The 2012 StuSells Toronto Tankard was held from October 5 to 8 at the High Park Club in Toronto , Ontario as part of the 2012–13 World Curling Tour . The event was held in a triple knockout format for the men's event, and in a round robin format for the women's event. The purse for the men's event was CAD $45,000, and the winner, Jeff Stoughton , received CAD$15,000.[1] The purse for the women's event was CAD$15,000, and the winner, Mary-Anne Arsenault , received CAD$5,000.[2] Stoughton defeated Joe Frans in the men's final with a score of 6–2, while Arsenault defeated Lisa Farnell in the women's final with a score of 7–2.
Men [ ]
Teams [ ]
The teams are listed as follows:[3]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Craig Van Ymeren
Aylmer , Ontario
Mike Anderson
Markham, Ontario
Craig Brown
Kroy Nernberger
Matt Hamilton
Madison , Wisconsin
Chris Gardner (fourth)
Mathew Camm
Bryan Cochrane (skip)
Ottawa , Ontario
Schenectady, New York
Robert Desjardins
Jean-Sebastien Roy
Chicoutimi, Quebec
John Epping
Scott Bailey
Scott Howard
David Mathers
Toronto , Ontario
Martin Ferland
François Roberge
Maxime Elmaleh
Quebec City, Quebec
Rob Fowler
Allan Lyburn
Richard Daneault
Derek Samagalski
Brandon, Manitoba
Joe Frans
Bradford, Ontario
Christopher Plys (fourth)
Tyler George (skip)
Rich Ruohonen
Colin Hufman
Duluth, Minnesota
Toronto , Ontario
Brad Gushue
Adam Casey
Brett Gallant
Geoff Walker
St. John's, Newfoundland and Labrador
Guy Hemmings
Montreal , Quebec
Brent Ross (fourth)
Jake Higgs (skip)
Codey Maus
Harriston, Ontario
Glenn Howard
Wayne Middaugh
Brent Laing
Craig Savill
Coldwater , Ontario
Brad Jacobs
Ryan Fry
E. J. Harnden
Ryan Harnden
Sault Ste. Marie, Ontario
Toronto , Ontario
Mark Kean
Patrick Janssen
Tim March
Toronto , Ontario
Mike McEwen
B.J. Neufeld
Matt Wozniak
Denni Neufeld
Winnipeg , Manitoba
Richard Maskel
Madison , Wisconsin
Robert Rumfeldt
Adam Spencer
Guelph , Ontario
Jeff Stoughton
Jon Mead
Reid Carruthers
Mark Nichols
Winnipeg , Manitoba
Wayne Tuck, Jr.
Chad Allen
Caleb Flaxey
Toronto , Ontario
Knockout Results [ ]
The draw is listed as follows:[4]
A Event [ ]
B Event [ ]
C Event [ ]
Playoffs [ ]
Women [ ]
Teams [ ]
The teams are listed as follows:[5]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Mary-Anne Arsenault
Colleen Jones
Kim Kelly
Jennifer Baxter
Halifax , Nova Scotia
Chrissy Cadorin
Toronto , Ontario
Toronto , Ontario
Dundas , Ontario
Lisa Farnell
Erin Morrissey
Karen Sagle
Elgin , Ontario
Jacqueline Harrison
Kimberly Tuck
Susan Froud
Waterdown, Ontario
Julie Hastings
Thornhill , Ontario
Guelph , Ontario
Uxbridge , Ontario
Jill Mouzar
Stephanie LeDrew
Danielle Inglis
Hollie Nicol
Toronto , Ontario
Allison Nimik
Lynn Kreviazuk
Morgan Court
Toronto , Ontario
Julie Reddick
Carrie Lindner
Megan Balsdon
Toronto , Ontario
Jamie Sinclair
Katelyn Wasylkiw
Manotick , Ontario
Brampton , Ontario
Whitby , Ontario
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings [6]
Playoffs [ ]
References [ ]
External links [ ]