The 2010 Pacific Curling Championships were held from November 16 to the 23, 2010 in Uiseong , South Korea . The Pacific Championships act as the qualifiers for the 2011 World Curling Championships . The top two women's berths moved on to the 2011 Capital One World Women's Curling Championship in Esbjerg , Denmark , while the top two men's berths moved on to the 2011 Ford World Men's Curling Championship in Regina, Saskatchewan , Canada.
The teams participating in the Pacific Curling Championships first played in a double round-robin where each team played against the other teams twice. The top 4 of each group (men's or women's) moves on to the playoffs. The playoffs include a semifinals round and a finals round. In the semifinals round, the winner is determined with a best-of-five series, the first two games of which are taken from the round robin games. The winners of these best-of-five series then play against each other in the final match.
Women [ ]
Teams [ ]
Standings [ ]
Results [ ]
Draw 1 [ ]
Tuesday, November 16, 14:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Yamaura)
3
0
0
0
3
0
2
0
1
X
9
Australia (Forge)
0
1
1
1
0
1
0
2
0
X
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Donald)
1
0
1
0
0
2
0
1
0
X
5
China (Wang)
0
2
0
2
1
0
3
0
1
X
9
Draw 2 [ ]
Wednesday, November 17, 8:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Forge)
0
0
1
1
1
0
1
1
0
X
5
South Korea (Kim)
3
0
0
0
0
4
0
0
2
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Yamaura)
0
0
0
2
0
2
0
1
0
1
6
China (Wang)
1
0
0
0
2
0
4
0
1
0
8
Draw 3 [ ]
Wednesday, November 17, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Kim)
0
1
0
1
0
1
0
0
1
X
4
China (Wang)
1
0
2
0
2
0
1
1
0
X
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Yamaura)
0
1
1
0
0
0
3
1
0
3
9
New Zealand (Donald)
2
0
0
1
1
1
0
0
2
0
7
Draw 4 [ ]
Thursday, November 18, 10:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
4
0
5
0
X
X
X
X
11
Australia (Forge)
0
2
0
1
0
2
X
X
X
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Kim)
1
1
3
0
2
0
3
X
X
X
10
New Zealand (Donald)
0
0
0
2
0
1
0
X
X
X
3
Draw 5 [ ]
Thursday, November 18, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Forge)
1
0
1
0
1
0
1
X
X
X
4
New Zealand (Donald)
0
4
0
2
0
4
0
X
X
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Kim)
2
0
1
1
0
0
2
1
0
X
7
Japan (Yamaura)
0
2
0
0
0
2
0
0
1
X
5
Draw 6 [ ]
Friday, November 19, 12:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
1
0
0
1
1
2
0
X
X
7
New Zealand (Donald)
0
0
1
1
0
0
0
1
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Forge)
0
0
1
0
1
0
0
X
X
X
2
Japan (Yamaura)
1
5
0
2
0
0
0
X
X
X
8
Draw 7 [ ]
Friday, November 19, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
0
0
2
2
0
4
X
X
10
Japan (Yamaura)
0
0
1
0
0
0
2
0
X
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Kim)
1
2
2
1
0
1
4
X
X
X
11
Australia (Forge)
0
0
0
0
0
0
0
X
X
X
0
Draw 8 [ ]
Saturday, November 20, 14:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Donald)
0
1
0
0
2
0
2
0
X
X
5
Japan (Yamaura)
2
0
3
2
0
3
0
2
X
X
12
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
0
1
0
1
0
1
1
1
7
South Korea (Kim)
0
0
1
0
1
0
3
0
0
0
5
Draw 9 [ ]
Sunday, November 21, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Donald)
0
0
0
0
0
2
0
0
1
X
3
South Korea (Kim)
0
1
1
1
1
0
3
1
0
X
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Forge)
0
0
2
0
0
1
0
0
X
X
3
China (Wang)
1
2
0
1
1
0
1
3
X
X
9
Draw 10 [ ]
Sunday, November 21, 16:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Yamaura)
1
0
0
2
0
0
0
0
2
0
5
South Korea (Kim)
0
1
0
0
0
1
0
3
0
4
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Donald)
1
0
0
3
0
4
3
X
X
X
11
Australia (Forge)
0
2
1
0
1
0
0
X
X
X
4
Playoffs [ ]
Note: First two games of Semifinals best-of-five are taken from round-robin games.
Semifinals [ ]
Monday, November 22, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Kim)
1
0
0
0
1
1
0
2
2
X
7
Japan (Yamaura)
0
0
1
3
0
0
1
0
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Donald)
0
0
0
0
0
0
0
0
X
X
0
China (Wang)
1
1
1
1
1
1
1
1
X
X
8
Bronze Final [ ]
Tuesday, November 23, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Yamaura)
0
0
1
0
3
0
1
1
0
1
7
New Zealand (Donald)
1
0
0
1
0
1
0
0
1
0
4
Final [ ]
Tuesday, November 23, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
2
0
0
0
2
0
1
0
7
South Korea (Kim)
0
1
0
1
1
2
0
3
0
2
10
Men [ ]
Teams [ ]
Standings [ ]
Results [ ]
Draw 1 [ ]
Tuesday, November 16, 10:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Tsuruga)
2
0
2
0
1
0
1
1
0
1
8
New Zealand (Becker)
0
2
0
1
0
2
0
0
1
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Lee)
0
2
0
2
0
1
1
0
0
1
7
Australia (Millikin)
0
0
1
0
2
0
0
2
1
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
2
3
0
2
5
X
X
X
X
12
Chinese Taipei (Shen)
1
0
0
1
0
0
X
X
X
X
2
Draw 2 [ ]
Tuesday, November 16, 19:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Becker)
1
0
2
0
0
1
0
0
0
X
4
China (Wang)
0
2
0
0
0
0
2
1
3
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Tsuruga)
0
0
1
1
0
0
2
0
0
X
4
Australia (Millikin)
0
2
0
0
1
2
0
2
1
X
8
Draw 3 [ ]
Wednesday, November 17, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Lee)
1
0
0
0
1
0
3
0
0
X
5
China (Wang)
0
0
2
3
0
1
0
2
1
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Chinese Taipei (Shen)
0
1
0
0
1
2
0
3
0
0
7
Japan (Tsuruga)
1
0
0
1
0
0
2
0
1
1
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Becker)
0
2
0
0
0
0
2
0
2
2
8
Australia (Millikin)
0
0
1
3
1
1
0
1
0
0
7
Draw 4 [ ]
Wednesday, November 17, 20:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Millikin)
0
0
1
0
1
0
0
0
X
X
2
China (Wang)
1
2
0
2
0
2
0
3
X
X
10
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Tsuruga)
1
0
1
0
0
0
1
1
0
X
4
South Korea (Lee)
0
2
0
0
2
2
0
0
1
X
7
Draw 5 [ ]
Thursday, November 18, 14:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
3
0
3
4
2
X
X
X
X
12
Japan (Tsuruga)
1
0
1
0
0
0
X
X
X
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Millikin)
3
0
0
1
0
0
3
0
2
X
9
Chinese Taipei (Shen)
0
1
1
0
1
0
0
1
0
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Becker)
3
2
1
0
0
2
0
X
X
X
8
South Korea (Lee)
0
0
0
1
0
0
1
X
X
X
2
Draw 6 [ ]
Friday, November 19, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Millikin)
0
1
0
2
0
0
0
0
0
X
3
South Korea (Lee)
2
0
1
0
2
1
1
0
1
X
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Zealand (Becker)
1
0
1
0
1
0
0
2
0
X
5
Japan (Tsuruga)
0
2
0
2
0
3
0
0
2
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Chinese Taipei (Shen)
0
1
0
0
1
0
0
1
0
X
3
China (Wang)
1
0
2
0
0
0
3
0
1
X
7
Draw 7 [ ]
Friday, November 19, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
3
0
1
1
0
1
0
3
X
X
9
New Zealand (Becker)
0
1
0
0
1
0
1
0
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Millikin)
3
0
4
0
0
0
3
X
X
X
10
Japan (Tsuruga)
0
1
0
0
0
2
0
X
X
X
3
Draw 8 [ ]
Saturday, November 20, 10:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Tsuruga)
0
1
0
2
0
0
0
0
1
X
4
Chinese Taipei (Shen)
1
0
2
0
1
1
1
1
0
X
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
0
2
2
0
0
1
3
X
10
South Korea (Lee)
0
0
1
0
0
1
1
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Millikin)
0
2
0
0
0
1
0
3
0
0
6
New Zealand (Becker)
0
0
1
1
1
0
3
0
1
2
9
Draw 9 [ ]
Saturday, November 20, 19:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
South Korea (Lee)
0
4
1
0
2
1
0
4
X
X
12
Japan (Tsuruga)
1
0
0
2
0
0
1
0
X
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
2
0
2
0
0
1
0
X
7
Australia (Millikin)
0
2
0
0
0
1
0
0
1
X
4
Draw 10 [ ]
Sunday, November 21, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Chinese Taipei (Shen)
0
1
0
2
0
0
0
2
1
0
0
6
Australia (Millikin)
0
0
2
0
1
1
1
0
0
1
3
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Tsuruga)
0
0
0
1
0
1
X
X
X
X
2
China (Wang)
1
2
2
0
3
0
X
X
X
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
South Korea (Lee)
1
1
0
1
0
1
1
0
3
0
2
10
New Zealand (Becker)
0
0
2
0
3
0
0
2
0
1
0
8
Playoffs [ ]
Note: First two games of Semifinals best-of-five are taken from round-robin games.
Semifinals [ ]
Monday, November 22, 9:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
1
0
2
1
1
1
X
X
8
Australia (Millikin)
0
1
0
1
0
0
0
0
X
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
South Korea (Lee)
2
0
0
1
0
1
0
3
0
0
1
8
New Zealand (Becker)
0
0
2
0
2
0
0
0
2
1
0
7
Monday, November 22, 14:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
South Korea (Lee)
0
2
0
0
0
0
3
0
0
0
1
6
New Zealand (Becker)
1
0
1
0
1
1
0
0
0
1
0
5
Bronze Final [ ]
Tuesday, November 23, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Australia (Millikin)
0
2
0
1
1
0
2
0
3
X
9
New Zealand (Becker)
2
0
0
0
0
1
0
1
0
X
4
Final [ ]
Tuesday, November 23, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
2
0
0
1
3
0
0
3
X
X
9
South Korea (Lee)
0
0
2
0
0
0
1
0
X
X
3
External links [ ]
Grand Slam events
Men's slams Women's slams
Other CCA-sanctioned events
Other international events