andres Raja Estonia |
7964 | |
Andrei Krauchanka Belarus |
8336 SB | Aleksandr Pogorelov Russia |
8313 | Oleksiy Kasyanov Ukraine |
8245 | |
Romain Barras France |
8313 | Mikk Pahapill Estonia |
8198 | Andres Raja Estonia |
8023 | |
Andres Raja Estonia |
8114 SB | Vasiliy Kharlamov Russia |
7935 | Gaël Quérin France |
7799 | |
2013 | Kevin Mayer France |
8390 | Eduard Mikhan Belarus |
8125 SB | Mikk Pahapill Estonia |
8099 |
Eelco Sintnicolaas Netherlands |
8156 | Eduard Mikhan Belarus |
8004 | Ingmar Vos Netherlands |
7959 | |
Ilya Shkurenyov Russia |
8378 | Oleksiy Kasyanov Ukraine |
8105 | Romain Barras France |
8007 | |
2017 | Janek Õiglane Estonia |
8170 PB | Oleksiy Kasyanov Ukraine |
7958 | Karl Robert Saluri Estonia |
7837 |
2019 | Vital Zhuk Belarus |
8237 SB | Maicel Uibo Estonia |
8181 | Jorge Ureña Spain |
8073 |
Individual women[]
Pentathlon[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Burglinde Pollak East Germany |
4932 | Nadiya Tkachenko Soviet Union |
4695 | East Germany |
4517 | |
Burglinde Pollak East Germany |
4672 | Christine Laser East Germany |
4574 | Siegrun Thon East Germany |
4508 | |
Nadiya Tkachenko Soviet Union |
4839 | Zoya Spasovkhodskaya Soviet Union |
4477 | Valentina Dimitrova Bulgaria |
4423 | |
Yekaterina Smirnova Soviet Union |
4717 | Kristine Nitzsche East Germany |
4686 | Ramona Neubert East Germany |
4602 |
Heptathlon[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Ramona Neubert East Germany |
6391 | East Germany |
6223 | Sabine Everts West Germany |
6187 | |
Ramona Neubert East Germany |
6722 | Yekaterina Smirnova Soviet Union |
6486 | Valentina Dimitrova Bulgaria |
6416 | |
Sabine Paetz East Germany |
6595 | Soviet Union |
6427 | East Germany |
6460 | |
Svetlana Buraga Soviet Union |
6585 | Marion Reichelt East Germany |
6442 | Marianna Maslennikova Soviet Union |
6434 w | |
Larisa Nikitina Soviet Union |
6875 | Remigija Nazaroviené Soviet Union |
6600 | Natalya Shubenkova Soviet Union |
6345 | |
Peggy Beer Germany |
6383 | Heike Tischler Germany |
6366 | Anke Behmer Germany |
6272 | |
Tatyana Zhuravlyova Russia |
6330 | Larisa Nikitina Russia |
6256 | Urszula Włodarczyk Poland |
6121 | |
Svetlana Moskalets Russia |
6507 | Nathalie Teppe France |
6396 | Peggy Beer Germany |
6362 | |
Denise Lewis United Kingdom |
6299 | Sharon Jaklofsky Netherlands |
6197 | Anzhela Atroshchenko Belarus |
6186 | |
Natalya Sazanovich Belarus |
6466 | Mona Steigauf Germany |
6380 | Rita Ináncsi Hungary |
6312 | |
Irina Vostrikova Russia |
6298 | Urszula Włodarczyk Poland |
6236 | Svetlana Moskalets Russia |
6219 | |
Marie Collonvillé France |
6215 | Natalya Roshchupkina Russia |
6145 | Urszula Włodarczyk Poland |
6144 | |
Eunice Barber France |
6505 | Irina Belova Russia |
6291 | Irina Vostrikova Russia |
6278 | |
Natalya Roshchupkina Russia |
6377 | Tatyana Gordeyeva Russia |
6154 | Russia |
6106 | |
Svetlana Sokolova Russia |
6270 w | Sonja Kesselschläger Germany |
6064 w | Tatyana Gordeyeva Russia |
6064 w | |
Karin Ertl Germany |
6017 | Germany |
5973 | Sonja Kesselschläger Germany |
5950 | |
Yelena Prokhorova Russia |
6313 | Irina Butor Belarus |
6264 | Argyro Strataki Greece |
6064 | |
Russia |
6120 | Magdalena Szczepańska Poland |
6115 | Argyro Strataki Greece |
5926 | |
Belarus |
6173 | Yvonne Wisse Netherlands |
6026 | Diana Koritskaya Russia |
5981 | |
Carolina Klüft Sweden |
6665 | Karolina Tymińska Poland |
6402 SB | Ksenja Balta Estonia |
6180 PB | |
Jessica Ennis United Kingdom |
6399 | Kelly Sotherton United Kingdom |
6229 | Hanna Melnychenko Ukraine |
6143 SB | |
Hanna Melnychenko Ukraine |
6306 SB | Antoinette Nana Djimou France |
6204 SB | Jolanda Keizer Netherlands |
6105 | |
Hanna Melnychenko Ukraine |
6380 | Kamila Chudzik Poland |
6378 | Karolina Tymińska Poland |
6191 SB | |
Hanna Melnychenko Ukraine |
6098 SB | Marisa De Aniceto France |
6010 SB | Aleksandra Butvina Russia |
5990 | |
Anna Bogdanova Russia |
6225 | Lyudmyla Yosypenko Ukraine |
5984 | Remona Fransen Netherlands |
5965 | |
2013 | Karolina Tymińska Poland |
6347 | Hanna Melnychenko Ukraine |
6260 | Grit Šadeiko Estonia |
6221 NR PB |
Nadine Broersen Netherlands |
6539 | Antoinette Nana Djimou France |
6212 | Yana Maksimava Belarus |
6173 | |
Alina Fyodorova Ukraine |
6278 | Grit Šadeiko Estonia |
6196 | Russia |
6037 | |
2017 | Alina Shukh Ukraine |
6208 | Geraldine Ruckstuhl Switzerland |
6134 | Grit Sadeiko Estonia |
5958 |
2019 | Ukraine |
6165 PB | United Kingdom |
6029 PB | Netherlands |
5905 PB |
Men's team[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Poland | 23578 | Soviet Union | 23434 | East Germany | 22723 | |
Soviet Union | 23631 | Poland | 22824 | Sweden | 22763 | |
Soviet Union | 24303 | West Germany | 24049 | East Germany | 23928 | |
East Germany | 24070 | West Germany | 23755 | Soviet Union | 23510 | |
West Germany | 24363 | East Germany | 24190 | Poland | 22880 | |
West Germany | 24609 | East Germany | 24359 | Soviet Union | 24208 | |
Soviet Union | 24639 | East Germany | 24550 | Poland | 22564 | |
East Germany | 24852 | Soviet Union | 24307 | Switzerland | 23537 | |
East Germany | 24081 | West Germany | 23693 | Soviet Union | 23572 | |
Germany | 24350 | France | 24048 | Soviet Union | 23687 | |
France | 24163 | Germany | 24025 | Finland | 23087 | |
France | 24864 | Czech Republic | 23836 | Spain | 23723 | |
Czech Republic | 23826 | France | 23462 | Sweden | 23408 | |
Germany | 24832 | France | 24106 | Czech Republic | 24096 | |
Czech Republic | 24416 | Estonia | 23859 | Hungary | 23780 | |
Czech Republic | 23974 | Netherlands | 23879 | France | 23669 | |
Czech Republic | 25375 | Germany | 23467 | Spain | 23234 | |
France | 23496 | Ukraine | 23165 | Russia | 23144 | |
France | 23933 | Ukraine | 23779 | Finland | 23648 | |
Germany | 23750 | Finland | 22798 | Russia | 22621 | |
France | 23538 | Russia | 23357 | Italy | 22678 | |
Estonia | 23282 | Germany | 23234 | France | 23120 | |
Estonia | 23139 | Russia | 22711 | Spain | 22482 | |
France | 24185 | Russia | 23764 | Estonia | 22968 | |
Belarus | 23749 | France | 23246 | Netherlands | 23022 | |
Belarus | 24160 | Netherlands | 23367 | France | 23268 | |
Russia | 24507 | Belarus | 24077 | Ukraine | 23621 | |
Estonia | 23746 | Russia | 22742 | France | 22556 | |
Russia | 23305 | Estonia | 23095 | Belarus | 22956 |
Women's team[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
East Germany | 13924 | Soviet Union | 13351 | Bulgaria | 12882 | |
East Germany | 13754 | Soviet Union | 13186 | West Germany | 12751 | |
Soviet Union | 13708 | West Germany | 12835 | France | 12277 | |
East Germany | 13836 | Soviet Union | 13620 | West Germany | 13325 | |
East Germany | 18682 | West Germany | 17817 | Soviet Union | 17480 | |
East Germany | 19242 | Soviet Union | 18698 | Bulgaria | 18666 | |
East Germany | 19108 | Soviet Union | 18841 | West Germany | 18662 | |
Soviet Union | 19289 | France | 18477 | Czechoslovakia | 17879 | |
Soviet Union | 19820 | West Germany | 18532 | Finland | 17849 | |
Germany | 19023 | Soviet Union | 18434 | Poland | 18177 | |
Russia | 18595 | Germany | 17708 | Poland | 17287 | |
Russia | 18876 | Ukraine | 18487 | France | 18474 | |
Belarus | 18150 | Germany | 17755 | Russia | 17705 | |
Germany | 18659 | Belarus | 18244 | France | 17838 | |
Russia | 18651 | France | 18250 | Germany | 18058 | |
Russia | 18331 | France | 18117 | Germany | 17923 | |
Russia | 18625 | France | 18285 | Poland | 18119 | |
Russia | 18637 | Poland | 17759 | France | 17710 | |
Russia | 18350 | Germany | 18009 | Italy | 17473 | |
Germany | 17940 | Russia | 17449 | Ukraine | 17381 | |
Russia | 17983 | Belarus | 17982 | Greece | 17433 | |
Russia | 17872 | Poland | 17704 | Belarus | 17024 | |
Belarus | 17626 | Ukraine | 17506 | Russia | 17487 | |
Russia | 18149 | Sweden | 18078 | Finland | 17503 | |
United Kingdom | 18329 | Russia | 17289 | Ukraine | 17243 | |
Ukraine | 18187 | Russia | 17980 | France | 17482 | |
Poland | 18007 | Russia | 17949 | Ukraine | 17814 | |
France | 17654 | Czech Republic | 17402 | Russia | 17301 | |
Russia | 17816 | Ukraine | 17600 | France | 16992 |
Overall Team[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
2013 | France | 41421 | Russia | 41032 | Estonia | 41027 |
Russia | 41159 | Netherlands | 41048 | France | 40761 | |
Russia | 41700 | France | 40724 | Estonia | 39875 | |
2017 | Ukraine | 40085 | Estonia | 39779 | France | 39771 |
2019 | Estonia | 39959 | Belarus | 39560 | Great Britain | 39433 |
First league / B Finals / Semi-Finals[]
Editions[]
Edition | Year | Name | Gender | City | Country | Date |
---|---|---|---|---|---|---|
1st | Semi-Final | Men/Women | Innsbruck | Austria | ||
Sofia | Bulgaria | |||||
Reykjavík | Iceland | |||||
2nd | Semi-Final | Men/Women | Banská Bystrica | Czechoslovakia | ||
Poiana Brașov | Romania | |||||
Barcelona | Spain | |||||
3rd | Semi-Final | Men/Women | Hvidovre | Denmark | ||
Sittard | Netherlands | |||||
Kishinev | Soviet Union | |||||
Men | Hannover | West Germany | ||||
Women | Götzis | Austria | ||||
4th | Semi-Final | Men/Women | Schielleiten | Austria | ||
Budapest | Hungary | |||||
Bremerhaven | West Germany | |||||
5th | Semi-Final | Men/Women | Brussels | Belgium | ||
Malmö | Sweden | |||||
Zug | Switzerland | |||||
6th | B Final | Men/Women | Montargis | France | ||
7th | B Final | Men/Women | Arles | France | ||
8th | B Final | Men | Arles | France | 4–5 July | |
Women | Basel | Switzerland | 4–5 July | |||
9th | B Final | Men | Helmond | Netherlands | 15–16 July | |
Women | Tønsberg | Norway | 15–16 July | |||
10th | B Final | Men/Women | Stoke-on-Trent | United Kingdom | ||
11th | First league | Men/Women | Valladolid | Spain | ||
12th | First league | Men/Women | Brixen | Italy | ||
13th | First league | Men | Helmond | Netherlands | 6–7 July | |
Women | Valladolid | Spain | ||||
14th | First league | Men/Women | Tallinn | Estonia | ||
15th | First league | Men | Oulu | Finland | 28–29 June | |
Women | Tallinn | Estonia | 28–29 June | |||
16th | First league | Men/Women | Brixen | Italy | ||
17th | First league | Men/Women | Huddinge | Sweden | ||
18th | First league | Men/Women | Ibach/Schwyz | Switzerland | ||
19th | First league | Men/Women | Ried | Austria | ||
20th | First league | Men/Women | Riga | Latvia | ||
21st | First league | Men/Women | Tallinn | Estonia | ||
22nd | First league | Men | Hengelo | Netherlands | 3–4 July | |
Women | Tallinn | Estonia | 3–4 July | |||
23rd | First league | Men/Women | Jyväskylä | Finland | 2–3 July | |
24th | First league | Men/Women | Yalta | Ukraine | 1–2 July | |
25th | First league | Men | Szczecin | Poland | 7–8 July | |
Women | Tallinn | Estonia | 7–8 July | |||
26th | First league | Men/Women | Jyväskylä | Finland | 28–29 June | |
27th | First league | Men/Women | Zaragoza | Spain | 27–28 June | |
28th | First league | Men/Women | Hengelo | Netherlands | 26–27 June | |
29th | First league | Men/Women | Brixen | Italy | 2–3 July | |
30th | 2013 | First league | Men/Women | Nottwil | Switzerland | 29–30 June |
31st | First league | Men/Women | Ribeira Brava | Portugal | 5–6 July | |
32nd | First league | Men/Women | Inowrocław | Poland | 4–5 July | |
33rd | First league | Men/Women | Monzón | Spain | 1–2 July |
Men's winners[]
- 1973: Sepp Zeilbauer (AUT) & Yves Le Roy (FRA) & (URS)[4]
- 1975: Luděk Pernica (TCH) & Yves Le Roy (FRA) & Sepp Zeilbauer (AUT)
- 1977: Petr Krátký (TCH) & Guido Kratschmer (FRG) & Mykola Avilov (URS) & Daley Thompson (GBR)
- 1979: Thierry Dubois (FRA) & Viktor Gruzenkin (URS) & Siegfried Stark (GDR)
- 1981: Dariusz Ludwig (POL) & Atanas Andonov (BUL) & Uwe Freimuth (GDR)
- 1983: (FIN)
- 1985: Christian Plaziat (FRA)
- 1987: William Motti (FRA)
- 1989: Petri Keskitalo (FIN)
- 1991: Antonio Peñalver (ESP)
- 1993: Alex Kruger (GBR)
- 1994: Vitaliy Kolpakov (UKR)
- 1995: Paul Meier (GER)
- 1996: Erki Nool (EST)
- 1997: Eduard Hämäläinen (FIN)
- 1998: Sebastian Chmara (POL)
- 1999: Lev Lobodin (RUS)
- 2000: Prodromos Korkizoglou (GRE)
- 2001: Chiel Warners (NED)
- 2002: Jan Poděbradský (CZE)
- 2003: Erki Nool (EST)
- 2004: Roland Schwarzl (AUT)
- 2005: Tomáš Dvořák (CZE)
- 2006: Aliaksandr Parkhomenka (BLR)
Women's winners[]
- 1973: Ilona Bruzsenyák (HUN) & Marie-Christine Debourse (FRA) & Burglinde Pollak (GDR)
- 1975: (FRG) & Burglinde Pollak (GDR) & Zoya Spasovkhodskaya (URS)
- 1977: Marcela Koblasová (TCH) & Margit Papp (HUN) & Nadiya Tkachenko (URS) & Susan Longden (GBR)
- 1979: (FRG) & (URS) & Kristine Nitzsche (GDR)
- 1981: Sabine Everts (FRG) & Nadezhda Vinogradova (URS) & Ramona Neubert (GDR)
- 1983: Tineke Hidding (NED)
- 1985: Chantal Beaugeant (FRA)
- 1987: Ragne Kytölä (FIN)
- 1989: Anke Behmer (GDR)
- 1991: Liliana Năstase (ROM)
- 1993: Clova Court (GBR)
- 1994: Anzhela Atroshchenko (BLR)
- 1995: Rita Ináncsi (HUN)
- 1996: Urszula Włodarczyk (POL)
- 1997: Ester Goossens (NED)
- 1998: Gertrud Bacher (ITA)
- 1999: Virge Naeris (EST)
- 2000: Natallia Sazanovich (BLR)
- 2001: Yuliya Akulenko (UKR)
- 2002: Carolina Klüft (SWE)
- 2003: Carolina Klüft (SWE)
- 2004: Carolina Klüft (SWE)
- 2005: Carolina Klüft (SWE)
- 2006: Argyro Strataki (GRE)
Second league / C Finals[]
Editions[]
Edition | Year | Name | Gender | City | Country | Date |
---|---|---|---|---|---|---|
6th | C Final | Men/Women | Graz | Austria | ||
7th | C Final | Men/Women | Copenhagen | Denmark | ||
Bruneck | Italy | |||||
8th | C Final | Men/Women | Madrid | Spain | ||
9th | C Final | Men/Women | Vienna | Austria | ||
10th | C Final | Men/Women | Århus | Denmark | ||
11th | Second league | Men/Women | Hechtel | Belgium | ||
Tallinn | Estonia | |||||
12th | Second league | Men/Women | Copenhagen | Denmark | ||
Tallinn | Estonia | |||||
13th | Second league | Men/Women | Reykjavík | Iceland | ||
Dilbeek | Belgium | |||||
14th | Second league | Men/Women | Riga | Latvia | ||
15th | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | ||
16th | Second league | Men/Women | Reykjavík | Iceland | ||
Maribor | Slovenia | |||||
17th | Second league | Men/Women | Herentals | Belgium | ||
18th | Second league | Men/Women | Esbjerg | Denmark | ||
19th | Second league | Men/Women | Kaunas | Lithuania | ||
20th | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | ||
21st | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | ||
22nd | Second league | Men/Women | Riga | Latvia | ||
23rd | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | 2–3 July | |
24th | Second league | Men/Women | Monzón | Spain | 1–2 July | |
25th | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | 7–8 July | |
26th | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | 28–29 June | |
27th | Second league | Men/Women | Maribor | Slovenia | 27–28 June | |
28th | Second league | Men/Women | Tel Aviv | Israel | 26–27 June | |
29th | Second league | Men/Women | Ribeira Brava | Portugal | 2–3 July | |
30th | 2013 | Second league | Men/Women | Ribeira Brava | Portugal | 29–30 June |
31st | First league | Men/Women | Ribeira Brava | Portugal | 5–6 July | |
32nd | First league | Men/Women | Inowrocław | Poland | 4–5 July | |
33rd | First league | Men/Women | Monzón | Spain | 1–2 July |
Men's winners[]
- 1983: (TCH)
- 1985: Sten Ekberg (SWE) & Marco Rossi (ITA)
- 1987: Dezsõ Szabó (HUN)
- 1989: Antonio Peñalver (ESP)
- 1991: Marco Baffi (ITA)
- 1993: Mário Aníbal (POR) & (BLR)
- 1994: Mário Aníbal (POR) & Erki Nool (EST)
- 1995: Jón Arnar Magnússon (ISL) & (AUT)
- 1996: Sebastian Chmara (POL)
- 1997: Sebastian Chmara (POL)
- 1998: Jón Arnar Magnússon (ISL) & Nikolay Afanasyev (RUS)
- 1999: Trond Høiby (NOR)
- 2000: Rojs Piziks (LAT)
- 2001: Mário Aníbal (POR)
- 2002: Madis Kallas (EST)
- 2003: Yeorgios Andreou (CYP)
- 2004: Jānis Karlivāns (LAT)
- 2005: Aliaksandr Parkhomenka (BLR)
- 2006: François Gourmet (BEL)
- 2007: Hans Olav Uldal (NOR)[5]
- 2008: Edgars Eriņš (LAT)[6]
- 2009: Hans Olav Uldal (NOR)[7]
Women's winners[]
- 1983: Marcela Koblasová (TCH)
- 1985: Małgorzata Guzowska (POL) & (ITA)
- 1987: Anne Brit Skjæveland (NOR)
- 1989: Liliana Năstase (ROM)
- 1991: (GRE)
- 1993: (BEL) & Svetlana Buraga (BLR)
- 1994: Rita Ináncsi (HUN) & Remigija Nazarovienė (LTU)
- 1995: (DEN) & (SVK)
- 1996: Valentīna Gotovska (LAT)
- 1997: (SLO)
- 1998: Imma Clopés (ESP) & (SLO)
- 1999: Rita Ináncsi (HUN)
- 2000: Austra Skujytė (LTU)
- 2001: Larissa Netšeporuk (EST)
- 2002: Austra Skujytė (LTU)
- 2003: (SUI)
- 2004: Austra Skujytė (LTU)
- 2005: Jesenija Volžankina (LAT)
- 2006: Jesenija Volžankina (LAT)
- 2007: Austra Skujytė (LTU)
- 2008: Aiga Grabuste (LAT)[8]
- 2009: Sara Aerts (BEL)[9]
References[]
- ^ a b European Cup Combined Events.GBR Athletics. Retrieved on 2011-05-04.
- ^ European Athletics Events Archived 2012-07-30 at archive.today. European Athletics (2011). Retrieved on 2011-05-04.
- ^ Jackowski, Pawel (2009-06-29). Krauchanka and Melnychenko win European Cup Combined Events Super League titles. IAAF. Retrieved on 2011-05-04.
- ^ European Cup Combined Events. GBR Athletics. Retrieved 2021-01-16.
- ^ 2007 European Cup Combined Events 2nd League. World Athletics. Retrieved 2021-01-16.
- ^ 2008 European Cup Combined Events 2nd League. World Athletics. Retrieved 2021-01-16.
- ^ 2009 European Cup Combined Events 2nd League. World Athletics. Retrieved 2021-01-16.
- ^ 2008 European Cup Combined Events 2nd League. World Athletics. Retrieved 2021-01-16.
- ^ 2009 European Cup Combined Events 2nd League. World Athletics. Retrieved 2021-01-16.
External links[]
- European Athletic Association competitions
- Annual track and field meetings
- Decathlon
- Recurring sporting events established in 1973
- Heptathlon
- Combined events competitions
- European Combined Events Team Championships
- 1973 establishments in Europe